• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.12.2018Meniny má Lucia
-1°Bratislava

Šarmantná herečka Zdena Gruberová bola 45 rokov členkou SND

  • 7:18 24.11.2018
  • Bratislava
Šarmantná herečka Zdena Gruberová bola 45 rokov členkou SND

V sobotu 24. novembra uplynie 85 rokov od narodenia Zdeny Gruberovej.

Slovenská herečka Zdena Gruberová bola známa z mnohých televíznych inscenácií a filmov, ako napríklad Kapitán Dabač či Červené víno. Na scéne Slovenského národného divadla (SND) účinkovala štyridsaťpäť rokov.

Zdena Gruberová sa narodila 24. novembra 1933 v Šenkviciach do hereckej rodiny. Otec hral v ľudovom divadle a často dcéru brával na divadelné predstavenia. Budúca herečka vyštudovala herectvo na Konzervatóriu v Bratislave. Jej umelecké začiatky sa spájajú s prednesom poézie. Krátko pôsobila (1953-1954) v Armádnom divadle v Martine a v roku 1954 bola členkou SND v Bratislave, kde pôsobila do roku 1999. Hosťovsky účinkovala aj na Novej scéne v Bratislave.

Do činohry SND nastúpila, keď mala dvadsaťjeden rokov. „Keďže k herectvu som sa dostala veľmi mladá, mala som možnosť zahrať si všetky tie veľké, slávne divadelné postavy,“ uviedla herečka v jednom z publikovaných rozhovorov.

V prvých rokoch hereckého pôsobenia ju obsadzovali do dievčenských postáv. Jej najobľúbenejšou rolou z tých čias zostala Júlia zo Shakespearovej hry Rómeo a Júlia.

V 60. rokoch minulého storočia herecky vytvárala vážne i komické charaktery meštiačok, kmotier a výrazné dedinské ženy v slovenskej a českej klasike.

Svoje charakterové javiskové herectvo preniesla aj do televíznych inscenácií a filmov. Hrala v snímkach Andreja Lettricha Drevená dedina a Paľa Bielika Kapitán Dabač (1959). Režisér Andrej Lettrich ju obsadil aj do filmu Smrť prichádza v daždi (1965), kde hrala po boku Ladislava Chudíka. Pôsobivý herecký výkon podala aj v ďalšej jeho dráme Červené víno (1972).

Často spolupracovala s hercami Karolom Machatom, a Štefanom Kvietikom. Ich herecké kreácie mohli diváci oceniť aj v televíznej dramatizácii poviedok zo svetovej humoristickej literatúry - Smrť starého mládenca, Príhoda, Tesný frak. „S Karolom sme hrali veľmi veľa, ale aj so Števkom Kvietikom. Žiaľ, nestretávame sa, roky tak rýchlo plynú, každý z nás má dosť svojich starostí,“ povedala herečka v roku 2003 pri oslave svojich 70 narodenín.

Bohatý hlasový register herečke napomohol stvárňovať vnútorne zložité postavy v súčasnom i klasickom repertoári, ako aj v rozprávkach pre deti.

Po herectve patrili medzi záľuby herečky literatúra i hudba - klasická opera a jazz. Za svoju umeleckú tvorbu získala Zdena Gruberová titul Zaslúžilá umelkyňa (1968), ocenenie Zlatý krokodíl (1982). Za celoživotné dielo v oblasti činohry v roku 1999 jej udelili Výročnú cenu Literárneho fondu v oblasti divadelnej tvorby. Na Festivale rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok v Piešťanoch v roku 2002 ju porota odmenila Cenou mesta Piešťany za najlepší ženský výkon v kategórii klasická rozprávka.

Výstavu fotografií herečky mohli obdivovať priaznivci jej hereckého umenia v novej budove SND v roku 2013 pri príležitosti 80. narodenín.

Zdena Gruberová zomrela 18. januára 1917 v Bratislave vo veku 83 rokov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pred 100 rokmi sa narodil autor Súostrovia Gulag Alexander Solženicyn

Pred 100 rokmi sa narodil autor Súostrovia Gulag Alexander Solženicyn

8:30 11.12.2018Kultúra

Od narodenia ruského spisovateľa nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, autora svetoznámeho románu o stalinských trestaneckých táboroch Súostrovie Gulag Alexandra Solženicyna uplynie v utorok 11. decembra sto rokov.

V Bratislave sa bude krstiť online identita legendárneho Jara Filipa

V Bratislave sa bude krstiť online identita legendárneho Jara Filipa

6:44 10.12.2018Kultúra

20. decembra sa v KC Dunaj bude konať večer venovaný Jarovi Filipovi, ktorý nebol len hudobnou legendou, ale nadšeným fanúšikom nových technológií.

Oscarová herečka Kim Basingerová má narodeniny

Oscarová herečka Kim Basingerová má narodeniny

7:15 08.12.2018Kultúra

V sobotu 8. decembra má herečka 65 rokov.

Pavol Hammel rozširuje rady sedemdesiatnikov

Pavol Hammel rozširuje rady sedemdesiatnikov

7:27 07.12.2018Kultúra

Spevák, skladateľ a gitarista Pavol Hammel, jedna z popredných osobností slovenskej hudobnej scény, oslávi v piatok 7. decembra 70. narodeniny.

Festival FILM MUSIC PRAGUE prinesie veľké mená Hollywoodu

Festival FILM MUSIC PRAGUE prinesie veľké mená Hollywoodu

14:45 05.12.2018Kultúra

Na najväčšom festivale filmovej hudby v Česku odznejú koncerty známych hollywoodskych skladateľov.

TV program