• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.1.2019Meniny má Dalibor
-2°Bratislava

Námesačnosti najčastejšie podľahnú tieto typy ľudí

  • 19:51 04.01.2019
  • Montreal
Námesačnosti najčastejšie podľahnú tieto typy ľudí

Najkritickejšie formy námesačnosti postihujú tie kategórie ľudí, ktorí na to majú predispozície. Ako zistiť, či sami netrpíte touto spánkovou poruchou?

Hovorí sa, že námesačnosťou trpia väčšinou deti, u ktorých tento problém počas dospievania ustupuje, až sa celkom vytráca. Pravda je však taká, že námesačnosť sa môže objaviť aj u dospelých, a najčastejšie ju dokážu vyvolať určité látky alebo zážitky.

Predtým, ako si povieme o tom, ktorých skupín ľudí sa námesačnosť najviac týka, povedzme si niečo o spánku.

Námesačnosť je stále veľká neznáma

Spánok každého človeka prebieha striedaním dvoch fáz: pri pomalom spánku sa organizmus postupne „vypína“ a obnovuje sily. V rýchlej fáze sa zas telo dostáva do „pracovného režimu“. Bežní ľudia sa v tomto cykle nehýbu len vďaka tomu, že im celkom znehybnejú končatiny. Počas rýchlej fázy tiež dochádza k snívaniu.

U niektorých ľudí dochádza k spánkovým poruchám práve počas rýchlej spánkovej fázy. Zo zatiaľ neznámych príčin sa títo ľudia počas snívania neprestávajú hýbať, a môžu začať dokonca napodobňovať pohyby, o ktorých v tom momente snívajú.

V prípade, že je človek námesačný práve vtedy, keď sa mu sníva nepríjemný sen alebo nočná mora, môže sebe aj svojmu okoliu neraz spôsobiť závažné následky. Námesačnosť je pre vedcov dosiaľ veľká neznáma, a zatiaľ sa podarilo označiť ju len za jeden z príznakov nástupu Parkinsonovej choroby, no nový výskum vrhá na tento fenomén čerstvý lúč svetla.

Spánok narúša poškodená psychika

Podľa kanadského výskumu, o ktorom písal aj žurnál Neurology, možno ako dôvod vzniku takzvanej „nebezpečnej námesačnosti“ označiť užívanie antidepresív, posttraumatickú stresovú poruchu a návaly úzkosti.

„Dnes vieme len málo o povahe tejto poruchy. Môže sa prejaviť ako následok užívania liekov, alebo ako predzvesť nástupu vážnejších zdravotných problémov ako Parkinsonova choroba, demencia alebo systémová atrofia.

Pokúsili sme sa len označiť rizikové faktory a návyky, ktoré by k nej mohli viesť. V budúcnosti nám to môže pomôcť pri hľadaní spôsobu, ako pred ňou chrániť ľudí,“

uvádza vo výskume Ronald Postuma z McGillovej univerzity v Montreale.

Vedci sa pri skúmaní námesačnosti zamerali na asi 30-tisíc starších Kanaďanov, z ktorých ani jeden netrpel neurologickou poruchou, srdcovými problémami alebo inými zdravotnými ťažkosťami.

Vedci sa dobrovoľníkov a členov ich rodiny pýtali, či sa u nich nevyskytuje zvláštne správanie počas spánku, a prišli na to, že zhruba 1000 z nich trpelo nebezpečnou námesačnosťou.

Neurofyziológovia sa následne zamerali na ich minulosť, a spozorovali v nej niekoľko čŕt, ktoré ich všetkých spájali. Väčšina z námesačných účastníkov užívala antidepresíva. Mnohí z nich ďalej trpeli posttraumatickou stresovou poruchou, návalmi úzkosti a inými psychickými poruchami.

Zaujímavým zistením je to, že s problémom námesačnosti častejšie bojovali muži a ľudia, ktorí vo veľkom holdovali alkoholu. Ako zdôrazňuje Postuma, tieto faktory zatiaľ nemožno označiť za pravých pôvodcov námesačnosti, ale ich bližšie skúmanie by mohlo pomôcť odhaliť spôsob, ako sa poruche vyhnúť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, neurology.org, ria.ru, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Iba jedno užitie marihuany dokáže zmeniť štruktúru mozgu

Iba jedno užitie marihuany dokáže zmeniť štruktúru mozgu

20:02 18.01.2019Zdravie

Užívanie marihuany má permanentný účinok na mozog.

Urológ: Zamedziť úniku moču sa dá cvičením aj obmedzením fajčenia

Urológ: Zamedziť úniku moču sa dá cvičením aj obmedzením fajčenia

14:32 18.01.2019Zdravie

Najjednoduchší spôsob, ako zamedziť úniku moču u obéznych pacientov, je schudnúť. Fajčiarom pomôže zbaviť sa cigarety.

9 druhov soli a ich účinky na vaše zdravie

9 druhov soli a ich účinky na vaše zdravie

21:00 17.01.2019Zdravie

Spoznajte rôzne druhy soli a zistite, ktorá je pre vás najvhodnejšia.

Vývar dokáže podporiť zdravie srdca. Uvarte si ten správny!

Vývar dokáže podporiť zdravie srdca. Uvarte si ten správny!

20:01 17.01.2019Zdravie

Vývary sa tešia veľkej popularite a podľa nedávnych štúdií dokonca pomáhajú zdraviu srdca.

Menštruácia počas tehotenstva – je to normálne?

Menštruácia počas tehotenstva – je to normálne?

19:32 16.01.2019Zdravie

Je normálne, ak sa v tehotenstve dostaví menštruácia? Kedy treba zvážiť návštevu lekára?