• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.12.2018Meniny má Lucia
-1°Bratislava

Ako dlho po smrti nám ostáva vedomie?

  • 20:35 30.11.2018
  • Southampton
Ako dlho po smrti nám ostáva vedomie?

Tabuizovaná téma o tom, čo sa deje po smrti, už dlho trápi aj vedeckých pracovníkov. Tí sa rozhodli nájsť odpoveď na otázku, ako dlho človeku trvá, kým po zástave srdca stratí vedomie?

V roku 2016 bola vykonaná štúdia, z ktorej dodnes čerpajú mnohí vedeckí pracovníci. Výskumníci z Univerzity v Southamptone v nej zdokumentovali prípady srdcových zástav u približne 2000 pacientov. Výsledky potom publikovali v žurnále Resuscitation.

V skúmanej vzorke sa našlo 330 účastníkov, ktorí prežili zástavu srdca, a 140 z nich si pamätalo časť z toho, čo sa dialo počas ich klinickej smrti. Z tohto zistenia logicky vyplýva fakt, že človek po zástave srdca automaticky neprichádza o vedomie, no nie každý si po oživení pamätá to, čo sa dialo v uplynulých minútach.

Spomienky tých, ktorí prežili

Niektorí z účastníkov, ktorí prežili vlastnú smrť, opisujú tento zážitok ako pokojný, iní zas hovoria, že sa pri ňom spomalil alebo zrýchlil čas. Niektorí pacienti spomínali na to, ako prežili mimotelový zážitok.

„Vieme, že mozog nemôže fungovať po tom, ako prestane biť srdce. V tomto prípade však vedomie neopúšťalo telo ani po 3 minútach po tom, ako ustal tlkot srdca aj napriek tomu, že mozog bežne prestane fungovať najviac do 20-30 sekúnd po tejto udalosti,“

približuje doktor Sam Parnia, ktorý v roku 2016 viedol tím zaoberajúci sa touto problematikou.

Prvá fáza smrti prebieha pri obmedzenom vedomí

V roku 2017 doktor Parnia pre Live Science uviedol, že ľudia, ktorí sa ocitnú v prvej fáze smrti, ju prežívajú pri určitom vedomí. Niektorí si dokážu pamätať útržky z týchto udalostí.

„Hovoria o tom, ako sa dívali na doktorov a sestry okolo ich tela, hovoria, že si vypočuli celé konverzácie, videli všetko, čo sa okolo nich dialo, a zažili iné veci, ktoré by inak nemali odkiaľ vedieť.“

Otázkou schopností vedomia po smrti sa zaoberala aj ďalšia štúdia z roku 2017, podľa ktorej vedomie v človeku pretrváva až 10 minút po vyhlásení úmrtia. Viacero ďalších štúdií sa zhoduje v tom, že množstvo telesných génov neprestáva pracovať ani niekoľko dní po smrti.

Aj napriek rozsiahlemu výskumu dodnes nevieme, čo nás čaká za bránami smrti. Výskumy, ktoré sme si v tomto článku predstavili, nám však našepkávajú, že náš mozog neprestáva pracovať tak skoro, ako si mnohí z nás myslia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, resuscitationjournal.com, livescience.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prekvapivé odhalenie: Maternica hrá úlohu pri pamäti a poznávaní

Prekvapivé odhalenie: Maternica hrá úlohu pri pamäti a poznávaní

VČERA - 20:19Zdravie

Nové poznatky naznačujú, že hysterektómia môže ovplyvniť pamäť a kogníciu.

Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

19:18 07.12.2018Zdravie

Väčšina ľudí si tento druh cysty na mozgu nevšimne aj niekoľko rokov. V jedinečných prípadoch sa jej prítomnosť dá zistiť aj takýmto spôsobom.

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

20:29 06.12.2018Zdravie

O cukre sa hovorí ako o prírodnom zabijakovi. Je síce pravda, že cukor stojí za mnohými ochoreniami, no celkom sa ho vzdať nemusíme. Akú dennú dávku by sme mali prijímať?

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

20:17 06.12.2018Zdravie

Kým niektoré druhy vyrážok sú neškodné a zmiznú behom niekoľkých dní, iné signalizujú vážnejšie stavy, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

19:22 06.12.2018Zdravie

U mladých ľudí sa čoraz viac objavuje nová smrteľná forma meningitídy, ktorej príznaky lekári mylne klasifikujú ako predávkovanie drogami alebo alkoholom.

TV program