• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 16.6.2019Meniny má Blanka, Bianka
23°Bratislava

Traja ľudia sa „nakazili“ rakovinou a umreli. Ako je to možné?

  • 19:48 17.09.2018
  • Amsterdam/Berlín
Traja ľudia sa „nakazili“ rakovinou a umreli. Ako je to možné?

Podľa lekárov ide o mimoriadne výnimočný prípad, ktorý sa však skončil tragicky.

V Európe sa štyria ľudia „nakazili“ rakovinou prsníka po tom, ako prijali orgány od toho istého darcu. Aj napriek tomu, že sa už predtým vedelo o možnom prenose zápalových ochorení v takýchto prípadoch, lekári túto udalosť označujú za jedinečnú.

Skrytý zabijak

53-ročná darkyňa orgánov umrela v roku 2007 na mozgovú príhodu. Dovtedy u nej nebol zistený stav, ktorý by vylučoval darcovstvo, a niekoľko testov po smrti neodhalilo žiadne stopy rakoviny. Lekári tak úspešne transplantovali jej obličky, pľúca, pečeň a srdce.

Príjemca pacientkinho srdca umrel za okolností, ktoré nenaznačovali rakovinu, no ostatní mali viac nešťastia. Po 16 mesiacoch od prijatia pľúc sa u príjemkyne vyskytla rakovina lymfatických uzlín, ktorú mali zapríčiniť rakovinotvorné bunky prsníka od darkyne orgánov. Rakovina sa v organizme príjemkyne natoľko rozšírila, že o rok neskôr umrela.

Lekári nenechali nič na náhodu, a pred možným rizikom varovali aj ostatných príjemcov orgánov 53-ročnej zosnulej. Ďalšou obeťou „skrytej nákazy“ sa v roku 2011 stal príjemca pečene. Spočiatku pomáhala rádioterapia, no rakovina v roku 2014 ohlásila svoj návrat, a jej nositeľke sa už nepodarilo vymaniť z náručia smrti.

V roku 2013 diagnostikovali rakovinu aj príjemkyni ľavej obličky. Keďže rakovina v čase diagnózy postihla aj ďalšie orgány, pacientka po dvoch mesiacoch umrela.

Najšťastnejšie z celej situácie vyviazol 32-ročný príjemca pravej obličky, ktorému v nej takisto našli rakovinotvorné bunky. Obličku však stihli vyoperovať skôr ako začali bujnieť, a následná chemoterapia úspešne dokončila liečbu.

Takmer žiadne riziko

Doktori hovoria, že riziko prenosu rakoviny prostredníctvom transplantácie je mimoriadne nízke. Šance na takéto ohrozenie sa vyskytujú u 1 až 5 ľudí z 10.000.

Dobrovoľní darcovia orgánov pravidelne podstupujú prehliadky, ktorých úlohou je zistiť prípadnú prítomnosť ochorení. Sleduje sa aj rodinná databáza a vykonáva sa ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny a srdca a röntgenové vyšetrenie hrude.

Aj napriek rozsiahlej kontrole stále nie je možné zachytiť všetko, hoci nezistená prítomnosť rakoviny je vysoko nepravdepodobná. V tomto prípade sa v organizme darkyne pravdepodobne vyskytovali „mikro metastázy“, ktoré sú príliš malé na to, aby ich boli schopné odhaliť bežné zdravotnícke prístroje.

Tieto rakovinové bunky sa mohli dostať aj do transplantovaných orgánov, a v telách príjemcov im nič nebránilo v raste. Títo ľudia totiž po transplantácii užívajú lieky na potlačenie imunity, vďaka čomu ich telo neodmietne nový orgán, no rovnako neodmietne ani rakovinu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, wiley.com, livescience.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

21:27 14.06.2019Zdravie

Pachuť v ústach nemusí hneď prezrádzať vážny zdravotný problém. V každom prípade by ste však mali skontrolovať, či nejde o jeden z týchto prípadov.

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

19:23 14.06.2019Zdravie

Lekári skúmali účinok vynechania raňajok pri snahe schudnúť.

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

20:40 13.06.2019Zdravie

Ochorenie, ktoré ľudstvo sprevádza už od jeho počiatkov, je často považované za moderné. Existuje však niekoľko dôkazov, ktoré svedčia o tom, že existovalo oveľa skôr ako sa na Zemi objavil človek.

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

19:02 13.06.2019Zdravie

Tvrdnutie starnúcich ciev vedcom dlho nedalo spávať, ale zdá sa, že sme naň konečne našli odpoveď.

Nedostatok kyseliny listovej: Príznak v ústach, ktorý netreba podceniť

Nedostatok kyseliny listovej: Príznak v ústach, ktorý netreba podceniť

19:20 12.06.2019Zdravie

Nedostatok kyseliny listovej v organizme sa prejavuje aj týmto príznakom, ktorý možno pozorovať v oblasti úst.