• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.5.2019Meniny má Júlia, Juliana
13°Bratislava

Tento jednoduchý krok navždy vylieči opakujúci sa zápal močových ciest

  • 19:08 02.10.2018
  • San Francisco
Tento jednoduchý krok navždy vylieči opakujúci sa zápal močových ciest

Na liečbu zápalu močových ciest sa najčastejšie predpisujú antibiotiká. Lekári však konečne našli účinnejší spôsob, ako sa bolestivým infekciám nadobro vyhnúť.

Odhaduje sa, že 15 percent celosvetovo predpisovaných antibiotík sa podáva na zastavenie infekcie močových ciest. Toto ochorenie samo osebe nepredstavuje pre človeka značnú hrozbu aj napriek nepríjemným príznakom. Situácia sa mení až vtedy, keď sa zápal dostane až k obličkám.

Často podávané antibiotiká proti zápalu dokážu po čase spôsobiť rezistenciu. Aj keď o tom vedia, lekári pri liečení takýchto problémov najčastejšie siahajú práve po nich.

Nepríjemné zápaly močových ciest postihujú rovnako mužov a ženy, no práve u nežnejšieho pohlavia sa zvyknú objavovať opakovane, čo je aj dôvodom na častejšie predpisovanie antibiotík. Ako častý doplnok liečby lekári predpisujú pitie značného množstva tekutín, ktoré dokážu odplaviť baktérie z močového ústrojenstva. Až dodnes sme o tomto spôsobe liečby nemali jediný vedecký dôkaz.

Voda ako liečba a prevencia

Štúdia amerických a francúzskych lekárov, ktorú publikovali v žurnále JAMA International Medicine, ponúka overený dôkaz o tom, že opakovaným infekciám močových ciest sa dá zabrániť pomocou pitia veľkého množstva vody.

Lekárka z Kalifornskej Univerzity (San Francisco) Deborah Gradyová síce nebola zahrnutá do výskumného tímu, no k štúdii vydala takéto stanovisko:

„Desiatky rokov sa diskutovalo o tom, ako zvýšenie príjmu tekutín pomáha v prevencii a liečbe infekcií močového traktu. Prispôsobený klinický pokus to v tejto štúdii JAMA Internal Medicine dokazuje.“

Výskum prebiehal za pomoci 140 Bulhariek v plodnom veku, ktoré za posledný rok aspoň 3-krát trpeli zápalom močových ciest. Každá účastníčka pritom musela spĺňať tri podmienky:

  1. mať dobré celkové zdravie,
  2. aktuálne nemať žiadne príznaky infekcie močových ciest,
  3. piť denne menej ako 1,5 litra tekutín.

Polovica účastníčok mala počas jedného roka piť denne o 1,5 litra tekutín viac, než pili pred začiatkom výskumu. Druhá polovica svoj príjem tekutín nijako nemenila. Po šiestich a dvanástich mesiacom u nich lekársky skontrolovali množstvo vylučovaného moču a jeho koncentráciu, a každý mesiac mali odovzdať vlastný záznam o dennom príjme tekutín. Akonáhle došlo počas pokusu k podozreniu na prítomnosť zápalu, účastníčky odovzdali vzorku moču.

Spomedzi tých, ktoré pili nadmerné množstvo vody, 54 žien dodržalo všetky zásady experimentu, pričom u 93 percent z nich sa počas roka vyskytli dva a menej prípadov zápalu močových ciest. Z kontrolnej skupiny výskum úspešne absolvovalo 59 žien, z ktorých 88 percent udávalo tri a viac prípadov zápalu.

Aj napriek tomu, že výskum narazil na určité obmedzenia, doktorka Gradyová nepochybuje o tom, že môže poslúžiť ako skvelý prostriedok na podporenie žien v pití väčšieho množstva tekutín. Vyššia denná dávka vody predsa nemá okrem častého chodenia na toaletu žiadne vedľajšie účinky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, sciencedirect.com, iflscience.com, Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rakovina semenníkov: Príčiny vzniku, príznaky, liečba a prognóza

Rakovina semenníkov: Príčiny vzniku, príznaky, liečba a prognóza

DNES - 19:35Zdravie

Na rakovinu semenníkov ročne ochorie 200 až 220 mladých mužov. Ako vyzerajú jej príznaky a kedy treba zvážiť návštevu doktora?

Lekári varujú pred epidémiou chronickej obličkovej choroby, títo ľudia sú najviac ohrození

Lekári varujú pred epidémiou chronickej obličkovej choroby, títo ľudia sú najviac ohrození

DNES - 18:54Zdravie

Vedci zistili možné príčiny epidémie chronického ochorenia obličiek.

Varovný príznak nedostatku vitamínu B12 sa prejavuje na tvári

Varovný príznak nedostatku vitamínu B12 sa prejavuje na tvári

DNES - 18:19Zdravie

Po doplnení vitamínu B12 sa príznaky u pacientov zlepšili.

Tehotné ženy si musia dávať pozor na užívané lieky, pripomínajú odborníci

Tehotné ženy si musia dávať pozor na užívané lieky, pripomínajú odborníci

DNES - 9:13Zdravie

Lieky môžu niekedy ovplyvniť priebeh tehotenstva alebo poškodiť dieťa.

Medzi touto poruchou spánku a rakovinou existuje spojenie. V ktorých prípadoch?

Medzi touto poruchou spánku a rakovinou existuje spojenie. V ktorých prípadoch?

VČERA - 20:13Zdravie

Štúdia, ktorá analyzovala údaje tisícov účastníkov, naznačuje, že môže existovať prepojenie medzi syndrómom spánkového apnoe a pravdepodobnosťou vzniku rakoviny. Zdá sa však, že tento vzťah je silnejší u žien.