• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.10.2020Meniny má Dobromila
15°Bratislava

3 typy infekcií, ktoré ničia vašu štítnu žľazu

  • 21:34 02.10.2018
  • Bratislava
3 typy infekcií, ktoré ničia vašu štítnu žľazu

Medzi často prehliadané príčiny problémov so štítnou žľazou a autoimuntinými ochoreniami patria aj infekcie. Na tieto tri typy by ste si mali dávať obzvlášť veľký pozor.

Problémami so štítnou žľazou a autoimunitnými ochoreniami v súčasnosti trpí čoraz väčšia časť populácie. Tehotenstvo, intolerancia lepku, nedostatok vitamínu D, fajčenie, črevné ochorenia a infekcie patria medzi časté spúšťače porúch štítnej žľazy.

A práve infekcie sú často prehliadaným aspektom príčin ochorení štítnej žľazy. Medzi tri najčastejšie infekcie spojené s autoimunitným ochorením štítnej žľazy patria:

Epstein-Barrovej vírus

Tento typ vírusu spôsobuje mononukleózu známu aj ako chorobu z bozkávania, pretože je prenášaná slinami. Za normálnych okolností s ním vaše telo dokáže bojovať a imunitný systém ho udrží na uzde po celý život. Avšak u niektorých jedincov existuje genetický deficit v bunkách imunitného systému, ktoré sa pri boji s vírusom znovu aktivujú a vedú k autoimunitnej odpovedi. Vírus sa u pacientov s ťažkým imunodeficitom/imunosupresiou dáva do súvislosti s rizikom rozvoja lymfoproliferatívnych ochorení až malígnych lymfómov.

Yersinia enterocolitica

Baktériou Yersinia enterocolitica sa infikujete z kontaminovaných potravín alebo vody. Zvyčajne sa prejavuje hnačkou a žalúdočnými nevoľnosťami, s ktorými si telo vie poradiť. Avšak niekedy baktéria zostáva hlboko v črevách a spúšťa autoimunitnú reakciu. Proteínová štruktúra yersinia vyzerá rovnako ako vaše vlastné tkanivá štítnej žľazy, takže vaše telo nielenže neustále bojuje s baktériou, ale aj so štítnou žľazou.

Helicobacter pylori

Baktéria Helicobacter pylori sa nachádza v žalúdku každého človeka a je bežnou príčinou žalúdočných vredov. Pri zvýšenom strese je imunitný systém ľudí potlačený a táto oportunistická baktéria sa začne množiť a spúšťa autoimunitnú odpoveď. Táto infekcia sa najčastejšie vyskytuje pri Gravesovej chorobe, ale môže sa podieľať aj na Hashimotovej tyroiditíde. Helicobacter pylori sa môže zistiť pomocou dychového testu, z krvi alebo analýzou stolice.

Ak máte autoimunitnú chorobu štítnej žľazy, ako je napríklad Hashimotova tyreoiditída alebo Gravesova choroba, je nevyhnutné kontrolovať tieto tri infekcie. Akonáhle sa tieto infekcie vyliečia, je možné zmierniť imunitný záchvat štítnej žľazy. Pri podozrení na infekciu preto kontaktuje svojho lekára, ktorý urobí náležité testy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, webmd.com, newslab.sk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

VČERA - 21:06Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.