• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.3.2019Meniny má Jozef
Bratislava

Oscarová herečka Kim Basingerová má narodeniny

  • 7:15 08.12.2018
  • Athens/Bratislava
Oscarová herečka Kim Basingerová má narodeniny

V sobotu 8. decembra má herečka 65 rokov.

Do filmového sveta katapultovala americkú herečku Kim Basingerovú postava krehkej Elizabeth v erotickej snímke 9 a 1/2 týždňa z roku 1986. Hollywoodska herečka má na svojom konte vyše 30 filmov najrôznejších žánrov a navyše je majiteľkou Oscara. Prestížne ocenenie získala v roku 1998 za svoj výkon vo vedľajšej úlohe exkluzívnej prostitútky Lynn Brackenovej v policajnej retrosnímke L.A. – Utajené skutočnosti.

Kim Basingerová sa narodila 8. decembra 1953 v meste Athens v americkom štáte Georgia. Krásu a umelecký talent zdedila po svojej matke, ktorá bola tanečnica. Naopak, po otcovi dostala do vienka hudobné vlohy. Ako sedemnásťročná zvíťazila na súťaži krásy Junior Miss Georgia, čo jej umožnilo preniknúť do sveta módy. Vyrazila do New Yorku a venovala sa modelingu. Osudnou sa jej stala titulná fotografia v magazíne Playboy. Popri práci modelky študovala herectvo na Neighborhood Playhouse.

Sen o hviezdnej kariére sa budúcej herečke začal napĺňať až v roku 1976. Vtedy získala prvú malú rolu v televíznom seriáli Gemini Man (1976). Po niekoľkých ďalších menších úlohách sa objavila v televíznom filme a seriáli Dog and Cat (1977) o dvojici policajtov, kde si zahrala už jednu z hlavných úloh.

Pred svojou tridsiatkou debutovala vo filme Hard Country (1981) a krátko nato zažiarila v snímke Never Say Never Again (Nikdy nehovor nikdy, 1983), kde úlohu šarmantného agenta Jej Veličenstva stvárnil Sean Connery.

Sexuálnym symbolom Ameriky i hviezdou prvej veľkosti sa Basingerová stala po premiére erotického thrilleru Nine 1/2 Weeks (9 a 1/2 týždňa, 1986). V úlohe mladého zvodcu sa predstavil americký herec Mickey Rourke. Film, ktorý vsadil najmä na pôvaby hlavnej predstaviteľky sa stal veľkým filmovým hitom. „Že som sexy, musím predstierať,“ uviedla herečka v tom čase pre americký magazín Vanity Fair. „Nikdy som nedokázala byť pravou žena pre mužov, ktorí milujú čistú zvýraznenú ženskosť. Uprednostňujem prirodzenosť,“ prezradila Basingerová.

S Jackom Nicholsonom, ktorý sa dokonale zhostil úlohy zloducha si herečka zahrala v snímke Batman (1989) v réžii Tima Burtona.

Ďalšími filmovými partnermi Basingerovej boli také hviezdy ako ako Robert Redford, Richard Gere, Bruce Willis, Brad Pitt či Alec Baldwin. Za posledného z nich sa vydala v roku 1990 a spolu s Baldvinom patrili medzi najslávnejšie herecké páry Hollywoodu. Na filmovom plátne sa stretli v romantickej komédii The Marrying Man (Muž na ženenie, 1991). Manželstvo vydržalo 11 rokov a skončilo sa neslávne, rozvodom.

Neskôr herečka zažiarila v úlohe luxusnej prostitútky Lynn v thrilleri L. A. Confidential (L.A. – Utajené skutočnosti, 1997). Film bol ocenený dvoma Oscarmi, jedného z nich získala aj Kim Basingerová.

Po senzácii v podobe Oscara herečka výraznejšie ponuky nedostávala. Situácia sa zmenila až v roku 2004, keď sa na filmovú hviezdu opäť usmialo šťastie a prijala hlavnú rolu v snímke The Door in the Floor (Dvere v podlahe) nakrútenej podľa románu Johna Irvinga. Kritika ocenila jej strhujúci herecký výkon po boku Jeffa Bridgesa. Ďalšie ponuky na spolupráci sa začali hrnúť. Nasledovala televízna dráma The Mermaid Chair (Trón pre morskú pannu, 2006). Prvú dámu USA si zahrala po boku Michaela Douglasa v thrilleri s akčnou príchuťou s názvom The Sentinel (Strážca, 2006). Rolu spisovateľky závislej na hazardných hrách zvládla v dráme Even Money (Hazard, 2006). V očakávanom filme The Infomers (Informátori, 2008), sa druhýkrát stretla s Mickeym Rourkom. Postupne prešla aj na vážnejšie role. Jednou z nich bola aj postava matky v dráme The Burning Plain (Spálené životy, 2008).

Kim Basingerová do dnešných dní okrem filmovania pózuje pre módne časopisy, prípadne sa stáva tvárou luxusných značiek oblečenia. Pôvab po matke zdedila aj jej dcéra Ireland, ktorá je úspešnou modelkou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Flickr
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrel priekopník surf rockovej hudby Dick Dale

Zomrel priekopník surf rockovej hudby Dick Dale

VČERA - 20:02Kultúra

Hudobník zomrel v sobotu na bližšie nešpecifikované zdravotné problémy, informoval denník The Guardian a ďalšie spravodajské médiá.

Peter Nagy oslávi životné jubileum koncertným turné

Peter Nagy oslávi životné jubileum koncertným turné

8:47 14.03.2019Kultúra

Spevák, skladateľ, textár, hudobník, fotograf a producent Peter Nagy bude mať 9. apríla 60. narodeniny. Oslávi ich tým najlepším spôsobom - koncertným turné Peter Nagy 60 CZ/SK Tour.

František Nedvěd oslavuje 50 rokov na scéne, odohrá viac ako 100 koncertov

František Nedvěd oslavuje 50 rokov na scéne, odohrá viac ako 100 koncertov

10:10 12.03.2019Kultúra

Jedna z najvýznamnejších osobností českej country hudby, folku a trampskej piesne plánuje aj v tomto roku odohrať 100 koncertov po celom Česku a Slovensku. TASR informovala PR manažérka Nora Krchňáková.

Španielska speváčka Rosalía je ďalšou hviezdou Colours of Ostrava

Španielska speváčka Rosalía je ďalšou hviezdou Colours of Ostrava

9:15 08.03.2019Kultúra

Medzinárodný hudobný festival Colours of Ostrava pripravil po Florence + The Machine na tento ročník ďalšiu koncertnú premiéru.

Jaga Jazzist zavítajú opäť na Slovensko

Jaga Jazzist zavítajú opäť na Slovensko

6:50 05.03.2019Kultúra

Orchestrálny fenomén z Nórska vystúpi v bratislavskom v klube MMC.