• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2019Meniny má Jela
Bratislava

Americká herečka Jamie Lee Curtisová má narodeniny

  • 7:29 22.11.2018
  • Los Angeles/Bratislava
Americká herečka Jamie Lee Curtisová má narodeniny

Dcéra slávneho hereckého páru sa vo štvrtok 22. novembra dožíva 60. rokov.

Americká herečka Jamie Lee Curtisová na striebornom plátne zažiarila v celom rade filmov ako Halloween, Hmla, Ryba menom Wanda, Navždy mladý, Pravdivé lži alebo Medzi nami dievčatami.

Jamie Lee Curtisová sa narodila 22. novembra 1958 v Los Angeles do hereckej rodiny. Jej matku Janet Leighovú si diváci pamätajú zo slávnej sprchovej scény v Hitchcockovom horore Psycho. Otec, herec Tony Curtis, patril takisto k najznámejším americkým hercom (hral napríklad v komédii Niekto to rád horúce) a po svojej matke mal aj slovenské korene.

Rodičia sa po niekoľkých rokoch rozviedli a o Lee sa starala matka. Z dievčaťa čoskoro vyrástla dlhonohá kráska, ktorá sa rozhodla napriek maminým výhradám pre hereckú dráhu.

Jamie Lee Curtisová študovala na Choate School v Connecticute a na University of the Pacific v kalifornskom Stocktone, kde absolvovala právo a dramatické umenie.

Profesionálnu hereckú kariéru začala úlohou v sitcome Anything but Love (Čokoľvek len nie lásku, 1989-1992), za ktorý dostala Zlatý glóbus.

Pred filmovou kamerou debutovala v úlohe školáčky Laurie, ktorú prenasladuje maniak, v horore Halloween: Predvečer sviatku Všetkých svätých (1978) a o dva roky neskôr i v Halloween 2 (1981). Zahrala si v mysterióznej snímke The Fog (Hmla, 1980) a v horore Terror train (Vlak hrôzy, 1980).

Zásadným obratom v jej umeleckej kariére bola rola energickej dobrosrdečnej prostitútky Ophelie, za ktorú získala v komédii Trading Places (Zámena, 1983) cenu BAFTA 1983. Inak zapôsobila v melodráme Dominick a Eugene (1988), kde sa vžila do úlohy milej a citlivej študentky medicíny Jennifer, priateľky staršieho kolegu, ktorý sa stará o svojho retardovaného brata (Tom Hulce).

V roku 1988 získala popularitu úlohou sarkastickej potvory v skvelej zločineckej crazy komédii A Fish Called Wanda (Ryba menom Vanda). Po jej boku ako hlavný predstaviteľ zažiaril montypythonovský komik John Cleese, ktorý k filmu napísal scenár a podieľal sa aj na réžii (spolu s Charlesom Chrichtonom).

Nasledoval rodinný film My Girl (Moja prvá láska, 1991). Kiná obletela aj snímka True Lies (Pravdivé lži, 1994). Zvláštny agent Harry Tasker (Arnold Schwarzenegger) vedie dvojitý život, pracuje ako medzinárodný špión pre vládnu organizáciu najvyššieho utajenia, ale jeho žena Helen v podaní Jamie Lee Curtisovej už pätnásť rokov verí, že má za muža obyčajného nudného obchodníka s počítačmi. Práve ona neskôr nečakane okorení príbeh.

Po niekoľkých rokoch sa štvorka z Ryba menom Wanda (John Cleese, Jamie Lee Curtisová, Kevin Kline a Michael Palin) vrátila v iných a rovnako zábavných úlohách v komédii Fierce Creatures (Dravé zvery, 1997).

Jamie Lee Curtisová v roku 1999 uvažovala o prípadnej kandidatúre na post prezidentky USA. Politiku však opäť vymenila za strieborné plátno.

Filmová kritika ocenila aj výkon herečky v Snímke Freaky Friday (Medzi nami dievčatami, 2003), kde stvárnila matku tínedžerky.

Herečka svojho času šokovala svoje okolie vyhlásením, že úloha v komédii Christmas with the Kranks (Vianoce naruby, 2004) s Timom Allenom je jej poslednou. Dôvodom boli rodinné problémy. Jamie Lee Curtisová a jej manžel Christopher Haden-Guest sa rozhodli pre adopciu dcéry a syna keď zistili, že nemôžu mať vlastné deti.

Napriek vyjadreniam o ukončení kariéry nakrúca filmová hviezda naďalej. Z posledných filmov za zmienku stojí Spare Parts (Náhradné diely, 2015), pravdivý príbeh o skupine štyroch nelegálnych prisťahovalcov z Mexika študujúcich na americkej škole Phoenix High School v Arizone. V tomto roku sa objavila na plátne v ďalšom pokračovaní hororových príbehov tento raz s jednoduchým názvom Halloween.

Keď sa herečky po premietaní filmu na filmovom festivale v Toronte spýtali, čoho sa bojí v skutočnosti, odpovedala: „Ako viete, aj život je trochu strašidelný. Žijem v Amerike a som vystrašená každý deň.“ Jamie Lee Curtisová patrí k tvrdým kritikom prezidenta Donalda Trumpa, ktorého v médiách aj na twitteri častuje nelichotivými výrazmi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Colours of Ostrava 2019 sa predstavia aj legendy The Cure

Na Colours of Ostrava 2019 sa predstavia aj legendy The Cure

14:57 17.04.2019Kultúra

Kapela sľubuje na Colours of Ostrava dve a štvrť hodinové vystúpenie.

Nový štúdiový album Madonny sa bude volať Madame X

Nový štúdiový album Madonny sa bude volať Madame X

9:52 16.04.2019Kultúra

Americká popová speváčka Madonna oznámila na sociálnej sieti Instagram názov svojho nového štúdiového albumu.

Režisér Bebjak získal do Správy hviezdneho Johna Hannaha

Režisér Bebjak získal do Správy hviezdneho Johna Hannaha

17:12 12.04.2019Kultúra

Režisér Peter Bebjak získal do pripravovaného filmu škótskeho herca Johna Hannaha.

Uplynulo 75 rokov od narodenia Karla Kryla

Uplynulo 75 rokov od narodenia Karla Kryla

7:05 12.04.2019Kultúra

Hudobná verejnosť si v týchto dňoch pripomína nedožitých 75 rokov českého pesničkára a básnika Karla Kryla.

Spevák Peter Nagy oslávi 60. narodeniny

Spevák Peter Nagy oslávi 60. narodeniny

6:05 09.04.2019Kultúra

Spevák a skladateľ Peter Nagy rozširuje rady šesťdesiatnikov.