• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.12.2018Meniny má Hilda
Bratislava

Čo o vašom zdraví dokáže prezradiť farba nechtov na nohách?

  • 19:10 10.10.2018
  • Bratislava
Čo o vašom zdraví dokáže prezradiť farba nechtov na nohách?

Zdá sa vám, že vaše nechty nevyzerajú tak, ako nechty v reklamách alebo nechty vašich blízkych? Ich odlišné sfarbenie môže často naznačovať niektorú z týchto diagnóz.

Raz za čas by ste aj vy mali klesnúť pohľadom nadol, a zahľadieť sa na svoje nohy. Možno radi žartujete o tom, aké nevzhľadné sú vaše nechty na nohách, čo platí obzvlášť pre ľudí, ktorí sa radi alebo z povinnosti často zaoberajú namáhavými fyzickými aktivitami, ale mali by ste vedieť, že neštandardný vzhľad nechtov môže byť aj príznakom skrytého ochorenia.

Ako by mali vyzerať zdravé nechty? „Zdravé nechty sú zaoblené, majú ružové sfarbenie a tenké ale silné nechty,“ opisuje podiatrická chirurgička Dana Canusová. Ak vaše nechty nespĺňajú tieto parametre, môžu vám pomôcť tieto indície:

Fialový necht

Fialové sfarbenie nechtov môže mať na svedomí takzvaný subunguálny hematóm alebo modrina, ktorá vzniká napríklad po páde ťažkého telesa na necht.

V prípade, že ide o modrinu, máte dve možnosti: buď počkáte, kým vám na mieste vyrastie nový zdravý necht a postupne nahradí ten poškodený, čo však môže trvať niekoľko mesiacov, alebo požiadate o jeho odstránenie. „Táto možnosť je nevyhnutná len v prípade, že pacient pociťuje bolesť,“ hovorí doktor Miguel Cunha z New Yorku.

Fialové nechty takisto môžu naznačovať problémy s krvným obehom. Do nechtu sa vtedy dostáva menej kyslíka, čo sprevádza zmena sfarbenia a bolesť. Liečba tohto problému sa zvyčajne nezaobíde bez návštevy lekára.

Žlté alebo hnedé nechty

Žlté alebo hnedé nechty sa zriedka vyskytujú ako sprievodný príznak ochorenia dýchacieho alebo lymfatického ústrojenstva. Častejšie sa prejavujú pri cukrovke alebo pri napadnutí plesňou. Tá zvyčajne mení aj štruktúru nechtu, ktorý sa tak stáva hrubým a krehkým.

Pleseň môže napadnúť nechty pri nosení vlhkých alebo opotrebovaných tenisiek. Jej liečba závisí od závažnosti stavu, ktorá sa niekedy zisťuje pomocou biopsie.

Biely necht alebo necht s bielymi prúžkami

Biele škvrny alebo čiary na nechte sa označujú ako leukonychia. Vznikajú, ak je na necht neustále vyvíjaný tlak – napríklad pri behaní v nepohodlných topánkach. Poranenie vtedy nie je také veľké, aby sa pod nechtom porušili cievy, ako je to v prípade subunguálneho hematómu.

Leukonychia takisto vzniká pri nedostatku zinku v organizme. Pokiaľ je necht celkom biely alebo jeho lôžko križujú biele pruhy, môže ísť aj o anémiu alebo nedostatok bielkovín.

Pri poranení nechtu môže pomôcť užívanie posilňujúcich vitamínov (napríklad biotín) a oddych. Pri podozrení na chudokrvnosť sledujte aj ďalšie príznaky, ako sú aj slabosť a nevoľnosť.

Čierny necht

„Celkom čierny necht môže byť následkom viacerých príčin, napríklad nedostatku vitamínu B12, problémov s obličkami alebo ochorenia pečene. Najčastejšou príčinou je poranenie,“ približuje doktorka Canusová.

Pokiaľ ste sa niekde silno udreli alebo sa vám stal iný úraz, musíte počkať niekoľko mesiacov, kým váš čierny necht nahradia zdravé bunky. V ostatných prípadoch môže pomôcť konzultácia s lekárom.

Ak nemáte celkom čierny necht, ale sú na ňom len čierne pruhy, pravdepodobne ide o lineárnu melanonychiu. „K tomuto stavu dochádza, keď pigmentové bunky v nechte, známe pod názvom melanocyty, produkujú nadbytočný pigment,“ dodáva doktor Cunha.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, menshealth.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

19:18 07.12.2018Zdravie

Väčšina ľudí si tento druh cysty na mozgu nevšimne aj niekoľko rokov. V jedinečných prípadoch sa jej prítomnosť dá zistiť aj takýmto spôsobom.

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

20:29 06.12.2018Zdravie

O cukre sa hovorí ako o prírodnom zabijakovi. Je síce pravda, že cukor stojí za mnohými ochoreniami, no celkom sa ho vzdať nemusíme. Akú dennú dávku by sme mali prijímať?

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

20:17 06.12.2018Zdravie

Kým niektoré druhy vyrážok sú neškodné a zmiznú behom niekoľkých dní, iné signalizujú vážnejšie stavy, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

19:22 06.12.2018Zdravie

U mladých ľudí sa čoraz viac objavuje nová smrteľná forma meningitídy, ktorej príznaky lekári mylne klasifikujú ako predávkovanie drogami alebo alkoholom.

6 alkoholických nápojov, z ktorých najviac nafukuje brucho

6 alkoholických nápojov, z ktorých najviac nafukuje brucho

19:48 05.12.2018Zdravie

Nafukovanie je bežný problém, pri ktorom dochádza k uviaznutiu nadbytočného plynu v brušnej dutine. Obvykle ho spôsobujú niektoré jedlá a nápoje. Ak sa ho chcete zbaviť, týmto 6 alkoholickým nápojom sa vyhnite.

TV program