• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Nedeľa, 16.6.2019Meniny má Blanka, Bianka
23°Bratislava

Cherimoya: Ako jesť ovocie lásky a ako vám prospieva

 • 19:04 10.01.2019
 • Bratislava
Cherimoya: Ako jesť ovocie lásky a ako vám prospieva

Zistite, ako si vybrať ideálnu cherimoyu, ako ju skladovať, správne jesť a ako môže toto ovocie prospievať vášmu zdraviu.

Cherimoya (Annona cherimola) je lahodné exotické ovocie pôvodom z Peru a Ekvádoru, no dlho ho pestovali aj domorodí obyvatelia Južnej a Strednej Ameriky. Navonok vyzerá ako veľká zelená šiška a môže dosahovať hmotnosť od 220 gramov až do 2 kilogramov. Svojim tvarom môže pripomínať srdce, preto sa o ňom hovorí, že je ovocie lásky.

Vo vnútri skrýva šťavnatú bielu dužinu s veľkými čiernymi semenami a chutí ako kombinácia ananásu, manga, papáje a vanilky. Cherimoya bola najobľúbenejším ovocím spisovateľa Marka Twaina.

Zdravotné prínosy

 • Okrem sladkej a príjemnej chuti vám Cherimoya môže poskytnúť aj množstvo živín, vitamínov, minerálov a antioxidantov.
 • Cherimoya má množstvo kalórií podobných mangu. 100 g čerstvej dužiny má približne 75 kalórií. Neobsahuje však žiadne nasýtené tuky ani cholesterol. Cherimoya je dobrým zdrojom rozpustnej vlákniny - na 100 g obsahuje 3 g vlákniny, čo predstavuje 8% odporúčaného denného príjmu. Vláknina pomáha chrániť sliznicu hrubého čreva pred toxickými látkami tým, že ich na seba naviaže a chráni tak pred vznikom rakoviny.
 • Cherimoya obsahuje niekoľko polyfenolových antioxidantov. Patria medzi ne najmä Annogenné acetogeníny. Acetogeníny, ako je napríklad asimicín či bulatacinarát, sú silné cytotoxíny a bolo zistené, že majú protirakovinové, antimalarické a anitparazitické vlastnosti.
 • Je to veľmi dobrým zdrojom vitamínu C. 100 gramov ovocia vám poskytne 34% dennej odporúčanej spotreby. Vitamín C pomáha zvyšovať obranyschopnosť organizmu a vylučovať škodlivé voľné radikály z tela.
 • Cherimoya je tiež dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, najmä vitamínu B6 (pyridoxínu). 100 g čerstvého ovocia poskytuje 0,257 mg alebo 20% odporúčanej dennej dávky vitamínu B6. Pyridoxín pomáha udržiavať neurochemické hladiny GABA v mozgu. Vysoké hladiny GABA zmierňujú podráždenosť, napätie a bolesti hlavy.
 • Cherimoye majú vyvážený pomer sodíka a draslíka. Dobrá hladina draslíka pomáha regulovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak, a tým pádom znižuje vplyv sodíka. Na svoju váhu obsahujú viac minerálov ako veľa bežných plodov, ako sú jablká. Sú bohaté na meď, horčík, železo a mangán.

Výber a skladovanie

Cherimoye sú k dispozícii od novembra do mája. Vyberajte si plody, ktoré sú žltozelené, pevné a bez tmavých škvŕn. Cherimoya dozrieva pri izbovej teplote niekoľko dní, kým zmäkne. Po dozretí má však veľmi krátku trvanlivosť. Rovnako ako u banánov, cherimoya sa nemôže skladovať dlhšiu dobu v chladničke, pretože jej mráz škodí. Rozomletá na kašu alebo ako šťava vám v mrazničke vydrží niekoľko týždňov.

Ako jesť cherimoyu

Pred prípravou ovocie dobre umyte pod tečúcou vodou. Jedlá je iba dužina ovocia, preto cherimoyu rozkrojte a dužinu vyberte lyžičkou. Nezabudnite odstrániť čierne semená, ktoré nie sú jedlé a dokonca môžu byť toxické, ak sa užijú rozdrvené.

Video: Ako jesť cherimoyu

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nutrition-and-you.com, foodreference.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

21:27 14.06.2019Zdravie

Pachuť v ústach nemusí hneď prezrádzať vážny zdravotný problém. V každom prípade by ste však mali skontrolovať, či nejde o jeden z týchto prípadov.

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

19:23 14.06.2019Zdravie

Lekári skúmali účinok vynechania raňajok pri snahe schudnúť.

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

20:40 13.06.2019Zdravie

Ochorenie, ktoré ľudstvo sprevádza už od jeho počiatkov, je často považované za moderné. Existuje však niekoľko dôkazov, ktoré svedčia o tom, že existovalo oveľa skôr ako sa na Zemi objavil človek.

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

19:02 13.06.2019Zdravie

Tvrdnutie starnúcich ciev vedcom dlho nedalo spávať, ale zdá sa, že sme naň konečne našli odpoveď.

Nedostatok kyseliny listovej: Príznak v ústach, ktorý netreba podceniť

Nedostatok kyseliny listovej: Príznak v ústach, ktorý netreba podceniť

19:20 12.06.2019Zdravie

Nedostatok kyseliny listovej v organizme sa prejavuje aj týmto príznakom, ktorý možno pozorovať v oblasti úst.