• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 21.5.2019Meniny má Zina
10°Bratislava

Balené verzus voľne dostupné: Ktoré potraviny sa oplatí kupovať viac?

  • 20:21 29.11.2018
  • Bratislava
Balené verzus voľne dostupné: Ktoré potraviny sa oplatí kupovať viac?

Je pravda, že individuálne balené šalátové uhorky a hrušky v sieťkach vydržia dlhšie čerstvé? Čo je pravdy na tom, že chutia lepšie ako ovocie a zelenina bez obalu?

Spoločne sme vstúpili do doby, keď sa každý snaží eliminovať odpad z nerecyklovateľných materiálov na minimum. Plasty sú jednou z najväčších hrozieb pre životné prostredie, a obchodné reťazce sa v boji proti znečisteniu planéty pasujú za pionierov. To je tiež dôvod, prečo z obchodov miznú igelitky a plastové vrecká na ovocie, zeleninu a pečivo.

Voľne dostupné potraviny v regáloch čoraz viac narádzajú individuálne alebo po niekoľkých kusoch balené produkty. Bývalá zamestnankyňa obchodného reťazca Caroline West Passerrellová, ktorá v súčasnosti pôsobí ako odborníčka na zdravé stravovanie, prezrádza pravdu o takto balených potravinách.

Nakrájané potraviny sú drahšie a menej výživné

Ananásové krúžky, jablká na kocky alebo iné formy nakrájaného ovocia a zeleniny síce šetria čas v kuchyni, no pýtajú si za to nutričnú daň.

„Krájanie ovocia a zeleniny ho vystavuje kyslíku a svetlu, a niekedy aj teplu. Všetky tieto prvky majú vplyv na zadržiavanie vitamínov v jedle,“ hovorí West Passerrellová. Ovocie a zelenina v celku si dokáže udržať vitamíny a iné živiny dlhšie.

V najväčšom ohrození sú vo vode rozpustné vitamíny najmä zo skupiny B a C, pretože voda sa z krájaného produktu odparuje najrýchlejšie.

Balená listová zelenina nemá oproti klasickej žiadne výhody

Natrhané listy zeleniny v balení sú ľahkým terčom baktérií. Teplé, vlhké a uzavreté prostredie je pre ne už len čerešnička na torte. Najčastejšie sa v takomto prostredí udomácňuje E. coli, salmonela a listéria. Nebezpečnej E. coli vás pritom nezbaví ani dôkladné umývanie – dokáže to len teplo.

Kupujte preto radšej listovú zeleninu v celku, a pred prípravou z nej odrežte toľko, koľko budete potrebovať. Zvyšok odložte do sáčka a vložte do vysúvacieho priečinku v chladničke.

U organických jedál je to inak

Ak si organické jedlá chcú udržať osvedčenie o kvalite od predajcu aj spracovávateľa, v obchode sa nesmú dotýkať bežných potravín, takže sú často balené. Ak ste sa v obchode stretli s potravinou označenou ako organická, ktorá ale nebola zabalená, možno ju len nesprávne označili.

Jediné organické ovocie a zelenina, ktoré sa nemusia baliť, nájdete na trhu.

Šalátové uhorky v tenkom obale si kupujeme radšej

Hrušky alebo iné potraviny s tenkou šupkou niekedy nájdete zabalené na polystyrénových táckach. Dovozcovia ich takto balia preto, že počas prevozu sa tieto potraviny často otlčú a mohli by na nich vzniknúť nevzhľadné modriny. Len máloktorý zákazník by mal záujem o takýto výrobok.

Podobne to je aj so šalátovými uhorkami. Aj keď si kúpite uhorku v obale, nezabudnite si ju pred spracovaním opláchnuť vodou.

Paradajky nemusia byť v obale

Chuť paradajok nijako neovplyvní to, či sú balené v plastových nádobách alebo sa predávajú voľne. Jediný dôvod, prečo ich dovozcovia balia do obalov, je ten, že sa tak vyhnú rozpučeniu niektorých kúskov počas prepravy.

Viete, ako doma správne skladovať čerstvé paradajky? Dietetička West Passerellová radí vyložiť ich na linku tak, aby smerovali stopkami nahor. Koniec so stopkou je totiž krehkejší a rýchlejšie sa kazí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, menshealth.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

VČERA - 20:43Zdravie

Bolesť hlavy počas menštruácie a krátko pred ňou pravidelne pociťuje množstvo žien. Viete, ako ju správne identifikovať a liečiť?

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

Osviežujúca levanduľová limonáda na uľavenie od bolesti a stresu

VČERA - 18:31Zdravie

Ak si chcete oddýchnuť po ťažkom dni, bolí vás hlava, máte stres z práce alebo sa vám zapálili prinosové dutiny, rozhodne by ste sa mali spoľahnúť na levanduľovú limonádu, ktorá vám zlepší náladu aj zdravie.

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

11:12 18.05.2019Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.