• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.3.2019Meniny má Jozef
Bratislava

Traja ľudia sa „nakazili“ rakovinou a umreli. Ako je to možné?

  • 19:48 17.09.2018
  • Amsterdam/Berlín
Traja ľudia sa „nakazili“ rakovinou a umreli. Ako je to možné?

Podľa lekárov ide o mimoriadne výnimočný prípad, ktorý sa však skončil tragicky.

V Európe sa štyria ľudia „nakazili“ rakovinou prsníka po tom, ako prijali orgány od toho istého darcu. Aj napriek tomu, že sa už predtým vedelo o možnom prenose zápalových ochorení v takýchto prípadoch, lekári túto udalosť označujú za jedinečnú.

Skrytý zabijak

53-ročná darkyňa orgánov umrela v roku 2007 na mozgovú príhodu. Dovtedy u nej nebol zistený stav, ktorý by vylučoval darcovstvo, a niekoľko testov po smrti neodhalilo žiadne stopy rakoviny. Lekári tak úspešne transplantovali jej obličky, pľúca, pečeň a srdce.

Príjemca pacientkinho srdca umrel za okolností, ktoré nenaznačovali rakovinu, no ostatní mali viac nešťastia. Po 16 mesiacoch od prijatia pľúc sa u príjemkyne vyskytla rakovina lymfatických uzlín, ktorú mali zapríčiniť rakovinotvorné bunky prsníka od darkyne orgánov. Rakovina sa v organizme príjemkyne natoľko rozšírila, že o rok neskôr umrela.

Lekári nenechali nič na náhodu, a pred možným rizikom varovali aj ostatných príjemcov orgánov 53-ročnej zosnulej. Ďalšou obeťou „skrytej nákazy“ sa v roku 2011 stal príjemca pečene. Spočiatku pomáhala rádioterapia, no rakovina v roku 2014 ohlásila svoj návrat, a jej nositeľke sa už nepodarilo vymaniť z náručia smrti.

V roku 2013 diagnostikovali rakovinu aj príjemkyni ľavej obličky. Keďže rakovina v čase diagnózy postihla aj ďalšie orgány, pacientka po dvoch mesiacoch umrela.

Najšťastnejšie z celej situácie vyviazol 32-ročný príjemca pravej obličky, ktorému v nej takisto našli rakovinotvorné bunky. Obličku však stihli vyoperovať skôr ako začali bujnieť, a následná chemoterapia úspešne dokončila liečbu.

Takmer žiadne riziko

Doktori hovoria, že riziko prenosu rakoviny prostredníctvom transplantácie je mimoriadne nízke. Šance na takéto ohrozenie sa vyskytujú u 1 až 5 ľudí z 10.000.

Dobrovoľní darcovia orgánov pravidelne podstupujú prehliadky, ktorých úlohou je zistiť prípadnú prítomnosť ochorení. Sleduje sa aj rodinná databáza a vykonáva sa ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny a srdca a röntgenové vyšetrenie hrude.

Aj napriek rozsiahlej kontrole stále nie je možné zachytiť všetko, hoci nezistená prítomnosť rakoviny je vysoko nepravdepodobná. V tomto prípade sa v organizme darkyne pravdepodobne vyskytovali „mikro metastázy“, ktoré sú príliš malé na to, aby ich boli schopné odhaliť bežné zdravotnícke prístroje.

Tieto rakovinové bunky sa mohli dostať aj do transplantovaných orgánov, a v telách príjemcov im nič nebránilo v raste. Títo ľudia totiž po transplantácii užívajú lieky na potlačenie imunity, vďaka čomu ich telo neodmietne nový orgán, no rovnako neodmietne ani rakovinu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, wiley.com, livescience.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nadmerné ochlpenie: Čo značia chĺpky na rôznych častiach ženského tela

Nadmerné ochlpenie: Čo značia chĺpky na rôznych častiach ženského tela

VČERA - 19:57Zdravie

Nadmerné ochlpenie či zmena kvality chĺpkov na rôznych častiach ženského tela môže značiť menšie či väčšie problémy.

Muž dostal infekciu mozgu po použití vatovej tyčinky, lekári dvíhajú varovný prst

Muž dostal infekciu mozgu po použití vatovej tyčinky, lekári dvíhajú varovný prst

19:53 15.03.2019Zdravie

31-ročný muž bol prevezený do nemocnice po tom, ako upadol do bezvedomia.

Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

Neklamný príznak anémie, ktorý si môžete všimnúť v ústach

19:17 14.03.2019Zdravie

Nedostatok vitamínu B12 sa často spája so vznikom anémie. Signalizuje ho únava a bodavá bolesť v rôznych častiach tela, no pri diagnostike sa treba pozrieť aj do úst.

Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

20:04 13.03.2019Zdravie

Varovné príznaky rakoviny by sme nikdy nemali ignorovať. Niektoré z nich sa ale vedia prezliecť tak, že pripomínajú skôr iné ochorenia, a preto ich zvykneme zanedbať. Pri tomto treba dať pozor.

Bežná infekcia v tehotenstve napomáha vzniku depresie a autizmu u dieťaťa

Bežná infekcia v tehotenstve napomáha vzniku depresie a autizmu u dieťaťa

19:00 13.03.2019Zdravie

S touto infekciou sa počas tehotenstva potýka takmer každá žena. Ako sa však ukázalo, práve ona má na svedomí viaceré prípady duševných porúch dieťaťa.