• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 21.5.2019Meniny má Zina
17°Bratislava

Hollywoodsky herec Brad Pitt má v utorok 55 rokov

  • 8:10 18.12.2018
  • Shawnee/Bratislava
Hollywoodsky herec Brad Pitt má v utorok 55 rokov

Jeden z najvyhľadávanejších hollywoodskych hercov Brad Pitt bude mať v utorok 18. decembra 55 rokov.

Úloha hyperaktívneho pomätenca Joffreyho Goinesa vo filme Dvanásť opíc z roku 1995 bola natoľko presvedčivá, že mu vyniesla nomináciu na Oscara. Prestížne ocenenie získal aj za snímky The Curious Case of Benjamin Button (Podivný prípad Benjamina Buttona, 2008) a Moneyball (2011).

William Bradley Pitt sa narodil 18. decembra 1963 v americkom meste Shawnee, v štáte Oklahoma. Detstvo prežil v Springfielde, štát Missouri. Napriek tomu, že herectvo bolo vždy jeho obľúbeným koníčkom, sa po strednej škole rozhodol študovať žurnalistiku, grafický dizajn a reklamu na University of Missouri.

V roku 1986 sa odsťahoval do Los Angeles a pokúšal sa o hereckú kariéru. Privyrábal si v reklame, ako šofér limuzíny, predavač zmrzliny či plavčík. Ako reklamný maskot pre reštauráciu sa neváhal obliecť do kostýmu obrovského kuraťa a usmievať sa na okoloidúcich. Zo zarobených peňazí si platil hodiny herectva, tie mu dopomohli k malým televíznym úlohám.

Zahral si v piatich epizódach v seriáli Dallas a pokračoval účinkovaním na televíznej scéne a menšími filmovými úlohami.

V roku 1991 svojim výkonom zažiaril v rozporuplnom filme Thelma & Louise (Thelma a Louisa), vyslúžil si všeobecné uznanie a upútal pozornosť významných režisérov. Silný dojemný príbeh s názvom Legends of the Fall (Legenda o vášni, 1994) si získal obdiv divákov aj vďaka hudbe Jamese Hornera, krásnej prírode divokého západu, romantickej atmosféra a drsného života. V snímke sa objavili hviezdne mená vďaka výberu režiséra Edwarda Zwicka. Brad Pitt a Julia Ormondová podali obdivuhodný herecký výkon. Navyše dvojicu doplnil Anthony Hopkins v úlohe otca troch synov.

Po postave upíra Louisa po boku Toma Cruisa vo filme Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (Interview s upírom, 1994), ktorá z neho urobila hviezdu, hral Pitt v ďalších komerčne úspešných filmoch ako Seven (Sedem, 1995) a Twelve Monkeys (Dvanásť opíc, 1995).

Dobrodružná dráma s Bradom Pittom a krásnou tibetskou scenériou sa objavila na plátnach kín s názvom Seven Years in Tibet (Sedem rokov v Tibete, 1997). Ďalšími filmami herca boli v tom čase Meet Joe Black (Zoznámte sa, Joe Black, 1998)a Mr. & Mrs. Smith (Pán a pani Smithovci, 2005).

Divákov zaujala aj snímka Alejandra Iňárritu s názvom Babel z roku 2006. Režisér dostáva svoje postavy do krajných životných situácií, z ktorých nie je ľahká cesta úniku. Brad Pitt je obdivovateľom režiséra Iňárritu a o úlohu v spomenutej snímke zabojoval.

Herec s výzorom mladíka sa objavil sa aj v dobrodružnej snímke režiséra Quentina Tarantina s názvom Inglourious Basterds (Nehanební bastardi, 2009). Filmový tvorca sa zameral na druhú svetovú vojnu a zatiahol do nej „bandu“ výborne vykreslených charakterov. Jedným z nich bol aj Brad Pitt v úlohe poručíka Alda Raina.

V roku 2016 herec zaujal postavou v snímke Allied (Spojenci). Po boku známeho herca vynikla šarmantná herečka Marion Cotillardová. Píše sa rok 1942 a Max Vatan (Brad Pitt) zoskakuje s padákom do marockej púšte s úlohou zabiť v Casablance nemeckého veľvyslanca. V meste sa stretáva s pôvabnou Francúzkou Marianne, ktorá má hrať úlohu jeho manželky a pomôcť mu so splnením misie. Predstieranie manželskej intimity a zamilovanosti postupne prerastá do skutočnej vášne.

Brad Pitt bol ženatý s herečkou Jennifer Aniston, jeho partnerkou bola aj herečka Angelina Jolie, s ktorou sa bližšie zoznámil pri nakrúcaní filmu Pán a pani Smithovci. Majú spolu šesť detí. Tri adoptované - Maddoxa, Paxa a Zahar a tri vlastné - Shiloh, Knoxa a Vivienne.

V rámci svojho charitatívneho projektu sa Brad Pitt s Angelinou Jolie podieľali na výstavbe ekologicky šetrných domčekov v New Orleanse (USA) pre ľudí, ktorých hurikán Katrina v roku 2005 pripravil o strechu nad hlavou. Dvanásť rokov tvorili Angelina Jolie s Bradom Pittom pár. Rozišli sa v roku 2016.

Herec podniká vo vinárstve, orientuje sa na ekologické vína. Spolupracuje s manželom modelky Cindy Crawford, milionárom Random Gerbegom na projekte štýlového hotela.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veterán Woodstocku Joe Cocker by mal 75 rokov

Veterán Woodstocku Joe Cocker by mal 75 rokov

VČERA - 8:24Kultúra

V pondelok 20. mája, by sa spevák s neopakovateľným speváckym prejavom, dožil 75 rokov.

Hana Zagorová predstavuje nový videoklip k singlu Ja nemám strach

Hana Zagorová predstavuje nový videoklip k singlu Ja nemám strach

9:44 18.05.2019Kultúra

Stálica českej populárnej hudby Hana Zagorová vydala minulý rok na jeseň vo vydavateľstve Supraphon nový album Já nemám strach, ktorý nazvala podľa rovnomennej pesničky speváka a skladateľa Mareka Ztraceného.

Charizmatický slovenský herec Štefan Kvietik má 85 rokov

Charizmatický slovenský herec Štefan Kvietik má 85 rokov

5:50 10.05.2019Kultúra

Legenda slovenskej kinematografie a divadla sa v piatok 10. mája dožíva 85 rokov.

Pred 100 rokmi sa narodil Lex Barker, známy ako Old Shatterhand

Pred 100 rokmi sa narodil Lex Barker, známy ako Old Shatterhand

6:43 08.05.2019Kultúra

Od narodenia legendárneho filmového hrdinu uplynie v stredu 8. mája 100 rokov.

Návštevníci Colours of Ostrava si vypočujú rockové legendy aj pôvodnú hudbu Tichého oceánu

Návštevníci Colours of Ostrava si vypočujú rockové legendy aj pôvodnú hudbu Tichého oceánu

16:15 04.05.2019Kultúra

Organizátorom festivalu sa splnilo hneď niekoľko hudobných snov, ktoré v júli prinesú návštevníkom.