• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.3.2019Meniny má Jozef
Bratislava

V Bratislave sa bude krstiť online identita legendárneho Jara Filipa

  • 6:44 10.12.2018
  • Bratislava
V Bratislave sa bude krstiť online identita legendárneho Jara Filipa

Vo štvrtok 20. decembra sa v KC Dunaj bude konať večer venovaný Jarovi Filipovi, ktorý nebol len hudobnou legendou, ale nadšeným fanúšikom nových technológií. Počas neho sa bude krstiť projekt jeho digitálnych stôp Obnovme online identitu Jara Filipa.

Chicago, Paríž, Dillí, Roma, cez okno vidím a sedím doma, Čechov, Maďarov a svet Indov, pozorne sledujem cez svoje Window. Vo štvrtok 20. decembra sa v KC Dunaj bude konať večer venovaný Jarovi Filipovi, ktorý nebol len hudobnou legendou, ale nadšeným fanúšikom nových technológií. Počas neho sa bude krstiť projekt jeho digitálnych stôp Obnovme online identitu Jara Filipa. Na jeho pokrokovosť a originalitu si príde zaspomínať množstvo hostí z rodiny, bývalých kolegov a umelcov.

Z akej iniciatívy vznikol projekt Obnovme online identitu Jara Filipa a čo si pod tým máme predstaviť?

Michal Kabát (spoluautor projektu): Projekt vznikol na základe bakalárskej témy s názvom Jaro Filip - Pionier slovenského internetu, ktorej sa chytil náš, dnes už úspešný, absolvent Ján Janočko. Jej podstatou bolo doplniť povedomie o tomto všestrannom človeku nad rámec toho, že bol hudobník a humorista. Postupne sme sa prepracovali k tomu, že bude treba obnoviť webovú stránku, ktorá vznikla krátko po jeho smrti, nakoľko web, akokoľvek všade dostupný, je zároveň veľmi krehký a veci z neho miznú oveľa rýchlejšie a nenávratnejšie ako z tradičných médií. Vznikla preto ešte diplomovka, ktorá si dala za cieľ získať zdroje na obnovu obsahu webu a zachovanie Jarovho odkazu, keďže jeho slovami, ktoré zľudoveli "kto nie je na webe, ten neexistuje". A nemať Filipa by bola veľká strata pre naše kultúrne dedičstvo, na tom sa zhodli všetci, ktorým sa priplietol do života.

Kto stojí za projektom a ako sa vyvíja?

Michal Kabát: Projekt po týchto krokoch prešiel do ďalšej fázy, ktorej podstatou je nájsť konkrétny spôsob akým spraviť web tak, aby prežil čo najdlhšie bez viazanosti na konkrétnych ľudí. Tí totiž často odchádzajú bez varovania a s nimi aj množstvo vecí, ktoré dovtedy považujeme za samozrejmé. Opäť sme si to bolestivo uvedomili, keď nás tento rok na jar veľmi predčasne opustil Peter Lehotský, človek ktorý organizoval výstavu Jaro Filip na hrade a výrazne nám pomáhal so získavaním informácii z jeho života. Nikto tu nie sme naveky a nedá sa spoliehať na to, že sa niekto bude starať o zachovanie toho, čo patrí všetkým. Filip zomrel mladý a takého si ho pamätáme, ale budúci rok by mal 70 a ľudí z jeho generácie je stále menej. Ak chceme, aby tu po ňom ostala čo najvernejšia stopa, treba sa tým zaoberať už dnes, lebo digitálna archeológia je oveľa komplikovanejšia než tá analogová.

Čo je vaším úmyslom?

Michal Kabát: Posledný rok po skončení crowdfundingovej kampane sme sa snažili dokončiť prvý krok, ktorým je technologické riešenie webu jarofilip.sk a jeho naplnenie dostupnými informáciami. V blízkej budúcnosti budeme pracovať na doplnení mediálnymi obsahmi, keďže to je vďaka novej legislatíve ohľadom autorských práv omnoho komplikovanejšie než v divokých rokoch nekontrolovaného internetu. Je možné, že veľká časť toho, čo dnes bez veľkej námahy nájdeme, časom tiež vymizne.

Odkiaľ čerpáte obsah a s kým na tom spolupracujete?

Michal Kabát: Aktuálne spolupracujeme hlavne s Filipovou rodinou, preverujeme a získavame podrobnosti o autorstve obsahov, aby sme mohli žiadať o ich súhlas k zverejneniu. Je to zaujímavý proces plný silných momentov. Pár dní dozadu som napríklad o štvrtej ráno simultánne chatoval s jeho deťmi Dorotou a Jarom. Vyzerá to, že jeho príslovné ponocovanie je tak trochu dedičné. Okrem rodiny sme v kontakte s ďalšími ľuďmi, ktorí sa zaoberali jeho životom, hlavne Mariánom Jaslovským, ktorý o ňom napísal knihu. Ale tiež s dnes u nás už menej známymi ľuďmi, ktorí disponujú verejnosti často celkom neznámymi informáciami. Jedným z nich je napríklad Jarov povestný online priateľ Ross Hedvíček. S ním sa dá tiež najlepšie chatovať nad ránom, ale to len vďaka časovému posunu v Kalifornii kde žije.

Obnovme online identitu Jara Filipa pokrstíte v KC Dunaj. Čo máte pripravené pre návštevníkov?

Michal Kabát: Naskytla sa možnodž využiť príležitosť a prepojiť prebiehajúcu sériu koncertov kapely, ktorá sa rozhodla hrávať Jarov repertoár a doplniť jej zastávku v Bratislave o krst a ďalší sprievodný program a zároveŃ dať našej snahe nejaký deadline. Chceli sme, aby sa celé podujatie nieslo v duchu "ľudí hromadného výskytu", skromne a bez hviezdnych mien. Okrem najväčších hitov v podaní kapely Richarda Baloga sa na pódiu ukáže ešte Denis Bango z punkovej kapely Wilderness, ktorý netradične sadne za klávesy, aby oživil neznáme, no tak nejako povedomé melódie z Filipovho zabudnutého klavírneho albumu. Po zvyšok večera budú hrať Jarove obľúbené songy, ktoré bude vyberať jeho priateľ a kolega Bohuš Kraus.

Aké sú ďalšie plány?

Michal Kabát: Tie predstavíme priamo na krste, ale dá sa povedať, že aj po tých vyše piatich rokoch sme v zmysle zachovania Filipovho odkazu stále len niekde na začiatku.

V prípade, že máte záujem o ďalšie informácie, môžete si prezrieť udalosť na Facebooku. Vstupenky zakúpite →TU.

Večer Jara Filipa sa uskutoční vo štvrtok 20.12.2018 o 20:00.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: kulturmarket.sk, Foto: kulturmarket.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrel priekopník surf rockovej hudby Dick Dale

Zomrel priekopník surf rockovej hudby Dick Dale

VČERA - 20:02Kultúra

Hudobník zomrel v sobotu na bližšie nešpecifikované zdravotné problémy, informoval denník The Guardian a ďalšie spravodajské médiá.

Peter Nagy oslávi životné jubileum koncertným turné

Peter Nagy oslávi životné jubileum koncertným turné

8:47 14.03.2019Kultúra

Spevák, skladateľ, textár, hudobník, fotograf a producent Peter Nagy bude mať 9. apríla 60. narodeniny. Oslávi ich tým najlepším spôsobom - koncertným turné Peter Nagy 60 CZ/SK Tour.

František Nedvěd oslavuje 50 rokov na scéne, odohrá viac ako 100 koncertov

František Nedvěd oslavuje 50 rokov na scéne, odohrá viac ako 100 koncertov

10:10 12.03.2019Kultúra

Jedna z najvýznamnejších osobností českej country hudby, folku a trampskej piesne plánuje aj v tomto roku odohrať 100 koncertov po celom Česku a Slovensku. TASR informovala PR manažérka Nora Krchňáková.

Španielska speváčka Rosalía je ďalšou hviezdou Colours of Ostrava

Španielska speváčka Rosalía je ďalšou hviezdou Colours of Ostrava

9:15 08.03.2019Kultúra

Medzinárodný hudobný festival Colours of Ostrava pripravil po Florence + The Machine na tento ročník ďalšiu koncertnú premiéru.

Jaga Jazzist zavítajú opäť na Slovensko

Jaga Jazzist zavítajú opäť na Slovensko

6:50 05.03.2019Kultúra

Orchestrálny fenomén z Nórska vystúpi v bratislavskom v klube MMC.