• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.2.2019Meniny má Miloslava
11°Bratislava

Ako dlho po smrti nám ostáva vedomie?

  • 20:35 30.11.2018
  • Southampton
Ako dlho po smrti nám ostáva vedomie?

Tabuizovaná téma o tom, čo sa deje po smrti, už dlho trápi aj vedeckých pracovníkov. Tí sa rozhodli nájsť odpoveď na otázku, ako dlho človeku trvá, kým po zástave srdca stratí vedomie?

V roku 2016 bola vykonaná štúdia, z ktorej dodnes čerpajú mnohí vedeckí pracovníci. Výskumníci z Univerzity v Southamptone v nej zdokumentovali prípady srdcových zástav u približne 2000 pacientov. Výsledky potom publikovali v žurnále Resuscitation.

V skúmanej vzorke sa našlo 330 účastníkov, ktorí prežili zástavu srdca, a 140 z nich si pamätalo časť z toho, čo sa dialo počas ich klinickej smrti. Z tohto zistenia logicky vyplýva fakt, že človek po zástave srdca automaticky neprichádza o vedomie, no nie každý si po oživení pamätá to, čo sa dialo v uplynulých minútach.

Spomienky tých, ktorí prežili

Niektorí z účastníkov, ktorí prežili vlastnú smrť, opisujú tento zážitok ako pokojný, iní zas hovoria, že sa pri ňom spomalil alebo zrýchlil čas. Niektorí pacienti spomínali na to, ako prežili mimotelový zážitok.

„Vieme, že mozog nemôže fungovať po tom, ako prestane biť srdce. V tomto prípade však vedomie neopúšťalo telo ani po 3 minútach po tom, ako ustal tlkot srdca aj napriek tomu, že mozog bežne prestane fungovať najviac do 20-30 sekúnd po tejto udalosti,“

približuje doktor Sam Parnia, ktorý v roku 2016 viedol tím zaoberajúci sa touto problematikou.

Prvá fáza smrti prebieha pri obmedzenom vedomí

V roku 2017 doktor Parnia pre Live Science uviedol, že ľudia, ktorí sa ocitnú v prvej fáze smrti, ju prežívajú pri určitom vedomí. Niektorí si dokážu pamätať útržky z týchto udalostí.

„Hovoria o tom, ako sa dívali na doktorov a sestry okolo ich tela, hovoria, že si vypočuli celé konverzácie, videli všetko, čo sa okolo nich dialo, a zažili iné veci, ktoré by inak nemali odkiaľ vedieť.“

Otázkou schopností vedomia po smrti sa zaoberala aj ďalšia štúdia z roku 2017, podľa ktorej vedomie v človeku pretrváva až 10 minút po vyhlásení úmrtia. Viacero ďalších štúdií sa zhoduje v tom, že množstvo telesných génov neprestáva pracovať ani niekoľko dní po smrti.

Aj napriek rozsiahlemu výskumu dodnes nevieme, čo nás čaká za bránami smrti. Výskumy, ktoré sme si v tomto článku predstavili, nám však našepkávajú, že náš mozog neprestáva pracovať tak skoro, ako si mnohí z nás myslia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, resuscitationjournal.com, livescience.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Suché oči: 6 tipov, ako im pomôcť aj bez kvapiek

Suché oči: 6 tipov, ako im pomôcť aj bez kvapiek

21:05 15.02.2019Zdravie

Prinášame vám niekoľko domácich receptov, ktoré uľavia vašim suchým očiam aj bez použitia kvapiek.

Odstránenie hemoroidov: Toto by ste pred zákrokom mali vedieť

Odstránenie hemoroidov: Toto by ste pred zákrokom mali vedieť

9:25 15.02.2019Zdravie

Predtým, ako podstúpite odstránenie hemoroidov, by ste mali vedieť všetky potrebné informácie o jednotlivých zákrokoch.

Pacient vo vegetatívnom stave sa vyliečil. Jeho svedectvo mení naše poznatky o vedomí

Pacient vo vegetatívnom stave sa vyliečil. Jeho svedectvo mení naše poznatky o vedomí

20:28 14.02.2019Zdravie

O ľudskom vedomí sme sa toho za posledné roky mnoho naučili, no neuveriteľné prípady zotavenia niektorých pacientov lekárom aj verejnosti dodnes otvárajú oči.

Fajčenie marihuany v mladom veku a zdravie v dospelosti – existuje medzi nimi spojenie?

Fajčenie marihuany v mladom veku a zdravie v dospelosti – existuje medzi nimi spojenie?

19:11 14.02.2019Zdravie

Marihuana dokáže na krátky čas pomôcť pri liečbe závažných zdravotných ťažkostí. Jej rekreačné užívanie však v spoločnosti vytvára rôzne otázky. Dokáže mať negatívny dopad na zdravie v dospelosti?

Pri infarkte ani nemusíte vedieť, že ho máte. 5 žien opisuje svoje zvláštne príznaky

Pri infarkte ani nemusíte vedieť, že ho máte. 5 žien opisuje svoje zvláštne príznaky

18:53 13.02.2019Zdravie

Infarkt sa nemusí prejavovať len typickými príznakmi ako je pocit mravčenia a bolesť hrudníka. Týchto 5 žien si prešlo oveľa raritnejším nástupom srdcovej zástavy.