• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Toto sa stane, keď budete zadržiavať moč

  • 19:36 28.09.2018
  • Bratislava
Toto sa stane, keď budete zadržiavať moč

Každý z nás občas zadržiava moč, no ak to robíte príliš často, môžete si spôsobiť vážne problémy.

Poznáte ten pocit, kedy sedíte v kine na dojhodinovom filme a ľutujete, že ste si kúpili veľké pitie? Alebo keď v práci potrebujete ešte niečo dorobiť a nakoniec sa na toaletu nedostanete ani po hodine? Viete, že dokážete zadržať moč na istú dobu, no predstavuje to pre vás nejaké riziko?

Vylučovanie moču je pre telo veľmi dôležité. Vaše obličky filtrujú nadbytočnú vodu a odpad z vašej krvi a všetok moč sa potom hromadí v močovom mechúre. Bežne v ňom dokážete udržať jeden až dva poháre moču. Ak ale zvyknete zadržiavať moč príliš dlhú dobu, môžete svoj močový mechúr ľahko roztiahnuť a udržíte v ňom ešte viac.

V tomto prípade jedna štúdia zistila, že zdravotné sestry, ktoré často držali moč celý deň z dôvodu pracovných obmedzení, mali takmer dvojnásobok normálnej kapacity močového mechúra! Výsledky tiež ukázali, že boli úplne v poriadku. To však neznamená, že by ste mali váš mechúr takto trénovať, pretože to nie je jediná vec, ktorá sa môže časom roztiahnuť.

Môžete si tiež natiahnuť zvierač močového mechúra a svaly panvového dna. Svaly spojené s vonkajšou časťou močového mechúra, ktoré zadržiavajú moč, môžu ochabnúť. Dokážete nimi udržať moč a keď ich pustíte, vtedy začnete močiť. Ak sa však natiahnu, môžete skutočne stratiť kontrolu nad svojim mechúrom. Je to zriedkavý zdravotný problém a zvyčajne nastupuje po desiatkach rokov zadržiavania moču. Môže však byť zdrojom nepríjemných a dokonca nebezpečných situácií.

Napríklad s menšou celkovou kontrolou, riskujete, že váš mechúr začne pretekať, keď bude plný a tiež že nebudete schopní ho vyprázdniť úplne. Nielenže to môže zvýšiť vašu potrebu močiť častejšie, pretože sa váš močový mechúr naplní rýchlejšie, ale môže to tiež viesť k vážnej poruche nazývanej retencia moču, kedy vo vašom močovom mechúri ostáva moč príliš dlho. A pretože váš močový mechúr je v podstate teplé, mokré vrecko s telesným odpadom, je to ideálne prostredie pre množenie škodlivých baktérií.

A čo je ešte horšie, ak máte naozaj smolu a zadržíte v mechúri príliš veľa moču, môže sa vám vrátiť do obličiek. To môže viesť k zlyhaniu obličiek a v konečnom dôsledku k smrti. Dobrou správou je, že máte väčšiu pravdepodobnosť, že stratíte kontrolu nad svojimi svalmi a moč vypustíte skôr, ako sa váš močový mechúr dostane do tohto stavu. Všetky tieto riziká však môžete odstrániť jednoduchým spôsobom, že sa pôjdete vyprázdniť.

Ak teda raz za čas zadržíte moč, nehrozia vám príliš veľké komplikácie, no problém nastáva, keď to robíte pravidelne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, uk.businessinsider.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Príznaky covidu aj napriek negatívnemu testu? Na vine môže byť toto ochorenie

Príznaky covidu aj napriek negatívnemu testu? Na vine môže byť toto ochorenie

DNES - 9:05Zdravie

Príznaky tohto ochorenia netreba zanedbať. O úspešnosti liečby rozhoduje aj včasná diagnostika.

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

VČERA - 20:07Zdravie

Polihovanie v napustenej vani je lákadlom najmä počas dlhých zimných večerov. Podľa lekára Georgea Moncrieffa je to ale pasca najmä pre určitú skupinu ľudí.

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

VČERA - 8:34Zdravie

Demencia ovplyvňuje pamäťové schopnosti človeka, ale existujú spôsoby, ako riziko znížiť.

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

VČERA - 7:27Zdravie

Karcinóm pečene sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. Zistite, aké je vaše riziko.

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

20:37 15.01.2022Zdravie

Milióny ľudí na celom svete zápasia so spánkovou depriváciou. Nepríjemnému problému sa ale dá vyhnúť správnym postupom pri sprchovaní.