• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.12.2018Meniny má Hilda
Bratislava

Obezita spôsobuje problémy so srdcom, pripomína odborníčka

  • 9:42 22.09.2018
  • Bratislava
Obezita spôsobuje problémy so srdcom, pripomína odborníčka

Lekári dlhodobo varujú pred nadmerným priberaním. Nadváha a obezita totiž môžu spôsobiť mnoho ďalších zdravotných problémov.

Takými sú aj srdcovocievne (kardiovaskulárne) ochorenia a vysoký krvný tlak (hypertenzia).

Vysoký krvný tlak podľa primárky Ambulantného oddelenia Národného ústavy srdcových chorôb (NÚSCH) v Bratislave a správkyne Slovenskej nadácie srdca Ivany Šoóšovej vzniká často ako následok neriešeného problému nadváhy a obezity. Udáva sa, že obvod pása u mužov viac ako 94 cm a u žien viac ako 80 cm je významným rizikovým faktorom.

Hypertenzia, ako jedna z najčastejších chronických chorôb, zvyšuje riziko mnohých ďalších kardiovaskulárnych ochorení ako napríklad srdcové zlyhávanie, mozgový infarkt, chronická ischemická choroba srdca či infarkt myokardu.

Na Slovensku aj v Európe kardiovaskulárne ochorenia každoročne zapríčiňujú takmer 50 percent úmrtí,“ hovorí Šoóšová. „Konkrétne to minulý rok na Slovensku bolo 479 úmrtí na 100.000 obyvateľov.“ Je to takmer dvakrát viac ako úmrtia na druhú najčastejšiu príčinu, čiže nádory. „A obézni ľudia majú viac ako dvojnásobnú pravdepodobnosť vysokého tlaku,“ dopĺňa odborníčka.

Hraničnou hodnotou pre začatie liečby hypertenzie je tlak krvi 140 na 90 a vyšší. Hypertenzia sa nedá úplne vyliečiť, je ju však možné dobre a dlhodobo kontrolovať. Ako však ukazujú štatistiky, polovica liečených hypertonikov nie je adekvátne kontrolovaná. Jednou z najčastejších príčin je nedostatočná spolupráca pacienta pri dodržiavaní liečebného režimu. Nasadením správnej liečby alebo zlepšením kontroly už liečených pacientov s následným znížením tlaku sa redukuje riziko KV komplikácií o 36 percent a úmrtnosti o 16 percent.

Za uplynulých 10 alebo 20 rokov môžeme jednoznačne hovoriť o epidémii kardiovaskulárnych ochorení,“ tvrdí Šoóšová. Počas Svetového dňa srdca 29. septembra tak Slovenská nadácia srdca, platforma „MOST - Spolu chránime Vaše srdcia“ v spolupráci s partnermi pripravila na viacerých miestach dostupnú a jednoduchú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení v súvislosti s obezitou - merania BMI (body mass index) a krvného tlaku pre všetkých záujemcov.

V roku 2017 sme v rámci projektu Mesiac o srdcových témach (MOST) vyšetrili takmer 11.00 ľudí. Tento skríning ukázal, že až tretina mala zvýšený krvný tlak a viac ako tretina z nich o tom vôbec nevedela,“ približuje Šoóšová zmysel edukačno-preventívnych aktivít ako MOST.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH chce s OĽaNO rokovať o spoločnom konzervatívnom prezidentskom kandidátovi

KDH chce s OĽaNO rokovať o spoločnom konzervatívnom prezidentskom kandidátovi

DNES - 11:45Domáce

Obyčajní zatiaľ meno svojho kandidáta nepovedali, na otázky TASR k výzve KDH zatiaľ neodpovedali.

Zničenie nahrávok Gorily bude podľa SaS trestným činom

Zničenie nahrávok Gorily bude podľa SaS trestným činom

DNES - 11:25Domáce

Požiadavka na zničenie nahrávok spisu Gorila je absurdná. Tvrdí to opozičná SaS, ktorá žiada špeciálneho prokurátora, aby tejto žiadosti nevyhovel.

Dopravná nehoda vo Svätom Jure si vyžiadala život chodca

Dopravná nehoda vo Svätom Jure si vyžiadala život chodca

DNES - 10:01Domáce

Polícia vyšetruje okolnosti nočnej dopravnej nehody v katastri mesta Svätý Jur, pri ktorej zomrel 25-ročný chodec.

Slovenskú políciu vyznamenal prezident Slovinska za pomoc pri migračnej kríze

Slovenskú políciu vyznamenal prezident Slovinska za pomoc pri migračnej kríze

DNES - 9:47Domáce

Slovenskú políciu vyznamenal prezident Slovinska Borut Pahor za prínos pri zvládnutí migračnej krízy.

Vodiči si dnes musia na cestách dávať pozor na poľadovicu, sneženie i hmlu

Vodiči si dnes musia na cestách dávať pozor na poľadovicu, sneženie i hmlu

DNES - 8:09Domáce

Všetky sledované úseky diaľnic, rýchlostných komunikácií, horských priechodov a ciest na Slovensku sú momentálne zjazdné. Vodiči by si však mali dávať pozor na tvorbu poľadovice, miestami na hmlu a sneženie.

TV program