• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.1.2019Meniny má Dalibor
-2°Bratislava

Sonda hľadala na asteroide pôvod života, našla cennú indíciu

  • 19:59 11.12.2018
  • Bratislava
Sonda hľadala na asteroide pôvod života, našla cennú indíciu

Sonda OSIRIS-REx po vyše dvoch rokoch letu dorazila k asteroidu Bennu.

Sonda OSIRIS-REx Amerického úradu pre letectvo a vesmír (NASA) minulý týždeň dorazila k asteroidu Bennu a teraz urobila obrovský objav. Podarilo sa jej objaviť zložky vody. Vedci dúfajú, že OSIRIS-REx odhalí aj ďalšie tajomstvá Bennu. Asteroid o veľkosti mrakodrapu môže skrývať odpoveď na otázku, ako vznikol život na Zemi.

Nález vody je veľkým prelomom a vedci dúfajú, že môže byť spojený s ďalšími objavmi v budúcnosti. Voda bola nájdená, keď OSIRIS-REx letel blízko k asteroidu a na jeho skalnatom povrchu zachytil stopy molekúl vodíka a kyslíka, ktoré tvoria vodu - kľúčovú zložku samotného života.

OSIRIS-REx, ktorá je súčasťou spoločného projektu USA, Kanady, Francúzska a Japonska, odštartovala z Mysu Canaveral 9. septembra 2016. Sonda bude vyše roka okolo Bennu krúžiť a skúmať jeho povrch a zloženie. Je vybavená sériou špičkových prístrojov a z asteroidu môže priviezť 60 až 2000 gramov materiálu. Na Zem sa má vrátiť v roku 2023.

"Našli sme minerály bohaté na vodu z ranej slnečnej sústavy, čo je presne taká vzorka, ktorú sme tam šli nájsť a nakoniec priviesť späť na Zem," povedal planetárny vedec Univerzity v Arizone Dante Laurette pre The Independent.

Asteroidy ako Bennu sú pozostatkami z čias formovania našej slnečnej sústavy pred viac ako 4,5 miliardami rokov. Vedci sa domnievajú, že asteroidy mohli byť pre Zem v jej počiatkoch zdrojom vody a molekúl organického materiálu. Vzorky tak pomôžu v skúmaní počiatkov slnečného systému, formovania planét a vzniku života.

"Keď sa vzorky tohto materiálu vrátia na Zemi v roku 2023, vedci dostanú poklady nových informácií o histórii a vývoji našej slnečnej sústavy," povedala Amy Simonová z Goddardovho centra pre vesmírne lety NASA v Marylande.

"Snažíme sa pochopiť úlohu, ktorú tieto asteroidy bohaté na uhľovodíky zohrali pri dodávaní vody do ranej Zeme a urobili ju obývateľnou," dodal Lauretta.

Asteroid Bennu má šírku približne 500 metrov a obieha okolo Slnka približne v rovnakej vzdialenosti ako Zem. Niektorí vedci sa obávajú, že v 22. storočí by asteroid mohol zasiahnuť Zem. OSIRIS-REx bude neskôr tento mesiac obiehať Bennu na vzdialenosť len 1,9 km a bude analyzovať jeho terén. Postupne bude zmenšovať vzdialenosť na len 2 metre od jeho povrchu, aby robotické rameno dokázalo odobrať vzorku do júla 2020. Neskôr sa vráti na Zem a vyšle kapsulu so vzorkou asteroidu, ktorá by mala dopadnúť do púšte v Utahu v septembri 2023.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, TASR, independent.co.uk, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zemi hrozí stále zrážka s inými telesami, mnohé sú ešte neobjavené

Zemi hrozí stále zrážka s inými telesami, mnohé sú ešte neobjavené

15:42 18.01.2019Veda

Zem sa raz za čas nevyhne zrážke s iným kozmickým telesom.

Experti varujú, že planétu môže zachrániť len jeden druh energie. Obnoviteľná to nie je

Experti varujú, že planétu môže zachrániť len jeden druh energie. Obnoviteľná to nie je

20:28 16.01.2019Veda

Podľa partie odborníkov by ľudstvo malo zaujať iný postoj k zmene podnebia, než sme mohli vidieť doteraz.

Vedci rozlúštili záhadu sôch na Veľkonočnom ostrove

Vedci rozlúštili záhadu sôch na Veľkonočnom ostrove

11:13 11.01.2019Veda

Členovia výskumného tímu analyzovali rozmiestnenie kamenných plošín zvaných ahu, na ktorých sú sochy s nadpriemerne veľkými hlavami postavené.

India plánuje do roku 2022 sama vyslať posádku na obežnú dráhu Zeme

India plánuje do roku 2022 sama vyslať posádku na obežnú dráhu Zeme

20:24 28.12.2018Veda

Prvú misiu s ľudskou posádkou na obežnú dráhu Zeme by mala India vyslať do roku 2022. Uviedli to v piatok predstavitelia indickej vlády.

Pod povrchom Zeme odhalili prekvapivé množstvo života

Pod povrchom Zeme odhalili prekvapivé množstvo života

18:35 14.12.2018Veda

Podľa vedcov je skúmanie života pod povrchom zeme podobné amazonskému pralesu - život je všade.