• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 21.5.2019Meniny má Zina
10°Bratislava

Odhalenie: Panvice s nepriľnavým povrchom dokážu viditeľne poškodiť mužov

  • 19:38 05.12.2018
  • Bratislava
Odhalenie: Panvice s nepriľnavým povrchom dokážu viditeľne poškodiť mužov

Chemikália použitá pri výrobe nepriľnavých panvíc narúša hormóny, čo sa môže odraziť na mužskej pýche.

Mužom môže narásť ich prirodzenie o 1 a pol centimetra kratšie ako zvyčajne, ak ich rodičia boli vystavení vysokej úrovni chemickej látky používanej pri výrobe panvíc s nelepivým povrchom.

Vedci zistili, že chemické látky, nazývané PFC (Perfluóralkylové zlúčeniny), môžu narúšať mužské hormóny a viesť k tomu, že pohlavné orgány sú "výrazne" kratšie a tenšie. Podľa vedcov však účinok nekončí v maternici a PFC môžu mať toxické účinky aj na tínedžerov.

Chemikálie, ktoré sa nachádzajú aj v nepremokavom oblečení a rôznych baleniach jedál, sa dostanú do krvného obehu a znižujú hladinu testosterónu. Vedci zistili, že mladí muži, ktorí vyrastali v oblasti znečistenej PFC majú prirodzenie o 12,5% kratšie a o 6,3% tenšie ako zdraví muži.

Výskumníci na univerzite v Padove v Taliansku dospeli k tomuto zisteniu po meraní prirodzenia 383 mužov s priemerným vekom 18 rokov. Padova, neďaleko Benátok, je v jedna zo štyroch oblastí na svete, o ktorých je známe, že majú vysokú úroveň znečistenia PFC, ktoré sa používali v teflónovej vrstve panvíc do roku 2013, kedy použitie tejto látky bolo postupne ukončené.

Nebezpečnou látkou je kontaminovaná aj voda

Talianski vedci zistili, že PFC sa viažu na testosterónové receptory a znižujú hladinu mužského pohlavného hormónu v tele. Výsledkom je, že mužom narastie menšie prirodzenie, majú menej zdravých a pohyblivých spermií a kratšiu vzdialenosť medzi mieškom a konečníkom, čo je znak nižšej plodnosti.

"Keďže prvá správa o kontaminácii vody PFC sa datuje do roku 1977, rozmery problému sú alarmujúce," uviedli vedci pod vedením Andrea Di Nisio. "Ovplyvňuje to celú generáciu mladých jedincov od roku 1978".

PFC prichádzajú v stovkách foriem a sú široko používané v rôznych produktoch. Nachádzajú sa v obaloch rýchleho občerstvenia, papierových tanieroch, kobercoch odolných voči škvrnám, kvapaline na čistenie čelného skla, protipožiarnej pene a nepremokavom oblečení. PFC sú tiež v niektorých lepidlách, kozmetike, liekoch, elektronike, čistiacich prostriedkoch, leštidlách a voskoch, insekticídoch a farbách.

Štúdie spojili chemickú látku s predčasnou menopauzou, nízkou pôrodnou hmotnosťou, nižšou plodnosťou, problémami so štítnou žľazou, vysokým cholesterolom, rakovinou močového mechúra a horšou funkciou imunitného systému.

PFC sa v životnom prostredí udrží dlhšie ako človek

Di Nisio a jeho tím povedali, že nie je možné zakročiť, kým nebudú PFC zakázané a dokonca aj potom bude problém pravdepodobne pretrvávať. PFC sú vysoko stabilné chemikálie a tie, ktoré už boli uvoľnené do životného prostredia, by tam mali zostať dlhšie ako ľudské druhy.

Ako uviedol Di Nisio pre IFL Science: "Aspoň tu v Taliansku je veľmi ťažké zistiť, či výrobok obsahuje tieto chemikálie." Napriek tomu, že niektoré významné spoločnosti postupne ukončujú používanie škodlivých PFC, stále sa používajú vo svete v dovážaných tovaroch.

Výskum bol publikovaný v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, dailymail.co.uk, iflscience.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

VČERA - 20:43Zdravie

Bolesť hlavy počas menštruácie a krátko pred ňou pravidelne pociťuje množstvo žien. Viete, ako ju správne identifikovať a liečiť?

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

VČERA - 18:31Zdravie

Ak si chcete oddýchnuť po ťažkom dni, bolí vás hlava, máte stres z práce alebo sa vám zapálili prinosové dutiny, rozhodne by ste sa mali spoľahnúť na levanduľovú limonádu, ktorá vám zlepší náladu aj zdravie.

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

11:12 18.05.2019Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.