• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.12.2018Meniny má Lucia
-1°Bratislava

Mobily a rakovina: Nové dôkazy potvrdili obavy

  • 19:46 02.11.2018
  • Bratislava
Mobily a rakovina: Nové dôkazy potvrdili obavy

Vedci našli jasné dôkazy o spojení medzi rakovinou a radiáciou z mobilných telefónov.

Dlhodobá americká štúdia o vplyve žiarenia vysielaného mobilnými telefónmi, našla "jasné dôkazy" o tom, že vysoká expozícia tomuto žiareniu vyvolala rakovinu srdca u samcov potkanov.

U samcov potkanov sa našli aj niektoré dôkazy o nádoroch mozgových a nadobličkových žliaz, ale u samíc potkanov a samcov myší príznaky rakoviny neboli jednoznačné. K týmto záverom dospel Národný toxikologický program (NTP) riadený Ministerstvom zdravotníctva v USA.

Radiácia použitá v štúdii bola oveľa vyššia ako hladina, ktorej je vystavená väčšina ľudí, ale výskumníci uviedli, že zistenia ukazujú, že súvislosť medzi rádiovými frekvenciami a nádormi je minimálne u potkanov "skutočná". Ako uvádza John Bucher z NTP:

"Expozície používané v štúdiách nemožno porovnávať priamo s expozíciou, ktorú ľudia pociťujú pri používaní mobilného telefónu. V našich štúdiách dostali potkany a myši rádiofrekvenčné žiarenie po celom ich tele. Naproti tomu ľudia sú väčšinou vystavení v špecifických lokálnych tkanivách blízko miesta, kde držia telefón. Okrem toho boli úrovne expozície a trvanie v našich štúdiách väčšie ako to, čo ľudia zažívajú. Sme presvedčení, že spojenie rádiofrekvenčného žiarenia s nádormi u samcov potkanov je reálne a externí odborníci s tým súhlasia."

Štúdie trvali 10 rokov a stáli viac ako 30 miliónov dolárov. Zvieratá pri nich zažili deväť hodín žiarenia denne po väčšinu svojho prirodzeného života, v prípade potkanov počínajúc od pobytu v maternici.

Výskum teraz vyvoláva veľa otázok o záveroch pre ľudí - najmä preto, že najnižšie úrovne expozície boli na maximálnych úrovniach povolených pre mobilné telefóny.

Vedci zistili, že samce potkanov mali vyšší výskyt srdcových nádorov v porovnaní s kontrolnými potkanmi, ktoré neboli vystavené žiareniu. No ožiarené samce potkanov zároveň žili dlhšie - zrejme kvôli menším problémom s obličkami.

U samíc potkanov a oboch skupinách myší boli dôkazy vzniku rakoviny opísané ako "nejednoznačné", čo znamená, že existujú merateľné nárasty molekúl, ktoré niekedy súvisia s rakovinou, ale nie sú to skutočné dôkazy.

Štúdia sa zamerala aj na bezdrôtové signály 2G a 3G, ktoré boli v čase začiatku štúdie používané najčastejšie, ale výskumníci tvrdia, že ich zistenia sú aj dnes relevantné, pretože väčšina mobilných telefónov stále využíva tieto pásma popri wifi a 4G.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prekvapivé odhalenie: Maternica hrá úlohu pri pamäti a poznávaní

Prekvapivé odhalenie: Maternica hrá úlohu pri pamäti a poznávaní

VČERA - 20:19Zdravie

Nové poznatky naznačujú, že hysterektómia môže ovplyvniť pamäť a kogníciu.

Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

19:18 07.12.2018Zdravie

Väčšina ľudí si tento druh cysty na mozgu nevšimne aj niekoľko rokov. V jedinečných prípadoch sa jej prítomnosť dá zistiť aj takýmto spôsobom.

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

20:29 06.12.2018Zdravie

O cukre sa hovorí ako o prírodnom zabijakovi. Je síce pravda, že cukor stojí za mnohými ochoreniami, no celkom sa ho vzdať nemusíme. Akú dennú dávku by sme mali prijímať?

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

20:17 06.12.2018Zdravie

Kým niektoré druhy vyrážok sú neškodné a zmiznú behom niekoľkých dní, iné signalizujú vážnejšie stavy, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

19:22 06.12.2018Zdravie

U mladých ľudí sa čoraz viac objavuje nová smrteľná forma meningitídy, ktorej príznaky lekári mylne klasifikujú ako predávkovanie drogami alebo alkoholom.

TV program