• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.3.2019Meniny má Jozef
Bratislava

Pred 100 rokmi sa narodil autor Súostrovia Gulag Alexander Solženicyn

  • 8:30 11.12.2018
  • Kislovodsk/Bratislava
Pred 100 rokmi sa narodil autor Súostrovia Gulag Alexander Solženicyn

Od narodenia ruského spisovateľa nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, autora svetoznámeho románu o stalinských trestaneckých táboroch Súostrovie Gulag Alexandra Solženicyna uplynie v utorok 11. decembra sto rokov.

Jeden z najväčších kritikov komunistického režimu v bývalom Zväze sovietskych socialistických republík (ZSSR) Alexander Solženicyn pocítil krutosť stalinského teroru na vlastnej koži. Už v roku 1945 ho odsúdili na osem rokov väzenia, z toho dva roky strávil v trestaneckom tábore - gulagu.

Nobelovu cenu za literatúru dostal 8. októbra 1970. Osobne si ju v Štokholme neprebral, lebo sa obával, že by ho pri návrate nevpustili do milovanej vlasti a život v inej krajine bol pre neho nepredstaviteľný. Jeho reč na slávnostnom bankete predniesol sekretár Švédskej akadémie Karl Ragnar Gierow.

Z vlasti Solženicyna totalitný režim predsa len vyhnal. V roku 1974 totiž vyšla vo Francúzsku prvá časť jeho románu Súostrovie Gulag a spisovateľa predstavitelia totalitného režimu označili za zradcu a vypovedali zo ZSSR. Do Ruska sa vrátil až po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1994.

Podľa Solženicynových prepočtov prešlo gulagom počas jeho existencie okolo šesťdesiat miliónov ľudí. Keď v roku 1970 získal Nobelovu cenu za literatúru, vedelo iba pár zasvätených, že už dvanásť rokov pracuje na svojom najdôležitejšom diele. Súostrovie Gulag sa považuje za jedno z najvýznamnejších románov 20. storočia.

Alexander Isajevič Solženicyn sa narodil 11. decembra 1918 v Kislovodsku (Rusko). Otec sa narodenia budúceho spisovateľa nedožil, zomrel pol roka pred jeho narodenín počas poľovačky. V ťažkých podmienkach počas občianskej vojny sa o syna starala len matka. Napriek finančným ťažkostiam ukončil Solženicyn štúdium matematiky a fyziky na univerzite v Rostove a začal pôsobiť ako stredoškolský učiteľ. Matka budúcemu spisovateľovi zomrela keď mal 22 rokov. V tom čase bol ženatý s Natáliou Rešetkovskou.

Počas druhej svetovej vojny pôsobil Alexander Solženicyn v Červenej armáde pri delostrelectve a dotiahol to až na hodnosť kapitána. V roku 1945 ho za kritiku J.V. Stalina degradovali obvinili z protisovietskej činnosti a odsúdili na nútené práce v gulagu na Sibíri. Po návrate z trestaneckého tábora vo veku 39 rokov si opätovne vzal za manželku Natáliu Rešetkovskú, s ktorou sa rozviedol v čase väznenia. Tri roky spolu žili vo vyhnanstve v Kazachstane. Po návrate sa usadili v meste Riazaň, kde Solženicyn pôsobil ako učiteľ matematiky a fyziky a začal písať svoje budúce slávne prózy.

Tri roky po smrti vodcu Stalina Solženicyna rehabilitovali a vďaka politickému odmäku počas vládnutia Nikitu Chruščova mu oficiálne vyšla novela Jeden deň Ivana Denisoviča (1962), v ktorej podal jednoduchý, veľmi ľudský a súčasne otriasajúci obraz života v trestaneckom tábore. Novela tematicky predchádzala trojzväzkovému románu Súostrovie Gulag (1973-1975), v ktorom úplne odhalil neľudskosť stalinského režimu. Známy je aj román Rakovina (1968), ktorý podobne ako Súostrovie Gulag vyšiel v ZSSR len ako samizdat. Knižne ich vydali len zahraničné (západné) vydavateľstvá.

Medzi tým sa po 15 rokoch manželstva s Natáliou Rešetkovskou znovu rozviedol a ako 55-ročný medzinárodne uznávaný spisovateľ sa oženil s 24-ročnou Natáliou Svetlovovou. Narodili sa im traja synovia, ktorí sa neskôr stali občanmi Spojených štátov amerických (USA).

Z obavy, že by ho sovietske úrady už nepustili naspäť do vlasti si v roku 1970 Alexander Solženicyn Nobelovu cenu za literatúru osobne neprevzal. Sovietsky režim ho však v roku 1974 zo ZSSR predsa len vyhnal a zbavil aj občianstva. Do Ruska sa vrátil v roku 1994 po 20 rokoch exilu strávených vo vtedajšom Západnom Nemecku a Spojených štátoch amerických.

Po návrate do Ruska bol v roku 1997 zvolený za riadneho člena Ruskej akadémie vied. Svojimi názormi však mnohých prekvapil. Stal sa totiž kritikom Západu. Západným politikom vyčítal neobjektívny pohľad na Rusko. V roku 2007 získal Štátnu cenu Ruskej federácie, ktorú mu osobne udelil ruský prezident Vladimir Putin.

V roku 1997 laureát Nobelovej ceny za literatúru oznámil aj založenie výročnej ceny za literatúru. Cena A.I. Solženicyna sa podľa jeho priania udeľuje literárnym dielam, ktoré pomáhajú ruskej spoločnosti pochopiť samu seba a ktoré významne prispievajú k rozvoju ruskej literárnej tradície.

Alexander Solženicyn zomrel 3. augusta 2008 v Moskve vo veku 89 rokov na infarkt. Miestom jeho posledného odpočinku je moskovský Donský kláštor.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrel priekopník surf rockovej hudby Dick Dale

Zomrel priekopník surf rockovej hudby Dick Dale

VČERA - 20:02Kultúra

Hudobník zomrel v sobotu na bližšie nešpecifikované zdravotné problémy, informoval denník The Guardian a ďalšie spravodajské médiá.

Peter Nagy oslávi životné jubileum koncertným turné

Peter Nagy oslávi životné jubileum koncertným turné

8:47 14.03.2019Kultúra

Spevák, skladateľ, textár, hudobník, fotograf a producent Peter Nagy bude mať 9. apríla 60. narodeniny. Oslávi ich tým najlepším spôsobom - koncertným turné Peter Nagy 60 CZ/SK Tour.

František Nedvěd oslavuje 50 rokov na scéne, odohrá viac ako 100 koncertov

František Nedvěd oslavuje 50 rokov na scéne, odohrá viac ako 100 koncertov

10:10 12.03.2019Kultúra

Jedna z najvýznamnejších osobností českej country hudby, folku a trampskej piesne plánuje aj v tomto roku odohrať 100 koncertov po celom Česku a Slovensku. TASR informovala PR manažérka Nora Krchňáková.

Španielska speváčka Rosalía je ďalšou hviezdou Colours of Ostrava

Španielska speváčka Rosalía je ďalšou hviezdou Colours of Ostrava

9:15 08.03.2019Kultúra

Medzinárodný hudobný festival Colours of Ostrava pripravil po Florence + The Machine na tento ročník ďalšiu koncertnú premiéru.

Jaga Jazzist zavítajú opäť na Slovensko

Jaga Jazzist zavítajú opäť na Slovensko

6:50 05.03.2019Kultúra

Orchestrálny fenomén z Nórska vystúpi v bratislavskom v klube MMC.