• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 16.6.2019Meniny má Blanka, Bianka
22°Bratislava

Môžeme mačky kŕmiť mliekom?

  • 19:26 10.01.2019
  • Bratislava
Môžeme mačky kŕmiť mliekom?

Rozprávky nás naučili, že mačičky milujú misku teplého mliečka alebo smotany. Čo sa stane, ak im namiesto jedla budeme dávať tieto pochúťky?

Ani nevieme, kde tento nápad vznikol, ale reklamy a rozprávky nás odjakživa kŕmia predstavou, podľa ktorej mačky milujú mlieko. Len máloktorá rozprávka však odhaľuje pohľad na to, čo sa deje po tom, ako mačka vypije mlieko – a ak si myslíte, že spokojne odpočíva, viac sa mýliť nemôžete.

Ak by mačka vypila plnú misku mlieka, v skutočnosti by nasledovné hodiny pravdepodobne strávila prežívaním bolestí brucha, hnačky, nafukovania a iných bežných prejavov laktózovej intolerancie. Tak, ako väčšina dospelých cicavcov (vrátane človeka), aj mačky trpia touto poruchou. To znamená, že nemajú dostatok enzýmov, ktoré by dokázali rozštiepiť laktózu alebo cukry v mlieku.

Ak sa vám zdá, že vaša mačka celkom dobre znáša mlieko, venujte jej ho raz za čas ako hocijakú inú maškrtu. Keďže mlieko má len nízku nutričnú hodnotu, určite nedokáže celkom nahradiť jedlo pre mačky.

Pri podávaní mlieka svojmu chlpatému spoločníkovi by ste mali dbať aj na jeho hmotnosť. Ak nechcete riskovať obezitu, obmedzte denný limit mlieka pre mačku na 20 až 30 kalórií. Ak sa chcete celkom vyhnúť tráviacim problémom, môžete zvoliť bezlaktózové alebo kozie mlieko.

V prípade, že budete mačiatkam namiesto potravy podávať len mlieko, okrem hnačky môže dôjsť dokonca aj k ich usmrteniu z podvýživy. Ak ich vychovávate bez dospelej mačky, zaobstarajte im mačacie mlieko od veterinára alebo z chovateľských potrieb.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, cornell.edu, howstuffworks.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Luknár: Film nerobím kvôli cenám, ale preto, že ma to baví

Luknár: Film nerobím kvôli cenám, ale preto, že ma to baví

VČERA - 14:11Zaujímavosti

Cenu Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu na košickom filmovom festivale Art Film Fest (AFF) získal herec Roman Luknár.

Ľudia, ktorí plačú pri filmoch sú výnimoční. Toto to o nich vypovedá

Ľudia, ktorí plačú pri filmoch sú výnimoční. Toto to o nich vypovedá

19:30 14.06.2019Zaujímavosti

Štúdia skúmala, prečo niektorých ľudí dokáže dojať aj fiktívny príbeh.

Video: V rieke sa objavili jedinečné ružové delfíny

Video: V rieke sa objavili jedinečné ružové delfíny

18:33 14.06.2019Zaujímavosti

Zo záberov sa zdá, že ružových delfínov bude možno pribúdať.

V Prahe odznie koncert pre Čaputovú. Zahrajú na ňom známi interpreti

V Prahe odznie koncert pre Čaputovú. Zahrajú na ňom známi interpreti

14:32 14.06.2019Zaujímavosti

Miestom konania koncertu je lúka na Kampe pri Kaviarni Mlýnská. TASR o tom informoval Ladislav Snopko, dramaturg a iniciátor koncertu.