• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.1.2019Meniny má Dalibor
-2°Bratislava

Pred 100 rokmi sa narodil autor Súostrovia Gulag Alexander Solženicyn

  • 8:30 11.12.2018
  • Kislovodsk/Bratislava
Pred 100 rokmi sa narodil autor Súostrovia Gulag Alexander Solženicyn

Od narodenia ruského spisovateľa nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, autora svetoznámeho románu o stalinských trestaneckých táboroch Súostrovie Gulag Alexandra Solženicyna uplynie v utorok 11. decembra sto rokov.

Jeden z najväčších kritikov komunistického režimu v bývalom Zväze sovietskych socialistických republík (ZSSR) Alexander Solženicyn pocítil krutosť stalinského teroru na vlastnej koži. Už v roku 1945 ho odsúdili na osem rokov väzenia, z toho dva roky strávil v trestaneckom tábore - gulagu.

Nobelovu cenu za literatúru dostal 8. októbra 1970. Osobne si ju v Štokholme neprebral, lebo sa obával, že by ho pri návrate nevpustili do milovanej vlasti a život v inej krajine bol pre neho nepredstaviteľný. Jeho reč na slávnostnom bankete predniesol sekretár Švédskej akadémie Karl Ragnar Gierow.

Z vlasti Solženicyna totalitný režim predsa len vyhnal. V roku 1974 totiž vyšla vo Francúzsku prvá časť jeho románu Súostrovie Gulag a spisovateľa predstavitelia totalitného režimu označili za zradcu a vypovedali zo ZSSR. Do Ruska sa vrátil až po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1994.

Podľa Solženicynových prepočtov prešlo gulagom počas jeho existencie okolo šesťdesiat miliónov ľudí. Keď v roku 1970 získal Nobelovu cenu za literatúru, vedelo iba pár zasvätených, že už dvanásť rokov pracuje na svojom najdôležitejšom diele. Súostrovie Gulag sa považuje za jedno z najvýznamnejších románov 20. storočia.

Alexander Isajevič Solženicyn sa narodil 11. decembra 1918 v Kislovodsku (Rusko). Otec sa narodenia budúceho spisovateľa nedožil, zomrel pol roka pred jeho narodenín počas poľovačky. V ťažkých podmienkach počas občianskej vojny sa o syna starala len matka. Napriek finančným ťažkostiam ukončil Solženicyn štúdium matematiky a fyziky na univerzite v Rostove a začal pôsobiť ako stredoškolský učiteľ. Matka budúcemu spisovateľovi zomrela keď mal 22 rokov. V tom čase bol ženatý s Natáliou Rešetkovskou.

Počas druhej svetovej vojny pôsobil Alexander Solženicyn v Červenej armáde pri delostrelectve a dotiahol to až na hodnosť kapitána. V roku 1945 ho za kritiku J.V. Stalina degradovali obvinili z protisovietskej činnosti a odsúdili na nútené práce v gulagu na Sibíri. Po návrate z trestaneckého tábora vo veku 39 rokov si opätovne vzal za manželku Natáliu Rešetkovskú, s ktorou sa rozviedol v čase väznenia. Tri roky spolu žili vo vyhnanstve v Kazachstane. Po návrate sa usadili v meste Riazaň, kde Solženicyn pôsobil ako učiteľ matematiky a fyziky a začal písať svoje budúce slávne prózy.

Tri roky po smrti vodcu Stalina Solženicyna rehabilitovali a vďaka politickému odmäku počas vládnutia Nikitu Chruščova mu oficiálne vyšla novela Jeden deň Ivana Denisoviča (1962), v ktorej podal jednoduchý, veľmi ľudský a súčasne otriasajúci obraz života v trestaneckom tábore. Novela tematicky predchádzala trojzväzkovému románu Súostrovie Gulag (1973-1975), v ktorom úplne odhalil neľudskosť stalinského režimu. Známy je aj román Rakovina (1968), ktorý podobne ako Súostrovie Gulag vyšiel v ZSSR len ako samizdat. Knižne ich vydali len zahraničné (západné) vydavateľstvá.

Medzi tým sa po 15 rokoch manželstva s Natáliou Rešetkovskou znovu rozviedol a ako 55-ročný medzinárodne uznávaný spisovateľ sa oženil s 24-ročnou Natáliou Svetlovovou. Narodili sa im traja synovia, ktorí sa neskôr stali občanmi Spojených štátov amerických (USA).

Z obavy, že by ho sovietske úrady už nepustili naspäť do vlasti si v roku 1970 Alexander Solženicyn Nobelovu cenu za literatúru osobne neprevzal. Sovietsky režim ho však v roku 1974 zo ZSSR predsa len vyhnal a zbavil aj občianstva. Do Ruska sa vrátil v roku 1994 po 20 rokoch exilu strávených vo vtedajšom Západnom Nemecku a Spojených štátoch amerických.

Po návrate do Ruska bol v roku 1997 zvolený za riadneho člena Ruskej akadémie vied. Svojimi názormi však mnohých prekvapil. Stal sa totiž kritikom Západu. Západným politikom vyčítal neobjektívny pohľad na Rusko. V roku 2007 získal Štátnu cenu Ruskej federácie, ktorú mu osobne udelil ruský prezident Vladimir Putin.

V roku 1997 laureát Nobelovej ceny za literatúru oznámil aj založenie výročnej ceny za literatúru. Cena A.I. Solženicyna sa podľa jeho priania udeľuje literárnym dielam, ktoré pomáhajú ruskej spoločnosti pochopiť samu seba a ktoré významne prispievajú k rozvoju ruskej literárnej tradície.

Alexander Solženicyn zomrel 3. augusta 2008 v Moskve vo veku 89 rokov na infarkt. Miestom jeho posledného odpočinku je moskovský Donský kláštor.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Líder skupiny Roxette Per Gessle oslavuje 60. narodeniny

Líder skupiny Roxette Per Gessle oslavuje 60. narodeniny

8:25 12.01.2019Kultúra

Jeden z najúspešnejších škandinávskych umelcov, spevák, skladateľ, gitarista a producent Per Gessle oslávi 60. narodeniny. Per Hakan Gessle, tak znie jeho celé meno, sa narodil 12. januára 1959 vo švédskom Halmstade.

Gitarista Jimmy Page oslávi 75. narodeniny

Gitarista Jimmy Page oslávi 75. narodeniny

6:31 09.01.2019Kultúra

Jimmy Page, legendárny gitarista a vedúca osobnosť skupiny Led Zeppelin, oslávi 75. narodeniny.

Helena Vondráčková sa vráti na Slovensko, oslávi 55 rokov na hudobnej scéne

Helena Vondráčková sa vráti na Slovensko, oslávi 55 rokov na hudobnej scéne

8:33 19.12.2018Kultúra

Po úspechu megakoncertu k jej 70. narodeninám sa fanúšikovia môžu tešiť na ďalší koncert. Dlouhá noc, Sladké mámení, Pátá a mnohé ďalšie hity Heleny Vondráčkovej rozoznejú amfiteáter v Nitre 15. júna 2019.

Herečka Zuzana Kocúriková bola predurčená pre úlohy tajomných žien

Herečka Zuzana Kocúriková bola predurčená pre úlohy tajomných žien

6:43 19.12.2018Kultúra

Divadelná a filmová herečka Zuzana Kocúriková, dlhoročná členka Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave sa v stredu 19. decembra dožíva životného jubilea.

Hollywoodsky herec Brad Pitt má v utorok 55 rokov

Hollywoodsky herec Brad Pitt má v utorok 55 rokov

8:10 18.12.2018Kultúra

Jeden z najvyhľadávanejších hollywoodskych hercov Brad Pitt bude mať v utorok 18. decembra 55 rokov.