• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2019Meniny má Jela
Bratislava

Mobily a rakovina: Nové dôkazy potvrdili obavy

  • 19:46 02.11.2018
  • Bratislava
Mobily a rakovina: Nové dôkazy potvrdili obavy

Vedci našli jasné dôkazy o spojení medzi rakovinou a radiáciou z mobilných telefónov.

Dlhodobá americká štúdia o vplyve žiarenia vysielaného mobilnými telefónmi, našla "jasné dôkazy" o tom, že vysoká expozícia tomuto žiareniu vyvolala rakovinu srdca u samcov potkanov.

U samcov potkanov sa našli aj niektoré dôkazy o nádoroch mozgových a nadobličkových žliaz, ale u samíc potkanov a samcov myší príznaky rakoviny neboli jednoznačné. K týmto záverom dospel Národný toxikologický program (NTP) riadený Ministerstvom zdravotníctva v USA.

Radiácia použitá v štúdii bola oveľa vyššia ako hladina, ktorej je vystavená väčšina ľudí, ale výskumníci uviedli, že zistenia ukazujú, že súvislosť medzi rádiovými frekvenciami a nádormi je minimálne u potkanov "skutočná". Ako uvádza John Bucher z NTP:

"Expozície používané v štúdiách nemožno porovnávať priamo s expozíciou, ktorú ľudia pociťujú pri používaní mobilného telefónu. V našich štúdiách dostali potkany a myši rádiofrekvenčné žiarenie po celom ich tele. Naproti tomu ľudia sú väčšinou vystavení v špecifických lokálnych tkanivách blízko miesta, kde držia telefón. Okrem toho boli úrovne expozície a trvanie v našich štúdiách väčšie ako to, čo ľudia zažívajú. Sme presvedčení, že spojenie rádiofrekvenčného žiarenia s nádormi u samcov potkanov je reálne a externí odborníci s tým súhlasia."

Štúdie trvali 10 rokov a stáli viac ako 30 miliónov dolárov. Zvieratá pri nich zažili deväť hodín žiarenia denne po väčšinu svojho prirodzeného života, v prípade potkanov počínajúc od pobytu v maternici.

Výskum teraz vyvoláva veľa otázok o záveroch pre ľudí - najmä preto, že najnižšie úrovne expozície boli na maximálnych úrovniach povolených pre mobilné telefóny.

Vedci zistili, že samce potkanov mali vyšší výskyt srdcových nádorov v porovnaní s kontrolnými potkanmi, ktoré neboli vystavené žiareniu. No ožiarené samce potkanov zároveň žili dlhšie - zrejme kvôli menším problémom s obličkami.

U samíc potkanov a oboch skupinách myší boli dôkazy vzniku rakoviny opísané ako "nejednoznačné", čo znamená, že existujú merateľné nárasty molekúl, ktoré niekedy súvisia s rakovinou, ale nie sú to skutočné dôkazy.

Štúdia sa zamerala aj na bezdrôtové signály 2G a 3G, ktoré boli v čase začiatku štúdie používané najčastejšie, ale výskumníci tvrdia, že ich zistenia sú aj dnes relevantné, pretože väčšina mobilných telefónov stále využíva tieto pásma popri wifi a 4G.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

VČERA - 20:30Zdravie

Dokonca aj nízke hladiny cholesterolu môžu predstavovať zdravotné riziko.

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

VČERA - 19:38Zdravie

Na zdravie ciev môže vplývať dokonca aj nanášanie krému na opaľovanie.

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

20:35 17.04.2019Zdravie

Ak ste si mysleli, že imunitný systém je tu len preto, aby nás chránil pred ochoreniami, boli ste na omyle. Takto sa správa pri vzniku zubných kazov.

Potraviny so zápornými kalóriami: Takáto je pravda o nich

Potraviny so zápornými kalóriami: Takáto je pravda o nich

20:08 17.04.2019Zdravie

Niektoré potraviny na trhu sa tvária tak, že vás zbavia prebytočnej váhy len vďaka tomu, že ich budete často jesť. Nový výskum odhalil ich skutočné atribúty.

3 spôsoby, ako si zlepšiť pamäť a udržať si ju zdravú aj v starobe

3 spôsoby, ako si zlepšiť pamäť a udržať si ju zdravú aj v starobe

19:36 17.04.2019Zdravie

Na zlepšenie pamäte sú najúčinnejšie tieto tri techniky.