• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.2.2019Meniny má Etela
Bratislava

Našli ste si hrčku na krku alebo za uchom? Toto musíte okamžite skontrolovať

  • 19:43 04.12.2018
  • Bratislava
Našli ste si hrčku na krku alebo za uchom? Toto musíte okamžite skontrolovať

Hrčky na krku alebo za ušami sú často bežnou záležitosťou, no niekedy môžu byť za nimi vážnejšie príčiny.

Kým niektorí ľudia signály svojho tela ignorujú, iní majú z každej maličkosti úzkosť a obavy. Za hrčkami na tele môže byť len obyčajné akné, či lipómy, ktoré nie sú nebezpečné. Existujú však prípady, kedy hrčky na krku a za ušami môžu signalizovať vážne alebo dokonca život ohrozujúce zdravotné problémy.

Toto časté dôvody vzniku hrčiek na krku a za ušami spolu s upozorneniami, čo si musíte všímať a urýchlene skontrolovať:

Pozor na rakovinové bunky

Hrčky na krku smerom k chrbtici môžu byť spôsobené karcinómom nosohltanu, ktorý sa šíri do lymfatických uzlín v krku. Tieto hrudky zvyčajne nie sú bolestivé, ale nemali by ste ich ignorovať. Medzi ďalšie príznaky patria poruchy sluchu, upchatý nos a krvácanie z nosa, rozmazané videnie, bolesť tváre alebo necitlivosť a bolesti hlavy. Dokonca aj keď nemáte žiadne príznaky okrem hrčiek na krku, naplánujte si návštevu u lekára, aby ste vylúčili to najhoršie.

Hrčky za ušami môžu tiež sprevádzať niektoré typy rakoviny, napríklad rakovinu kože, alebo môžu byť spôsobené benígnymi nádormi. Malígne a benígne hrčky môžu byť bezbolestné, môžu časom rásť alebo zostať nezmenené. Bez ohľadu na veľkosť by ste sa mali poradiť s lekárom, aby ste zistili, čo hrčka v skutočnosti znamená a či je potrebné ju odstrániť.

Dajte si skontrolovať lymfatický systém

Pri zlyhávaní lymfatického systému sa lymfatické uzliny zväčšujú a opuchnú. Tento zdravotný stav je známy ako lymfadenopatia. V rôznych častiach tela vrátane krku, oblasti okolo uší a v podpazuší sa vám preto môžu objaviť hrčky. Ak zistíte, že niektorá z vašich lymfatických uzlín je zväčšená a opuchnutá, je lepšie navštíviť lekára.

Zväčšené lymfatické uzliny na krku, v podpazuší alebo v slabinách sú bežnými príznakmi Hodgkinovho lymfómu, typu rakoviny, ktorá začína v bielych krvinkách alebo lymfocytoch. Ďalšie príznaky ochorenia môžu zahŕňať nočné potenie, stratu hmotnosti, horúčku a pretrvávajúci kašeľ. Hoci vo väčšine prípadov môžu byť opuchnuté lymfatické uzliny spôsobené infekciou, je lepšie tento príznak neignorovať a čo najskôr sa nechať vyšetriť.

Infekcie

Vírusové a bakteriálne infekcie často spôsobujú opuchy a hrčky v oblasti krku a uší. Medzi najčastejšie infekcie spôsobujúce hrčky za ušami patrí mononukleóza, streptokoková faryngitída, ovčie kiahne a osýpky. Niektoré infekcie môžu spôsobiť mastoiditídu alebo zápal mastoidu, čo je hlávkový výbežok, ktorý sa nachádza za uchom. Mastoiditída spôsobuje, že chorá kosť vyčnieva a vytvára za uchom hrčku.

Cysta mazovej žľazy

Hrče môžu byť spôsobené aj cystami mazových žliaz. Tieto cysty sa tvoria v poškodených alebo zablokovaných mazových žľazách. Ich poškodenie spôsobujú škrabance, rany alebo akné. Lekári zvyčajne diagnostikujú cysty už na prvý pohľad, no v niektorých prípadoch môžu byť potrebné ďalšie testy.


Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cancer.org, epainassist.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je najefektívnejšie cvičenie na chudnutie. Stačí vám 20 minút

Toto je najefektívnejšie cvičenie na chudnutie. Stačí vám 20 minút

VČERA - 20:33Zdravie

Ak chcete schudnúť mali by ste zvoliť kratšie a efektívnejšie cvičenie.

Maximálny jas na mobile žene doslova prevŕtal rohovku

Maximálny jas na mobile žene doslova prevŕtal rohovku

VČERA - 20:05Zdravie

25-ročná žena navštívila lekára s tým, že sa jej v posledných dňoch výrazne zhoršil zrak. Jej mobil však napáchal väčšie škody, ako sa čakalo.

6 najčastejších príčin náhleho priberania

6 najčastejších príčin náhleho priberania

21:01 20.02.2019Zdravie

Pri náhlom pribraní o niekoľko kilogramov netreba hneď panikáriť. Na vine môže byť niektorý z týchto najčastejších dôvodov.

Tŕpnutie prstov: 6 zdravotných príčin mravčenia prstov

Tŕpnutie prstov: 6 zdravotných príčin mravčenia prstov

19:06 20.02.2019Zdravie

Ak vám často tŕpnu prsty a pociťujete nepríjemné mravčenie, môžu za tým stáť iné viac či menej závažné zdravotné podmienky.

Tento druh oleja zhoršuje príznaky artritídy

Tento druh oleja zhoršuje príznaky artritídy

12:17 20.02.2019Zdravie

Aký olej by sme mali využívať pri varení, ak nechceme príznaky artritídy zhoršiť, ale naopak zlepšiť?