• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 21.5.2019Meniny má Zina
17°Bratislava

Pred 100 rokmi sa narodil autor Súostrovia Gulag Alexander Solženicyn

  • 8:30 11.12.2018
  • Kislovodsk/Bratislava
Pred 100 rokmi sa narodil autor Súostrovia Gulag Alexander Solženicyn

Od narodenia ruského spisovateľa nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, autora svetoznámeho románu o stalinských trestaneckých táboroch Súostrovie Gulag Alexandra Solženicyna uplynie v utorok 11. decembra sto rokov.

Jeden z najväčších kritikov komunistického režimu v bývalom Zväze sovietskych socialistických republík (ZSSR) Alexander Solženicyn pocítil krutosť stalinského teroru na vlastnej koži. Už v roku 1945 ho odsúdili na osem rokov väzenia, z toho dva roky strávil v trestaneckom tábore - gulagu.

Nobelovu cenu za literatúru dostal 8. októbra 1970. Osobne si ju v Štokholme neprebral, lebo sa obával, že by ho pri návrate nevpustili do milovanej vlasti a život v inej krajine bol pre neho nepredstaviteľný. Jeho reč na slávnostnom bankete predniesol sekretár Švédskej akadémie Karl Ragnar Gierow.

Z vlasti Solženicyna totalitný režim predsa len vyhnal. V roku 1974 totiž vyšla vo Francúzsku prvá časť jeho románu Súostrovie Gulag a spisovateľa predstavitelia totalitného režimu označili za zradcu a vypovedali zo ZSSR. Do Ruska sa vrátil až po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1994.

Podľa Solženicynových prepočtov prešlo gulagom počas jeho existencie okolo šesťdesiat miliónov ľudí. Keď v roku 1970 získal Nobelovu cenu za literatúru, vedelo iba pár zasvätených, že už dvanásť rokov pracuje na svojom najdôležitejšom diele. Súostrovie Gulag sa považuje za jedno z najvýznamnejších románov 20. storočia.

Alexander Isajevič Solženicyn sa narodil 11. decembra 1918 v Kislovodsku (Rusko). Otec sa narodenia budúceho spisovateľa nedožil, zomrel pol roka pred jeho narodenín počas poľovačky. V ťažkých podmienkach počas občianskej vojny sa o syna starala len matka. Napriek finančným ťažkostiam ukončil Solženicyn štúdium matematiky a fyziky na univerzite v Rostove a začal pôsobiť ako stredoškolský učiteľ. Matka budúcemu spisovateľovi zomrela keď mal 22 rokov. V tom čase bol ženatý s Natáliou Rešetkovskou.

Počas druhej svetovej vojny pôsobil Alexander Solženicyn v Červenej armáde pri delostrelectve a dotiahol to až na hodnosť kapitána. V roku 1945 ho za kritiku J.V. Stalina degradovali obvinili z protisovietskej činnosti a odsúdili na nútené práce v gulagu na Sibíri. Po návrate z trestaneckého tábora vo veku 39 rokov si opätovne vzal za manželku Natáliu Rešetkovskú, s ktorou sa rozviedol v čase väznenia. Tri roky spolu žili vo vyhnanstve v Kazachstane. Po návrate sa usadili v meste Riazaň, kde Solženicyn pôsobil ako učiteľ matematiky a fyziky a začal písať svoje budúce slávne prózy.

Tri roky po smrti vodcu Stalina Solženicyna rehabilitovali a vďaka politickému odmäku počas vládnutia Nikitu Chruščova mu oficiálne vyšla novela Jeden deň Ivana Denisoviča (1962), v ktorej podal jednoduchý, veľmi ľudský a súčasne otriasajúci obraz života v trestaneckom tábore. Novela tematicky predchádzala trojzväzkovému románu Súostrovie Gulag (1973-1975), v ktorom úplne odhalil neľudskosť stalinského režimu. Známy je aj román Rakovina (1968), ktorý podobne ako Súostrovie Gulag vyšiel v ZSSR len ako samizdat. Knižne ich vydali len zahraničné (západné) vydavateľstvá.

Medzi tým sa po 15 rokoch manželstva s Natáliou Rešetkovskou znovu rozviedol a ako 55-ročný medzinárodne uznávaný spisovateľ sa oženil s 24-ročnou Natáliou Svetlovovou. Narodili sa im traja synovia, ktorí sa neskôr stali občanmi Spojených štátov amerických (USA).

Z obavy, že by ho sovietske úrady už nepustili naspäť do vlasti si v roku 1970 Alexander Solženicyn Nobelovu cenu za literatúru osobne neprevzal. Sovietsky režim ho však v roku 1974 zo ZSSR predsa len vyhnal a zbavil aj občianstva. Do Ruska sa vrátil v roku 1994 po 20 rokoch exilu strávených vo vtedajšom Západnom Nemecku a Spojených štátoch amerických.

Po návrate do Ruska bol v roku 1997 zvolený za riadneho člena Ruskej akadémie vied. Svojimi názormi však mnohých prekvapil. Stal sa totiž kritikom Západu. Západným politikom vyčítal neobjektívny pohľad na Rusko. V roku 2007 získal Štátnu cenu Ruskej federácie, ktorú mu osobne udelil ruský prezident Vladimir Putin.

V roku 1997 laureát Nobelovej ceny za literatúru oznámil aj založenie výročnej ceny za literatúru. Cena A.I. Solženicyna sa podľa jeho priania udeľuje literárnym dielam, ktoré pomáhajú ruskej spoločnosti pochopiť samu seba a ktoré významne prispievajú k rozvoju ruskej literárnej tradície.

Alexander Solženicyn zomrel 3. augusta 2008 v Moskve vo veku 89 rokov na infarkt. Miestom jeho posledného odpočinku je moskovský Donský kláštor.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veterán Woodstocku Joe Cocker by mal 75 rokov

Veterán Woodstocku Joe Cocker by mal 75 rokov

VČERA - 8:24Kultúra

V pondelok 20. mája, by sa spevák s neopakovateľným speváckym prejavom, dožil 75 rokov.

Hana Zagorová predstavuje nový videoklip k singlu Ja nemám strach

Hana Zagorová predstavuje nový videoklip k singlu Ja nemám strach

9:44 18.05.2019Kultúra

Stálica českej populárnej hudby Hana Zagorová vydala minulý rok na jeseň vo vydavateľstve Supraphon nový album Já nemám strach, ktorý nazvala podľa rovnomennej pesničky speváka a skladateľa Mareka Ztraceného.

Charizmatický slovenský herec Štefan Kvietik má 85 rokov

Charizmatický slovenský herec Štefan Kvietik má 85 rokov

5:50 10.05.2019Kultúra

Legenda slovenskej kinematografie a divadla sa v piatok 10. mája dožíva 85 rokov.

Pred 100 rokmi sa narodil Lex Barker, známy ako Old Shatterhand

Pred 100 rokmi sa narodil Lex Barker, známy ako Old Shatterhand

6:43 08.05.2019Kultúra

Od narodenia legendárneho filmového hrdinu uplynie v stredu 8. mája 100 rokov.

Návštevníci Colours of Ostrava si vypočujú rockové legendy aj pôvodnú hudbu Tichého oceánu

Návštevníci Colours of Ostrava si vypočujú rockové legendy aj pôvodnú hudbu Tichého oceánu

16:15 04.05.2019Kultúra

Organizátorom festivalu sa splnilo hneď niekoľko hudobných snov, ktoré v júli prinesú návštevníkom.