• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 21.5.2019Meniny má Zina
10°Bratislava

Našli ste si hrčku na krku alebo za uchom? Toto musíte okamžite skontrolovať

  • 19:43 04.12.2018
  • Bratislava
Našli ste si hrčku na krku alebo za uchom? Toto musíte okamžite skontrolovať

Hrčky na krku alebo za ušami sú často bežnou záležitosťou, no niekedy môžu byť za nimi vážnejšie príčiny.

Kým niektorí ľudia signály svojho tela ignorujú, iní majú z každej maličkosti úzkosť a obavy. Za hrčkami na tele môže byť len obyčajné akné, či lipómy, ktoré nie sú nebezpečné. Existujú však prípady, kedy hrčky na krku a za ušami môžu signalizovať vážne alebo dokonca život ohrozujúce zdravotné problémy.

Toto sú časté dôvody vzniku hrčiek na krku a za ušami spolu s upozorneniami, čo si pri nich musíte všímať a urýchlene skontrolovať:

Pozor na rakovinové bunky

Hrčky na krku smerom k chrbtici môžu byť spôsobené karcinómom nosohltanu, ktorý sa šíri do lymfatických uzlín v krku. Tieto hrudky zvyčajne nie sú bolestivé, ale nemali by ste ich ignorovať. Medzi ďalšie príznaky patria poruchy sluchu, upchatý nos a krvácanie z nosa, rozmazané videnie, bolesť tváre alebo necitlivosť a bolesti hlavy. Dokonca aj keď nemáte žiadne príznaky okrem hrčiek na krku, naplánujte si návštevu u lekára, aby ste vylúčili to najhoršie.

Hrčky za ušami môžu tiež sprevádzať niektoré typy rakoviny, napríklad rakovinu kože, alebo môžu byť spôsobené benígnymi nádormi. Malígne a benígne hrčky môžu byť bezbolestné, môžu časom rásť alebo zostať nezmenené. Bez ohľadu na veľkosť by ste sa mali poradiť s lekárom, aby ste zistili, čo hrčka v skutočnosti znamená a či je potrebné ju odstrániť.

Dajte si skontrolovať lymfatický systém

Pri zlyhávaní lymfatického systému sa lymfatické uzliny zväčšujú a opuchnú. Tento zdravotný stav je známy ako lymfadenopatia. V rôznych častiach tela vrátane krku, oblasti okolo uší a v podpazuší sa vám preto môžu objaviť hrčky. Ak zistíte, že niektorá z vašich lymfatických uzlín je zväčšená a opuchnutá, je lepšie navštíviť lekára.

Zväčšené lymfatické uzliny na krku, v podpazuší alebo v slabinách sú bežnými príznakmi Hodgkinovho lymfómu, typu rakoviny, ktorá začína v bielych krvinkách alebo lymfocytoch. Ďalšie príznaky ochorenia môžu zahŕňať nočné potenie, stratu hmotnosti, horúčku a pretrvávajúci kašeľ. Hoci vo väčšine prípadov môžu byť opuchnuté lymfatické uzliny spôsobené infekciou, je lepšie tento príznak neignorovať a čo najskôr sa nechať vyšetriť.

Infekcie

Vírusové a bakteriálne infekcie často spôsobujú opuchy a hrčky v oblasti krku a uší. Medzi najčastejšie infekcie spôsobujúce hrčky za ušami patrí mononukleóza, streptokoková faryngitída, ovčie kiahne a osýpky. Niektoré infekcie môžu spôsobiť mastoiditídu alebo zápal mastoidu, čo je hlávkový výbežok, ktorý sa nachádza za uchom. Mastoiditída spôsobuje, že chorá kosť vyčnieva a vytvára za uchom hrčku.

Cysta mazovej žľazy

Hrče môžu byť spôsobené aj cystami mazových žliaz. Tieto cysty sa tvoria v poškodených alebo zablokovaných mazových žľazách. Ich poškodenie spôsobujú škrabance, rany alebo akné. Lekári zvyčajne diagnostikujú cysty už na prvý pohľad, no v niektorých prípadoch môžu byť potrebné ďalšie testy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cancer.org, epainassist.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

VČERA - 20:43Zdravie

Bolesť hlavy počas menštruácie a krátko pred ňou pravidelne pociťuje množstvo žien. Viete, ako ju správne identifikovať a liečiť?

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

VČERA - 18:31Zdravie

Ak si chcete oddýchnuť po ťažkom dni, bolí vás hlava, máte stres z práce alebo sa vám zapálili prinosové dutiny, rozhodne by ste sa mali spoľahnúť na levanduľovú limonádu, ktorá vám zlepší náladu aj zdravie.

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

11:12 18.05.2019Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.