• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2019Meniny má Jela
Bratislava

Šarmantná herečka Zdena Gruberová bola 45 rokov členkou SND

  • 7:18 24.11.2018
  • Bratislava
Šarmantná herečka Zdena Gruberová bola 45 rokov členkou SND

V sobotu 24. novembra uplynie 85 rokov od narodenia Zdeny Gruberovej.

Slovenská herečka Zdena Gruberová bola známa z mnohých televíznych inscenácií a filmov, ako napríklad Kapitán Dabač či Červené víno. Na scéne Slovenského národného divadla (SND) účinkovala štyridsaťpäť rokov.

Zdena Gruberová sa narodila 24. novembra 1933 v Šenkviciach do hereckej rodiny. Otec hral v ľudovom divadle a často dcéru brával na divadelné predstavenia. Budúca herečka vyštudovala herectvo na Konzervatóriu v Bratislave. Jej umelecké začiatky sa spájajú s prednesom poézie. Krátko pôsobila (1953-1954) v Armádnom divadle v Martine a v roku 1954 bola členkou SND v Bratislave, kde pôsobila do roku 1999. Hosťovsky účinkovala aj na Novej scéne v Bratislave.

Do činohry SND nastúpila, keď mala dvadsaťjeden rokov. „Keďže k herectvu som sa dostala veľmi mladá, mala som možnosť zahrať si všetky tie veľké, slávne divadelné postavy,“ uviedla herečka v jednom z publikovaných rozhovorov.

V prvých rokoch hereckého pôsobenia ju obsadzovali do dievčenských postáv. Jej najobľúbenejšou rolou z tých čias zostala Júlia zo Shakespearovej hry Rómeo a Júlia.

V 60. rokoch minulého storočia herecky vytvárala vážne i komické charaktery meštiačok, kmotier a výrazné dedinské ženy v slovenskej a českej klasike.

Svoje charakterové javiskové herectvo preniesla aj do televíznych inscenácií a filmov. Hrala v snímkach Andreja Lettricha Drevená dedina a Paľa Bielika Kapitán Dabač (1959). Režisér Andrej Lettrich ju obsadil aj do filmu Smrť prichádza v daždi (1965), kde hrala po boku Ladislava Chudíka. Pôsobivý herecký výkon podala aj v ďalšej jeho dráme Červené víno (1972).

Často spolupracovala s hercami Karolom Machatom, a Štefanom Kvietikom. Ich herecké kreácie mohli diváci oceniť aj v televíznej dramatizácii poviedok zo svetovej humoristickej literatúry - Smrť starého mládenca, Príhoda, Tesný frak. „S Karolom sme hrali veľmi veľa, ale aj so Števkom Kvietikom. Žiaľ, nestretávame sa, roky tak rýchlo plynú, každý z nás má dosť svojich starostí,“ povedala herečka v roku 2003 pri oslave svojich 70 narodenín.

Bohatý hlasový register herečke napomohol stvárňovať vnútorne zložité postavy v súčasnom i klasickom repertoári, ako aj v rozprávkach pre deti.

Po herectve patrili medzi záľuby herečky literatúra i hudba - klasická opera a jazz. Za svoju umeleckú tvorbu získala Zdena Gruberová titul Zaslúžilá umelkyňa (1968), ocenenie Zlatý krokodíl (1982). Za celoživotné dielo v oblasti činohry v roku 1999 jej udelili Výročnú cenu Literárneho fondu v oblasti divadelnej tvorby. Na Festivale rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok v Piešťanoch v roku 2002 ju porota odmenila Cenou mesta Piešťany za najlepší ženský výkon v kategórii klasická rozprávka.

Výstavu fotografií herečky mohli obdivovať priaznivci jej hereckého umenia v novej budove SND v roku 2013 pri príležitosti 80. narodenín.

Zdena Gruberová zomrela 18. januára 1917 v Bratislave vo veku 83 rokov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Colours of Ostrava 2019 sa predstavia aj legendy The Cure

Na Colours of Ostrava 2019 sa predstavia aj legendy The Cure

14:57 17.04.2019Kultúra

Kapela sľubuje na Colours of Ostrava dve a štvrť hodinové vystúpenie.

Nový štúdiový album Madonny sa bude volať Madame X

Nový štúdiový album Madonny sa bude volať Madame X

9:52 16.04.2019Kultúra

Americká popová speváčka Madonna oznámila na sociálnej sieti Instagram názov svojho nového štúdiového albumu.

Režisér Bebjak získal do Správy hviezdneho Johna Hannaha

Režisér Bebjak získal do Správy hviezdneho Johna Hannaha

17:12 12.04.2019Kultúra

Režisér Peter Bebjak získal do pripravovaného filmu škótskeho herca Johna Hannaha.

Uplynulo 75 rokov od narodenia Karla Kryla

Uplynulo 75 rokov od narodenia Karla Kryla

7:05 12.04.2019Kultúra

Hudobná verejnosť si v týchto dňoch pripomína nedožitých 75 rokov českého pesničkára a básnika Karla Kryla.

Spevák Peter Nagy oslávi 60. narodeniny

Spevák Peter Nagy oslávi 60. narodeniny

6:05 09.04.2019Kultúra

Spevák a skladateľ Peter Nagy rozširuje rady šesťdesiatnikov.