• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 21.5.2019Meniny má Zina
10°Bratislava

Naozaj sú ľaváci horší vodiči? Odpovede priniesli až praktické výskumy a dáta

  • 17:14 03.12.2018
  • Bratislava
Naozaj sú ľaváci horší vodiči? Odpovede priniesli až praktické výskumy a dáta

Podľa štatistík je v populácii približne 10 % ľavákov. Vo väčšine krajín sa jazdí napravo a tiež väčšina funkcii v aute je ovládaná pravou rukou. Je teda pre ľavákov ťažšie naučiť sa dobre šoférovať a je u nich väčšie riziko spôsobenia nehody?

Jeden z výskumov hovorí o tom, že je väčšia pravdepodobnosť u ľavákov, že zomrú skôr ako praváci, najmä za volantom. V inom výskume sa zase potvrdilo, že ľaváci častejšie prejdu testom v autoškole na prvýkrát - až o 10 %. Nie je však celkom jasné, či ide o vzťah medzi ľaváctvom a šoférovaním alebo či jedno zapríčiňuje druhé. Výsledky boli tiež často hodnotené iba na základe sebahodnotenia, teda nie podľa reálnych problémov pri šoférovaní.

Väčšina ľavákov nemá pocit, že by mali so šoférovaním nejaké potiaže zapríčinené tým, že sú ľaváci. Vysvetlením môže byť aj to, že ide o zručnosť, ktorú nadobúdajú ako novú a od začiatku si musia zvyknúť na používanie pravej a ľavej ruky a nôh určitým spôsobom. Nemusia teda prerábať svoje nevedomé zvyky, iba sa naučiť nové. Keď si na to časom zvyknú, ich pohyby sa zautomatizujú.

Ľaváci by mohli mať výhradu predovšetkým voči prevodovej páke, ktorá sa ovláda pravou rukou. Zdá sa však, že omnoho dôležitejšiu funkciu zohráva práve ľavá ruka, ktorá je u nich dominantná, pretože ňou kontrolujú smer jazdy. Pravá ruka je síce tiež dôležitá, keď potrebujú preradiť rýchlosť, ale v dnešnej dobe, kedy sú na trhu aj automatické prevodovky sa zdá, že tento problém nie je zásadný.

Ovládanie funkcii ako rádio, klimatizácia či navigácia je sústredené do stredovej konzoly auta. Mohlo by sa teda zdať, že v našich končinách to bude pre ľavákov opäť menší problém. Väčšina áut má však ovládanie týchto funkcii aj na volante, čo im manipuláciu značne uľahčuje. Výhodou pre ľavákov je napríklad lepšia zručnosť pri platení cez okienko vodiča, či podávaní dokladov cestnej kontrole. To však platí iba tam, kde sa jazdí s volantom na ľavej strane.

Byť ľavákom však nezahŕňa iba dominanciu ľavej ruky, ale tiež ľavej nohy, ktorá je pri šoférovaní využívaná iba vo veľmi malej miere pri preraďovaní. Pri brzdení a zrýchľovaní používame pravú nohu. Aj tu ide však iba o zvyk, ktorý keď sa stane zautomatizovaným, nerobí ľavákom žiadne ťažkosti. Samozrejme je vždy možné kúpiť si auto s automatickou prevodovkou a tomuto problému sa tak úplne vyhnúť.

To, že byť ľavákom nespôsobuje problémy pri šoférovaní, dokazujú aj vynikajúci jazdci z histórie, o ktorých sa vie, že boli alebo sú ľaváci:

Ayrton Senna bol brazílsky automobilový pretekár F1, ktorý sa stal trikrát majstrom sveta.

Valentino Rossi je taliansky motocyklový pretekár, ktorý získal 9-krát titul majstra sveta.

Buzz Aldrin je bývalý americký stíhací pilot a astronaut, bol pilotom Apollo 11 počas prvej misie na Mesiac.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Autoviny.sk, Erik Stríž, Foto: AMŠ
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zákaz vjazdu vozidlám so spaľovacím motorom hlási ďalšie európske veľkomesto

Zákaz vjazdu vozidlám so spaľovacím motorom hlási ďalšie európske veľkomesto

VČERA - 7:48Auto

Po vzore iných miest sa tento rázny krok v boji proti emisiám rozhodla prijať aj holandská metropola Amsterdam, ale v porovnaní s inými zašla ešte ďalej.

Opel šokuje! Grandland X dostane až 300 koní a pohon 4x4

Opel šokuje! Grandland X dostane až 300 koní a pohon 4x4

10:07 19.05.2019Auto

Dobrá správa pre fanúšikov pohonu 4x4.

Kurzy autoškoly sú stále drahšie. Rastie úmerne aj ich kvalita?

Kurzy autoškoly sú stále drahšie. Rastie úmerne aj ich kvalita?

18:45 18.05.2019Auto

V niektorých autoškolách dnes zaplatíte o 200 eur viac ako pred dvomi rokmi.

Kladivo na podvodníkov: Štát uľahčil nákup jazdeniek, o aute už zistíte skoro všetko

Kladivo na podvodníkov: Štát uľahčil nákup jazdeniek, o aute už zistíte skoro všetko

15:15 18.05.2019Auto

Kto si už kupoval jazdenku a strávil hodiny času zisťovaním, či nebola stočená alebo v exekúcii, bude z novej služby od štátu nadšený.

VIDEO: Nová Škoda Superb prezrádza ďalšie tajomstvá! Pozrite si najdôležitejšie zmeny

VIDEO: Nová Škoda Superb prezrádza ďalšie tajomstvá! Pozrite si najdôležitejšie zmeny

17:59 17.05.2019Auto

Do modelu Superb sa dostane zaujímavá vychytávka z prémiovej triedy.