• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 25.4.2019Meniny má Marek
26°Bratislava

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

  • 20:17 06.12.2018
  • Bratislava
FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

Kým niektoré druhy vyrážok sú neškodné a zmiznú behom niekoľkých dní, iné signalizujú vážnejšie stavy, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Pokožka je najväčším ľudským orgánom a predstavuje približne 15% našej telesnej hmotnosti. Má rozhodujúcu úlohu pri prispôsobovaní telesnej teploty, rozpoznávaní tepla a chladu a pri ochrane pred vonkajšími infekciami a chorobami. Preto je zdravie našej pokožky mimoriadne dôležité.

Občas však našu pokožku môžu potrápiť rôzne typy vyrážok, ktoré nielenže vyzerajú neesteticky, ale môžu naznačovať väčší problém. Tu je 9 druhov vyrážok, o ktorých by ste mali vedieť.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi, ktorú šíri hmyz a najčastejšie kliešte. Príznaky zahŕňajú bolesti hlavy, únavu, horúčku a kruhovú vyrážku. Ak sa nelieči, infekcia môže mať vplyv na nervový systém, srdce a kĺby.

Alergická vyrážka

Hlavným účelom nášho imunitného systému je chrániť nás pred vírusmi a baktériami. Ale niekedy začne vojnu aj proti neškodným látkam a dochádza k alergickej reakcii. Môže to mať za následok rôzne príznaky a jedným z nich je vyrážka. Koža sčervenie, svrbí a niekedy je opuchnutá alebo suchá v závislosti od reakcie imunitného systému.

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne spôsobujú svrbivé vyrážky s malými pľuzgiermi. Pokrývajú celé telo a nesmú sa škriabať. Ďalšie príznaky zahŕňajú horúčku, únavu a bolesti hlavy. Táto choroba je veľmi nákazlivá medzi ľuďmi, ktorí ju nikdy predtým nemali. Aj keď nejde o vážne ochorenie, u niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť komplikácie.

Pásový opar (herpes zoster)

Pásový opar a ovčie kiahne sú spôsobené tým istým vírusom, ktorý po tom, čo ste mali ovčie kiahne, zostane neaktívny vo vašom tele. Po čase sa ochorenie môže vrátiť ako pásový opar, ktorý spôsobuje bolestivé vyrážky. Vo všeobecnosti sa pľuzgiere zvyknú objaviť na boku trupu, no môžu sa nachádzať kdekoľvek na tele.

Žihľavka

Žihľavka je kožná reakcia sprevádzaná svrbivými vyrážkami rôznych veľkostí od malých po veľké škvrny. Táto reakcia môže byť vyvolaná stresom, liekmi, určitými jedlami alebo uštipnutím hmyzu. Zvyčajne ide o dočasný problém, ktorý sa môže liečiť liekmi proti alergiám alebo antihistaminikami. Ak máte chronické žihľavky, mali by ste si naplánovať návštevu dermatológa.

Dermatitída (ekzém)

Ekzém sa prejavuje vyrážkami, svrbením a začervenanou kožou v dôsledku zápalu. Je zvyčajne chronický a má tendenciu sa objavovať pravidelne. Atopická dermatitída môže spôsobiť sennú nádchu alebo astmu. Príčina ekzému v súčasnosti nie je neznáma. Neexistuje univerzálny liek, ale dermatológ vám môže pomôcť pri svrbení a zabránení šírenia ekzému.

Dermatomykóza

Pri tomto ochorení sa objavuje začervenané miesto, ktoré má často tvar kruhu. Jeho povrch je hrudkovitý a nerovný a vyrážka je veľmi nákazlivá. Je spôsobená hubovitou plesňou, ktorá žije na koži, vlasoch a nechtoch. Môže sa objaviť na tele, alebo dokonca aj na pokožke hlavy.

Psoriáza

Psoriáza je stav, pri ktorom sa bunky na povrchu kože tvoria príliš rýchlo. Prebytočné kožné bunky vytvárajú svrbivé červené fľaky a šupiny, ktoré môžu byť niekedy bolestivé. Psoriáza sa nedá liečiť, ale je možné potlačiť symptómy. Je to chronické ochorenie, ktoré často prichádza a odchádza.

Kontaktná dermatitída

Táto červená, svrbiaca vyrážka je spôsobená kontaktom s niečím, na čo sme alergickí. Vyrážky sú červené a jemné a spôsobujú určité nepríjemné pocity. Kontaktná dermatitída sa lieči veľmi ľahko, je dôležité sa vyhnúť alergénu. Ak vyrážka nezmizne počas niekoľkých týždňov, je lepšie navštíviť dermatológa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cdc.gov, spring.org.uk, Foto:Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Draslík, horčík alebo vápnik? Iba jeden z týchto minerálov má výrazný účinok na krvný tlak

Draslík, horčík alebo vápnik? Iba jeden z týchto minerálov má výrazný účinok na krvný tlak

DNES - 8:21Zdravie

Podľa štúdie ľudia často neprijímajú dostatok tohto minerálu zo stravy.

Prečo nie je dobrý nápad umývať surové kuracie mäso?

Prečo nie je dobrý nápad umývať surové kuracie mäso?

VČERA - 19:24Zdravie

Aj keď ste na to dodnes boli zvyknutí, nadišiel čas rozlúčiť sa s umývaním surového kuracieho mäsa. Prečo?

Pri rakovine kože je najdôležitejšia včasná diagnostika, pripomínajú odborníci

Pri rakovine kože je najdôležitejšia včasná diagnostika, pripomínajú odborníci

VČERA - 16:55Zdravie

Rakovine kože možno jednoducho predchádzať, no napriek tomu sa jej výskyt na Slovensku zvyšuje.

Ženy by mali myslieť na prevenciu rakoviny prsníka, pripomína lekár

Ženy by mali myslieť na prevenciu rakoviny prsníka, pripomína lekár

VČERA - 9:03Zdravie

"Je potrebné zvyšovať zdravotnú uvedomelosť obyvateľstva," hovorí primár Oddelenia pre ochorenia prsníkovej žľazy v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Bella.

Dôležitý vitamín zabraňuje poškodeniu mozgu, mnohí ho však majú nedostatok

Dôležitý vitamín zabraňuje poškodeniu mozgu, mnohí ho však majú nedostatok

20:57 23.04.2019Zdravie

Nedostatočné hladiny tohto vitamínu sú spojené so zmenšením objemu mozgu.