• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 19.3.2019Meniny má Jozef
Bratislava

Koenzým Q10: Aké sú jeho účinky a čo sa stane, keď ho máme málo

 • 19:33 11.01.2019
 • Bratislava
Koenzým Q10: Aké sú jeho účinky a čo sa stane, keď ho máme málo

Nedostatok tejto chemickej zlúčeniny môže mať nepriaznivé účinky na telo.

Koenzým Q10 je antioxidant, ktorý telo prirodzene produkuje a ukladá ho do zložiek buniek nazývaných mitochondrie. Tento koenzým súvisí s energiou, chráni bunky a má pozitívne účinky na srdce.

Ako antioxidant chráni bunky neutralizáciou voľných radikálov, čím znižuje oxidačný stres. Oxidačný stres môže spôsobiť poškodenie tkaniva, zápal a bunkovú apoptózu alebo bunkovú smrť. Existujú väzby medzi oxidačným stresom a množstvom porúch, vrátane Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby.

Hladiny koenzýmu Q10 vekom prirodzene klesajú. Vedci našli spojenie medzi nedostatkom koenzýmu Q10 a ochorením srdca a rakovinou.

Zdravotné výhody koenzýmu Q10

Zlepšuje zdravia srdca

Koenzým Q10 môže pomôcť pri liečbe srdcových ochorení, ako je srdcové zlyhanie a vysoký krvný tlak, najmä u starších jedincov. Jedna štúdia uviedla, že koenzým Q10 je dôležitým faktorom pre prežitie starších dospelých s chronickým srdcovým zlyhaním. Iný výskum ukázal, že môže pomôcť ľuďom zotaviť sa z niektorých typov operácií srdca.

Zmierňuje migrény

Podľa Americkej akadémie neurológie a American Headache Society môže koenzým Q10 pomáhať pri prevencii migrény, aj keď výskum na podporu tejto problematiky je stále obmedzený. Je možné, že koenzým Q10 má tento účinok, pretože udržuje mitochondrie v bunkách zdravé.

Zmierňuje vedľajšie účinky statínov

Niektoré výskumy naznačujú, že koenzým Q10 môže pomôcť zmierniť svalovú slabosť, ktorá je spôsobená užívaním liekov na zníženie hladiny cholesterolu, známych ako statíny. Výsledky inej štúdie však ukázali, že liečba koenzýmom Q10 neznižuje bolesť svalov súvisiacu s týmto liekmi.

Zdroje a dávkovanie

Koenzým Q10 je možné získať konzumáciou určitých druhov mäsa a bielkovín z obilnín, ale množstvo prítomné v týchto potravinách je príliš malé na výraznejšie zvýšenie hladín koenzýmu Q10 v tele.

Potraviny, ktoré obsahujú koenzým Q10:

 • vnútornosti, ako sú obličky a pečeň
 • kuracie, hovädzie a bravčové mäso
 • mastné ryby, ako sú sardinky a pstruhy
 • špenát
 • brokolica
 • sója
 • celozrnné výrobky

Koenzým Q10 sa dá dopĺňať injekciou alebo vo forme kapsúl alebo tabliet. Štúdie bežne používali denné dávky koenzýmu Q10 v rozmedzí od 50 miligramov až po 1200 mg u dospelých. Typická denná dávka pre osoby, ktoré majú nedostatok koenzýmu Q10 je 100-200 mg, zatiaľ čo pozorovaná bezpečná hladina je 1200 mg denne.

Vedľajšie účinky

Doplnky koenzýmu Q10 sú bezpečné, no mierne vedľajšie účinky môžu zahŕňať tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, nespavosť, vyrážky, únavu, závraty, citlivosť na svetlo, podráždenosť.

Účinky doplnkov koenzýmu Q10 môžu byť znížené užívaním statínov. Štúdie preukázali výrazné zníženie koncentrácií koenzýmu Q10 v plazme po liečbe statínmi. Koenzým Q10 môže znížiť účinnosť liekov na znižovanie krvného tlaku, ako je warfarín, čo môže zvýšiť riziko tvorby krvných zrazenín.

Koenzým môže tiež interferovať s inzulínom a niektorými chemoterapeutickými liekmi. Ľudia by mali užívanie akýchkoľvek nových doplnkov alebo liekov prekonzultovať so svojím lekárom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nccih.nih.gov, onlinejacc.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nadmerné ochlpenie: Čo značia chĺpky na rôznych častiach ženského tela

Nadmerné ochlpenie: Čo značia chĺpky na rôznych častiach ženského tela

VČERA - 19:57Zdravie

Nadmerné ochlpenie či zmena kvality chĺpkov na rôznych častiach ženského tela môže značiť menšie či väčšie problémy.

Muž dostal infekciu mozgu po použití vatovej tyčinky, lekári dvíhajú varovný prst

Muž dostal infekciu mozgu po použití vatovej tyčinky, lekári dvíhajú varovný prst

19:53 15.03.2019Zdravie

31-ročný muž bol prevezený do nemocnice po tom, ako upadol do bezvedomia.

Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

19:17 14.03.2019Zdravie

Nedostatok vitamínu B12 sa často spája so vznikom anémie. Signalizuje ho únava a bodavá bolesť v rôznych častiach tela, no pri diagnostike sa treba pozrieť aj do úst.

Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

20:04 13.03.2019Zdravie

Varovné príznaky rakoviny by sme nikdy nemali ignorovať. Niektoré z nich sa ale vedia prezliecť tak, že pripomínajú skôr iné ochorenia, a preto ich zvykneme zanedbať. Pri tomto treba dať pozor.

Bežná infekcia v tehotenstve napomáha vzniku depresie a autizmu u dieťaťa

Bežná infekcia v tehotenstve napomáha vzniku depresie a autizmu u dieťaťa

19:00 13.03.2019Zdravie

S touto infekciou sa počas tehotenstva potýka takmer každá žena. Ako sa však ukázalo, práve ona má na svedomí viaceré prípady duševných porúch dieťaťa.