• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.5.2019Meniny má Júlia, Juliana
13°Bratislava

Ako dlho po smrti nám ostáva vedomie?

  • 20:35 30.11.2018
  • Southampton
Ako dlho po smrti nám ostáva vedomie?

Tabuizovaná téma o tom, čo sa deje po smrti, už dlho trápi aj vedeckých pracovníkov. Tí sa rozhodli nájsť odpoveď na otázku, ako dlho človeku trvá, kým po zástave srdca stratí vedomie?

V roku 2016 bola vykonaná štúdia, z ktorej dodnes čerpajú mnohí vedeckí pracovníci. Výskumníci z Univerzity v Southamptone v nej zdokumentovali prípady srdcových zástav u približne 2000 pacientov. Výsledky potom publikovali v žurnále Resuscitation.

V skúmanej vzorke sa našlo 330 účastníkov, ktorí prežili zástavu srdca, a 140 z nich si pamätalo časť z toho, čo sa dialo počas ich klinickej smrti. Z tohto zistenia logicky vyplýva fakt, že človek po zástave srdca automaticky neprichádza o vedomie, no nie každý si po oživení pamätá to, čo sa dialo v uplynulých minútach.

Spomienky tých, ktorí prežili

Niektorí z účastníkov, ktorí prežili vlastnú smrť, opisujú tento zážitok ako pokojný, iní zas hovoria, že sa pri ňom spomalil alebo zrýchlil čas. Niektorí pacienti spomínali na to, ako prežili mimotelový zážitok.

„Vieme, že mozog nemôže fungovať po tom, ako prestane biť srdce. V tomto prípade však vedomie neopúšťalo telo ani po 3 minútach po tom, ako ustal tlkot srdca aj napriek tomu, že mozog bežne prestane fungovať najviac do 20-30 sekúnd po tejto udalosti,“

približuje doktor Sam Parnia, ktorý v roku 2016 viedol tím zaoberajúci sa touto problematikou.

Prvá fáza smrti prebieha pri obmedzenom vedomí

V roku 2017 doktor Parnia pre Live Science uviedol, že ľudia, ktorí sa ocitnú v prvej fáze smrti, ju prežívajú pri určitom vedomí. Niektorí si dokážu pamätať útržky z týchto udalostí.

„Hovoria o tom, ako sa dívali na doktorov a sestry okolo ich tela, hovoria, že si vypočuli celé konverzácie, videli všetko, čo sa okolo nich dialo, a zažili iné veci, ktoré by inak nemali odkiaľ vedieť.“

Otázkou schopností vedomia po smrti sa zaoberala aj ďalšia štúdia z roku 2017, podľa ktorej vedomie v človeku pretrváva až 10 minút po vyhlásení úmrtia. Viacero ďalších štúdií sa zhoduje v tom, že množstvo telesných génov neprestáva pracovať ani niekoľko dní po smrti.

Aj napriek rozsiahlemu výskumu dodnes nevieme, čo nás čaká za bránami smrti. Výskumy, ktoré sme si v tomto článku predstavili, nám však našepkávajú, že náš mozog neprestáva pracovať tak skoro, ako si mnohí z nás myslia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, resuscitationjournal.com, livescience.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medzi touto poruchou spánku a rakovinou existuje spojenie. V ktorých prípadoch?

Medzi touto poruchou spánku a rakovinou existuje spojenie. V ktorých prípadoch?

VČERA - 20:13Zdravie

Štúdia, ktorá analyzovala údaje tisícov účastníkov, naznačuje, že môže existovať prepojenie medzi syndrómom spánkového apnoe a pravdepodobnosťou vzniku rakoviny. Zdá sa však, že tento vzťah je silnejší u žien.

Toto s vami spraví jedenie ultra-spracovaných jedál po dobu 2 týždňov

Toto s vami spraví jedenie ultra-spracovaných jedál po dobu 2 týždňov

VČERA - 19:40Zdravie

Ultra-spracované jedlá obsahujú obrovské dávky cukru a tuku, preto sa neoplatí jesť ich často. Je toto jediný dôvod, prečo by sme sa ich mali báť?

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

20:43 20.05.2019Zdravie

Bolesť hlavy počas menštruácie a krátko pred ňou pravidelne pociťuje množstvo žien. Viete, ako ju správne identifikovať a liečiť?

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

18:31 20.05.2019Zdravie

Ak si chcete oddýchnuť po ťažkom dni, bolí vás hlava, máte stres z práce alebo sa vám zapálili prinosové dutiny, rozhodne by ste sa mali spoľahnúť na levanduľovú limonádu, ktorá vám zlepší náladu aj zdravie.

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.