• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.3.2019Meniny má Jozef
Bratislava

Toľkoto vlákniny musíte zjesť, aby ste sa ochránili pred chorobami a predčasnou smrťou

  • 18:56 11.01.2019
  • Bratislava
Toľkoto vlákniny musíte zjesť, aby ste sa ochránili pred chorobami a predčasnou smrťou

Nová metaanalýza pomohla stanoviť ideálne množstvo vlákniny, ktoré by sme mali konzumovať, aby sme predišli chronickým ochoreniam a predčasnej smrti.

Lekári aj vedci sa už dávno zhodli na tom, že konzumácia vlákniny má mimoriadne prospešné účinky na naše zdravie. No koľko jej musíme za deň prijať? Táto otázka prinútila Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby zadala novú štúdiu. Jej výsledky sa objavili v časopise Lancet.

Nový výskum má pomôcť stanoviť smernice pre konzumáciu vlákniny, ako aj odhaliť, ktoré sacharidy najlepšie chránia pred neprenosnými ochoreniami a môžu zabrániť nárastu hmotnosti. Výskumníci preto vykonali metaanalýzu viacerých pozorovacích štúdií a klinických štúdií.

Ideálny príjem je 25 až 29 gramov vlákniny denne

Výskumníci analyzovali množstvo štúdii, ktoré trvali takmer 40 rokov. Zamerali sa pritom na výskyt niektorých chronických ochorení, ako aj mieru predčasných úmrtí, ktoré tieto ochorenia spôsobili. Patrili medzi ne koronárna srdcová choroba, kardiovaskulárne ochorenia, mŕtvica, diabetes typu 2, rakovina hrubého čreva a rakoviny súvisiace s obezitou, ako je rakovina prsníka, rakovina endometria, rakovina pažeráka a rakovina prostaty.

Celkovo výskum zistil, že ľudia, ktorí prijímajú viac vlákniny v strave, majú o 15 až 30 percent nižšiu pravdepodobnosť predčasného úmrtia z akejkoľvek príčiny či kardiovaskulárneho ochorenia v porovnaní s tými, ktorí konzumujú najmenej vlákniny.

Konzumácia potravín bohatých na vlákninu súvisela s o 16 až 24% nižším rizikom koronárnej choroby srdca, mozgovej príhody, cukrovky typu 2 a rakoviny hrubého čreva.

Analýza ukázala, že na získanie týchto výhod potrebujú ľudia skonzumovať 25-29 gramov vlákniny denne. Autori tiež naznačujú, že konzumácia viac ako 29 g vlákniny denne môže priniesť ešte viac zdravotných výhod.

Upozorňujú však, že zatiaľ čo samotná štúdia nenašla žiadne nepriaznivé zdravotné účinky, priveľa vlákniny môže uškodiť ľuďom s nedostatkom železa alebo minerálov. Konzumácia nadmerného množstva celozrnných produktov môže ďalej vyčerpávať železo z tela.

Vláknina má pre vás množstvo zdravotných výhod

Medzi potraviny bohaté na vlákninu patria celozrnné produkty, zelenina, ovocie a strukoviny, ako je hrach, fazuľa, šošovica a cícer.

Klinické štúdie tiež ukázali, že vyššia konzumácia vlákniny súvisí s nižšou hmotnosťou a nižšou hladinou cholesterolu. Ako uvádza autor štúdie Jim Mann, profesor na Univerzite v Otagu na Novom Zélande:

"Celozrnné potraviny bohaté na vlákninu, ktoré vyžadujú prežúvanie a udržiavajú si väčšinu svojej štruktúry v čreve zvyšujú sýtosť a pomáhajú kontrolovať hmotnosť a môžu priaznivo ovplyvňovať hladiny lipidov a glukózy. Rozklad vlákniny v hrubom čreve rezidentnými baktériami má ďalšie rozsiahle účinky vrátane ochrany pred kolorektálnym karcinómom."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, who.int, thelancet.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nadmerné ochlpenie: Čo značia chĺpky na rôznych častiach ženského tela

Nadmerné ochlpenie: Čo značia chĺpky na rôznych častiach ženského tela

VČERA - 19:57Zdravie

Nadmerné ochlpenie či zmena kvality chĺpkov na rôznych častiach ženského tela môže značiť menšie či väčšie problémy.

Muž dostal infekciu mozgu po použití vatovej tyčinky, lekári dvíhajú varovný prst

Muž dostal infekciu mozgu po použití vatovej tyčinky, lekári dvíhajú varovný prst

19:53 15.03.2019Zdravie

31-ročný muž bol prevezený do nemocnice po tom, ako upadol do bezvedomia.

Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

19:17 14.03.2019Zdravie

Nedostatok vitamínu B12 sa často spája so vznikom anémie. Signalizuje ho únava a bodavá bolesť v rôznych častiach tela, no pri diagnostike sa treba pozrieť aj do úst.

Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

20:04 13.03.2019Zdravie

Varovné príznaky rakoviny by sme nikdy nemali ignorovať. Niektoré z nich sa ale vedia prezliecť tak, že pripomínajú skôr iné ochorenia, a preto ich zvykneme zanedbať. Pri tomto treba dať pozor.

Bežná infekcia v tehotenstve napomáha vzniku depresie a autizmu u dieťaťa

Bežná infekcia v tehotenstve napomáha vzniku depresie a autizmu u dieťaťa

19:00 13.03.2019Zdravie

S touto infekciou sa počas tehotenstva potýka takmer každá žena. Ako sa však ukázalo, práve ona má na svedomí viaceré prípady duševných porúch dieťaťa.