• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Nedeľa, 20.1.2019Meniny má Dalibor
-2°Bratislava

Cherimoya: Ako jesť ovocie lásky a ako vám prospieva

 • 19:04 10.01.2019
 • Bratislava
Cherimoya: Ako jesť ovocie lásky a ako vám prospieva

Zistite, ako si vybrať ideálnu cherimoyu, ako ju skladovať, správne jesť a ako môže toto ovocie prospievať vášmu zdraviu.

Cherimoya (Annona cherimola) je lahodné exotické ovocie pôvodom z Peru a Ekvádoru, no dlho ho pestovali aj domorodí obyvatelia Južnej a Strednej Ameriky. Navonok vyzerá ako veľká zelená šiška a môže dosahovať hmotnosť od 220 gramov až do 2 kilogramov. Svojim tvarom môže pripomínať srdce, preto sa o ňom hovorí, že je ovocie lásky.

Vo vnútri skrýva šťavnatú bielu dužinu s veľkými čiernymi semenami a chutí ako kombinácia ananásu, manga, papáje a vanilky. Cherimoya bola najobľúbenejším ovocím spisovateľa Marka Twaina.

Zdravotné prínosy

 • Okrem sladkej a príjemnej chuti vám Cherimoya môže poskytnúť aj množstvo živín, vitamínov, minerálov a antioxidantov.
 • Cherimoya má množstvo kalórií podobných mangu. 100 g čerstvej dužiny má približne 75 kalórií. Neobsahuje však žiadne nasýtené tuky ani cholesterol. Cherimoya je dobrým zdrojom rozpustnej vlákniny - na 100 g obsahuje 3 g vlákniny, čo predstavuje 8% odporúčaného denného príjmu. Vláknina pomáha chrániť sliznicu hrubého čreva pred toxickými látkami tým, že ich na seba naviaže a chráni tak pred vznikom rakoviny.
 • Cherimoya obsahuje niekoľko polyfenolových antioxidantov. Patria medzi ne najmä Annogenné acetogeníny. Acetogeníny, ako je napríklad asimicín či bulatacinarát, sú silné cytotoxíny a bolo zistené, že majú protirakovinové, antimalarické a anitparazitické vlastnosti.
 • Je to veľmi dobrým zdrojom vitamínu C. 100 gramov ovocia vám poskytne 34% dennej odporúčanej spotreby. Vitamín C pomáha zvyšovať obranyschopnosť organizmu a vylučovať škodlivé voľné radikály z tela.
 • Cherimoya je tiež dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, najmä vitamínu B6 (pyridoxínu). 100 g čerstvého ovocia poskytuje 0,257 mg alebo 20% odporúčanej dennej dávky vitamínu B6. Pyridoxín pomáha udržiavať neurochemické hladiny GABA v mozgu. Vysoké hladiny GABA zmierňujú podráždenosť, napätie a bolesti hlavy.
 • Cherimoye majú vyvážený pomer sodíka a draslíka. Dobrá hladina draslíka pomáha regulovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak, a tým pádom znižuje vplyv sodíka. Na svoju váhu obsahujú viac minerálov ako veľa bežných plodov, ako sú jablká. Sú bohaté na meď, horčík, železo a mangán.

Výber a skladovanie

Cherimoye sú k dispozícii od novembra do mája. Vyberajte si plody, ktoré sú žltozelené, pevné a bez tmavých škvŕn. Cherimoya dozrieva pri izbovej teplote niekoľko dní, kým zmäkne. Po dozretí má však veľmi krátku trvanlivosť. Rovnako ako u banánov, cherimoya sa nemôže skladovať dlhšiu dobu v chladničke, pretože jej mráz škodí. Rozomletá na kašu alebo ako šťava vám v mrazničke vydrží niekoľko týždňov.

Ako jesť cherimoyu

Pred prípravou ovocie dobre umyte pod tečúcou vodou. Jedlá je iba dužina ovocia, preto cherimoyu rozkrojte a dužinu vyberte lyžičkou. Nezabudnite odstrániť čierne semená, ktoré nie sú jedlé a dokonca môžu byť toxické, ak sa užijú rozdrvené.

Video: Ako jesť cherimoyu

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nutrition-and-you.com, foodreference.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Iba jedno užitie marihuany dokáže zmeniť štruktúru mozgu

Iba jedno užitie marihuany dokáže zmeniť štruktúru mozgu

20:02 18.01.2019Zdravie

Užívanie marihuany má permanentný účinok na mozog.

Urológ: Zamedziť úniku moču sa dá cvičením aj obmedzením fajčenia

Urológ: Zamedziť úniku moču sa dá cvičením aj obmedzením fajčenia

14:32 18.01.2019Zdravie

Najjednoduchší spôsob, ako zamedziť úniku moču u obéznych pacientov, je schudnúť. Fajčiarom pomôže zbaviť sa cigarety.

9 druhov soli a ich účinky na vaše zdravie

9 druhov soli a ich účinky na vaše zdravie

21:00 17.01.2019Zdravie

Spoznajte rôzne druhy soli a zistite, ktorá je pre vás najvhodnejšia.

Vývar dokáže podporiť zdravie srdca. Uvarte si ten správny!

Vývar dokáže podporiť zdravie srdca. Uvarte si ten správny!

20:01 17.01.2019Zdravie

Vývary sa tešia veľkej popularite a podľa nedávnych štúdií dokonca pomáhajú zdraviu srdca.

Menštruácia počas tehotenstva – je to normálne?

Menštruácia počas tehotenstva – je to normálne?

19:32 16.01.2019Zdravie

Je normálne, ak sa v tehotenstve dostaví menštruácia? Kedy treba zvážiť návštevu lekára?