• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.1.2019Meniny má Dalibor
-2°Bratislava

Čo znamenajú jednotlivé úrovne autonómneho riadenia? Pozrite si jednoduché vysvetlenie

  • 9:52 20.12.2018
  • Bratislava
Čo znamenajú jednotlivé úrovne autonómneho riadenia? Pozrite si jednoduché vysvetlenie

Možno aj vy už vlastníte auto s autonómnou technológiou na palube!

Na autonómnych vozidlách už výrobcovia tvrdo pracujú a každoročne prichádzajú s novými inováciami, ktoré majú v budúcnosti zvýšiť plynulosť a bezpečnosť na cestách. Autonómne vozidlá však existujú už dnes a s veľkou pravdepodobnosťou vám jedno stojí vo vašej garáži. Napriek tomu, že v súčasnosti ešte zákony nepovoľujú výrobcom prevádzkovať plne automatizované vozidlá, mnohé z nich už potrebnou technológiou disponujú.

Poznáme až päť úrovní autonómneho riadenia

Úroveň 0 – Ide o všetky vozidlá bez akýchkoľvek autonómnych technológií. V praxi to znamená, že vozidlo nedokáže samostatne zasahovať do riadenia a kontrolu nad vozidlom má výhradne vodič. Takéto autá majú zvyčajne len parkovacie senzory či tempomat na udržiavanie rýchlosti.

Úroveň 1 – Veľká väčšina aktuálne predávaných vozidiel už má zabudované technológie prvého stupňa autonómneho riadenia. Tie dokážu obmedzeným spôsobom upravovať správanie auta na základe získaných informácií z blízkeho okolia. Ide predovšetkým o systémy ako udržiavanie v jazdných pruhoch či adaptívny tempomat.

Úroveň 2 – Využíva technológie prvého stupňa, ktoré sú v aute navzájom prepojené. Vďaka tomu môže vozidlo v určitých situáciách na obmedzený čas prebrať úplnú kontrolu nad rýchlosťou a riadením. V prípade akýchkoľvek problémov sú však systémy odkázané na zásah vodiča.

Úroveň 3 – Posúva schopnosti autonómneho vedenia vozidla na vyššiu úroveň. Takto vybavené auto dokáže na základe zadanej trasy samostatne vykonávať všetky úkony vodiča. Problém tohto systému tkvie v tom, že nedisponuje bezpečnostnou poistkou a v prípade núdzovej situácie musí úlohu vedenia okamžite prebrať vodič. Ide o pomerne nebezpečný koncept, a preto mnohí výrobcovia tento stupeň vývojovo radšej „preskočili“ a pustili sa rovno do štvrtej úrovne.

Úroveň 4 – Aj naďalej vyžaduje zásah vodiča v kritických situáciách. Na rozdiel od predchádzajúcej úrovne však zvládnu systémy takto vybaveného vozidla vyriešiť aj komplikované situácie na ceste a v prípade nevyhnutného zásahu vodiča dokážu s autom najprv bezpečne zastaviť. Až po bezpečnom zastavení systémy vyzvú vodiča, aby pokračoval ďalej.

Úroveň 5 – Ide o plne autonómne vozidlo, ktoré v žiadnej situácii nepotrebuje zásah vodiča. Auto je tak po celý čas kontrolované výhradne počítačom a v mnohých predstavených konceptoch už výrobcovia ani nepočítajú s ovládacími prvkami ako sú pedále či volant.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Peter Orosz, autoviny.sk, Foto, video: Volkswagen, Youtube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Malé autá s elektrickým pohonom budú stáť až 30.000 eur

Malé autá s elektrickým pohonom budú stáť až 30.000 eur

DNES - 13:26Auto

Predseda dozornej rady Volkswagenu (VW) Hans Dieter Pötsch pre Welt am Sonntag uviedol, že s prechodom na autá s elektrickým pohonom malé vozidlá podstatne zdražejú.

Škoda potvrdila výrobu nového malého SUV, poznáme dátum jeho odhalenia

Škoda potvrdila výrobu nového malého SUV, poznáme dátum jeho odhalenia

VČERA - 20:17Auto

Koncept Škoda Vision X sa dočká sériovej výroby. Najmenšie esúvečko od značky Škoda je už na ceste a my sa nevieme dočkať.

Parkovanie v kopci má svoje pravidlá

Parkovanie v kopci má svoje pravidlá

9:27 18.01.2019Auto

Nezáleží na tom, či máte ručnú alebo elektrickú parkovaciu brzdu, manuál či automat. Tieto pravidlá pre parkovanie v kopci by ste mali poznať.

Nová technika pomôže slovenským policajtom odhaľovať vodičov s mobilom v ruke!

Nová technika pomôže slovenským policajtom odhaľovať vodičov s mobilom v ruke!

8:33 17.01.2019Auto

Na modernizáciu vybavenia slovenskej polície pôjdu milióny eur, nová technika ale môže zabrániť smrti obrovského množstva ľudí.

Ford v Európe plánuje rozsiahle prepúšťanie, ale má aj pozitívne správy

Ford v Európe plánuje rozsiahle prepúšťanie, ale má aj pozitívne správy

9:14 16.01.2019Auto

Americkému Fordu sa v poslednom období v Európe veľmi nedarilo, preto prichádza nová stratégia. Prinesie pozitívne i negatívne kroky.