• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.3.2019Meniny má Vítazoslav, Klaudius
Bratislava

Tento jednoduchý krok navždy vylieči opakujúci sa zápal močových ciest

  • 19:08 02.10.2018
  • San Francisco
Tento jednoduchý krok navždy vylieči opakujúci sa zápal močových ciest

Na liečbu zápalu močových ciest sa najčastejšie predpisujú antibiotiká. Lekári však konečne našli účinnejší spôsob, ako sa bolestivým infekciám nadobro vyhnúť.

Odhaduje sa, že 15 percent celosvetovo predpisovaných antibiotík sa podáva na zastavenie infekcie močových ciest. Toto ochorenie samo osebe nepredstavuje pre človeka značnú hrozbu aj napriek nepríjemným príznakom. Situácia sa mení až vtedy, keď sa zápal dostane až k obličkám.

Často podávané antibiotiká proti zápalu dokážu po čase spôsobiť rezistenciu. Aj keď o tom vedia, lekári pri liečení takýchto problémov najčastejšie siahajú práve po nich.

Nepríjemné zápaly močových ciest postihujú rovnako mužov a ženy, no práve u nežnejšieho pohlavia sa zvyknú objavovať opakovane, čo je aj dôvodom na častejšie predpisovanie antibiotík. Ako častý doplnok liečby lekári predpisujú pitie značného množstva tekutín, ktoré dokážu odplaviť baktérie z močového ústrojenstva. Až dodnes sme o tomto spôsobe liečby nemali jediný vedecký dôkaz.

Voda ako liečba a prevencia

Štúdia amerických a francúzskych lekárov, ktorú publikovali v žurnále JAMA International Medicine, ponúka overený dôkaz o tom, že opakovaným infekciám močových ciest sa dá zabrániť pomocou pitia veľkého množstva vody.

Lekárka z Kalifornskej Univerzity (San Francisco) Deborah Gradyová síce nebola zahrnutá do výskumného tímu, no k štúdii vydala takéto stanovisko:

„Desiatky rokov sa diskutovalo o tom, ako zvýšenie príjmu tekutín pomáha v prevencii a liečbe infekcií močového traktu. Prispôsobený klinický pokus to v tejto štúdii JAMA Internal Medicine dokazuje.“

Výskum prebiehal za pomoci 140 Bulhariek v plodnom veku, ktoré za posledný rok aspoň 3-krát trpeli zápalom močových ciest. Každá účastníčka pritom musela spĺňať tri podmienky:

  1. mať dobré celkové zdravie,
  2. aktuálne nemať žiadne príznaky infekcie močových ciest,
  3. piť denne menej ako 1,5 litra tekutín.

Polovica účastníčok mala počas jedného roka piť denne o 1,5 litra tekutín viac, než pili pred začiatkom výskumu. Druhá polovica svoj príjem tekutín nijako nemenila. Po šiestich a dvanástich mesiacom u nich lekársky skontrolovali množstvo vylučovaného moču a jeho koncentráciu, a každý mesiac mali odovzdať vlastný záznam o dennom príjme tekutín. Akonáhle došlo počas pokusu k podozreniu na prítomnosť zápalu, účastníčky odovzdali vzorku moču.

Spomedzi tých, ktoré pili nadmerné množstvo vody, 54 žien dodržalo všetky zásady experimentu, pričom u 93 percent z nich sa počas roka vyskytli dva a menej prípadov zápalu močových ciest. Z kontrolnej skupiny výskum úspešne absolvovalo 59 žien, z ktorých 88 percent udávalo tri a viac prípadov zápalu.

Aj napriek tomu, že výskum narazil na určité obmedzenia, doktorka Gradyová nepochybuje o tom, že môže poslúžiť ako skvelý prostriedok na podporenie žien v pití väčšieho množstva tekutín. Vyššia denná dávka vody predsa nemá okrem častého chodenia na toaletu žiadne vedľajšie účinky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, sciencedirect.com, iflscience.com, Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pravidelne sa vám vracia kvasinková infekcia? Čo za tým je, a ako si poradiť?

Pravidelne sa vám vracia kvasinková infekcia? Čo za tým je, a ako si poradiť?

DNES - 20:24Zdravie

Experti odpovedajú, aké sú najčastejšie dôvody opakujúcej sa kvasinkovej infekcie, a ako sa jej celkom zbaviť.

Takúto cenu musia platiť dievčatá, ktoré sa narodia ako dvojičky so svojím bratom

Takúto cenu musia platiť dievčatá, ktoré sa narodia ako dvojičky so svojím bratom

DNES - 14:40Zdravie

Dievčatá, ktoré sa narodia ako dvojča svojho brata, majú v porovnaní s tými, ktoré sa narodia ako sesterské duo o čosi horšie životné podmienky. Prečo je to tak?

Tento liek na tlak zvyšuje riziko zástavy srdca

Tento liek na tlak zvyšuje riziko zástavy srdca

VČERA - 21:17Zdravie

Bežný druh lieku, ktorý lekári predpisujú na vysoký krvný tlak, môže zvyšovať riziko náhlej zástavy srdca.

6 hormónov, ktoré spôsobujú predčasné starnutie. Majte ich hladiny pod kontrolou

6 hormónov, ktoré spôsobujú predčasné starnutie. Majte ich hladiny pod kontrolou

VČERA - 19:18Zdravie

Správna hladina hormónov je dôležitá aj pre svieži vzhľad kože a lesklé vlasy.

Nadmerné ochlpenie: Čo značia chĺpky na rôznych častiach ženského tela

Nadmerné ochlpenie: Čo značia chĺpky na rôznych častiach ženského tela

19:57 18.03.2019Zdravie

Nadmerné ochlpenie či zmena kvality chĺpkov na rôznych častiach ženského tela môže značiť menšie či väčšie problémy.