• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 19.3.2019Meniny má Jozef
Bratislava

Cherimoya: Ako jesť ovocie lásky a ako vám prospieva

 • 19:04 10.01.2019
 • Bratislava
Cherimoya: Ako jesť ovocie lásky a ako vám prospieva

Zistite, ako si vybrať ideálnu cherimoyu, ako ju skladovať, správne jesť a ako môže toto ovocie prospievať vášmu zdraviu.

Cherimoya (Annona cherimola) je lahodné exotické ovocie pôvodom z Peru a Ekvádoru, no dlho ho pestovali aj domorodí obyvatelia Južnej a Strednej Ameriky. Navonok vyzerá ako veľká zelená šiška a môže dosahovať hmotnosť od 220 gramov až do 2 kilogramov. Svojim tvarom môže pripomínať srdce, preto sa o ňom hovorí, že je ovocie lásky.

Vo vnútri skrýva šťavnatú bielu dužinu s veľkými čiernymi semenami a chutí ako kombinácia ananásu, manga, papáje a vanilky. Cherimoya bola najobľúbenejším ovocím spisovateľa Marka Twaina.

Zdravotné prínosy

 • Okrem sladkej a príjemnej chuti vám Cherimoya môže poskytnúť aj množstvo živín, vitamínov, minerálov a antioxidantov.
 • Cherimoya má množstvo kalórií podobných mangu. 100 g čerstvej dužiny má približne 75 kalórií. Neobsahuje však žiadne nasýtené tuky ani cholesterol. Cherimoya je dobrým zdrojom rozpustnej vlákniny - na 100 g obsahuje 3 g vlákniny, čo predstavuje 8% odporúčaného denného príjmu. Vláknina pomáha chrániť sliznicu hrubého čreva pred toxickými látkami tým, že ich na seba naviaže a chráni tak pred vznikom rakoviny.
 • Cherimoya obsahuje niekoľko polyfenolových antioxidantov. Patria medzi ne najmä Annogenné acetogeníny. Acetogeníny, ako je napríklad asimicín či bulatacinarát, sú silné cytotoxíny a bolo zistené, že majú protirakovinové, antimalarické a anitparazitické vlastnosti.
 • Je to veľmi dobrým zdrojom vitamínu C. 100 gramov ovocia vám poskytne 34% dennej odporúčanej spotreby. Vitamín C pomáha zvyšovať obranyschopnosť organizmu a vylučovať škodlivé voľné radikály z tela.
 • Cherimoya je tiež dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, najmä vitamínu B6 (pyridoxínu). 100 g čerstvého ovocia poskytuje 0,257 mg alebo 20% odporúčanej dennej dávky vitamínu B6. Pyridoxín pomáha udržiavať neurochemické hladiny GABA v mozgu. Vysoké hladiny GABA zmierňujú podráždenosť, napätie a bolesti hlavy.
 • Cherimoye majú vyvážený pomer sodíka a draslíka. Dobrá hladina draslíka pomáha regulovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak, a tým pádom znižuje vplyv sodíka. Na svoju váhu obsahujú viac minerálov ako veľa bežných plodov, ako sú jablká. Sú bohaté na meď, horčík, železo a mangán.

Výber a skladovanie

Cherimoye sú k dispozícii od novembra do mája. Vyberajte si plody, ktoré sú žltozelené, pevné a bez tmavých škvŕn. Cherimoya dozrieva pri izbovej teplote niekoľko dní, kým zmäkne. Po dozretí má však veľmi krátku trvanlivosť. Rovnako ako u banánov, cherimoya sa nemôže skladovať dlhšiu dobu v chladničke, pretože jej mráz škodí. Rozomletá na kašu alebo ako šťava vám v mrazničke vydrží niekoľko týždňov.

Ako jesť cherimoyu

Pred prípravou ovocie dobre umyte pod tečúcou vodou. Jedlá je iba dužina ovocia, preto cherimoyu rozkrojte a dužinu vyberte lyžičkou. Nezabudnite odstrániť čierne semená, ktoré nie sú jedlé a dokonca môžu byť toxické, ak sa užijú rozdrvené.

Video: Ako jesť cherimoyu

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nutrition-and-you.com, foodreference.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nadmerné ochlpenie: Čo značia chĺpky na rôznych častiach ženského tela

Nadmerné ochlpenie: Čo značia chĺpky na rôznych častiach ženského tela

VČERA - 19:57Zdravie

Nadmerné ochlpenie či zmena kvality chĺpkov na rôznych častiach ženského tela môže značiť menšie či väčšie problémy.

Muž dostal infekciu mozgu po použití vatovej tyčinky, lekári dvíhajú varovný prst

Muž dostal infekciu mozgu po použití vatovej tyčinky, lekári dvíhajú varovný prst

19:53 15.03.2019Zdravie

31-ročný muž bol prevezený do nemocnice po tom, ako upadol do bezvedomia.

Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

19:17 14.03.2019Zdravie

Nedostatok vitamínu B12 sa často spája so vznikom anémie. Signalizuje ho únava a bodavá bolesť v rôznych častiach tela, no pri diagnostike sa treba pozrieť aj do úst.

Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

20:04 13.03.2019Zdravie

Varovné príznaky rakoviny by sme nikdy nemali ignorovať. Niektoré z nich sa ale vedia prezliecť tak, že pripomínajú skôr iné ochorenia, a preto ich zvykneme zanedbať. Pri tomto treba dať pozor.

Bežná infekcia v tehotenstve napomáha vzniku depresie a autizmu u dieťaťa

Bežná infekcia v tehotenstve napomáha vzniku depresie a autizmu u dieťaťa

19:00 13.03.2019Zdravie

S touto infekciou sa počas tehotenstva potýka takmer každá žena. Ako sa však ukázalo, práve ona má na svedomí viaceré prípady duševných porúch dieťaťa.