• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.6.2019Meniny má Vratislav
28°Bratislava

Podnikatelia odmietajú sledovanie ich bankových účtov

  • 14:50 13.09.2018
  • Bratislava
Podnikatelia odmietajú sledovanie ich bankových účtov

Podnikatelia odmietajú, aby Ministerstvo financií (MF) SR a finančná správa dostávali pravidelne údaje o pohyboch na všetkých účtoch.

Tvrdí to opozičné hnutie OĽaNO, podľa ktorého by výber daní zlepšil jednoduchý daňový systém a efektívna správa daní.

MF SR pripravilo návrh zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Obsahuje ustanovenie, ktoré má umožniť MF SR a Finančnému riaditeľstvu SR požiadať banky o komplexné údaje firiem a podnikateľov podliehajúcich bankovému tajomstvu. „Myslíme si, že hrozí riziko, že sa budú tieto údaje zneužívať, či už na špehovanie, šikanovanie občanov a nepohodlných podnikateľov, prípadne na obchodovanie s dátami, ako sme toho boli v minulosti svedkami,“ uviedol v správe pre médiá expert hnutia na podnikanie a ekonomiku Peter Kremský.

Hnutie sa odvoláva na prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) v spolupráci s inštitútom INEKO, ktorý ukázal, že s takouto zmenou zákona nesúhlasí až 95 % z takmer 200 účastníkov. Skoro tri štvrtiny opýtaných tento návrh dokonca kategoricky odmietajú. „Približne 90 % účastníkov prieskumu si navyše myslí, že takéto opatrenie ani nie je vhodným nástrojom na boj proti daňovým únikom,“ tvrdí Kremský.

Finančná správa má podľa hnutia OĽANO už v súčasnosti dostatok údajov na zefektívnenie výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) a boj proti únikom na DPH, napríklad kontrolný výkaz, či daňové priznania. „Dokonca má možnosť dostať sa v prípade daňovej kontroly aj k celému účtovníctvu vrátane vyžiadania výpisov z bankových účtov. Ak by daňovník náhodou 'stratil' výpisy z účtov, môže si ich vyžiadať od banky, ktorá musí archivovať kópie,“ vysvetľuje Kremský.

OĽaNO ďalej upozorňuje, že finančná správa žiada o prístup k transakciám všetkých firiem aj ich zákazníkov, čiže všetkých obyvateľov Slovenska. „Mala by tak aj informácie o elektronických platbách, či už v lekárni, u psychológa, nákupe mobilu, platbách miezd všetkých zamestnancov, uhrádzaných nájmoch, príspevkoch neziskovkám, cirkvám a podobne,“ doplnil poslanec hnutia Eduard Heger s tým, že tieto dáta sú oveľa ľahšie zneužiteľné či už hackermi, nepoctivými policajtmi, nespoľahlivými úradníkmi, prípadne politikmi, ktorí by chceli poškodiť svojich politických alebo ekonomických oponentov. „Vláda si dôveru najprv potrebuje získať a až potom žiadať citlivé dáta. A to sa tejto vláde už len ťažko podarí,“ tvrdí Heger.

Podľa OĽaNO by mal rezort financií novelu zákona prepracovať tak, aby sa povinné posielanie výpisov z účtov týkalo iba rizikových subjektov, ktoré má Finančná správa vyselektované.

Rezort financií sa však už viackrát vyjadril, že práca s údajmi bude len v anonymizovanej forme a na vyžiadanie a v odôvodnených prípadoch. „Novela rozširuje rozsah poskytovaných informácií už v súčasnosti. Režim práce s osobnými údajmi na MF SR bol konzultovaný aj s Úradom pre ochranu osobných údajov,“ uviedlo ministerstvo. Inštitút finančnej politiky zase uviedol, že má dlhodobé skúsenosti so spracovaním citlivých dát, najmä daňovým tajomstvom. „Samozrejmosťou je režimové pracovisko, kde práca s citlivými údajmi prebieha v anonymizovanej forme na výpočtovej technike v offline prostredí. Prístup k takýmto údajom je len v odôvodnených prípadoch a pre úzky okruh zamestnancov,“ upozornil IFP. Návrh bol odkonzultovaný aj s Úradom pre ochranu osobných údajov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Facebook zavedie svoju digitálnu menu s názvom libra

Facebook zavedie svoju digitálnu menu s názvom libra

DNES - 14:51Ekonomické

Digitálna mena bude určená na platby na internete a na vlastnej platforme sociálnej siete.

Danko: To, že sa dajú na Slovensku znižovať dane, je dnes dohodnutou realitou

Danko: To, že sa dajú na Slovensku znižovať dane, je dnes dohodnutou realitou

VČERA - 17:55Ekonomické

V pondelok po skončení sa Koaličnej rady to uviedol predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko.

Nie každá bryndza vyrobená na Slovensku je skutočne slovenská

Nie každá bryndza vyrobená na Slovensku je skutočne slovenská

VČERA - 13:38Ekonomické

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho radí, ako na si na trhu vybrať skutočnú slovenskú bryndzu.

Cestou pod Dunajom majú prejsť autá i cyklisti v roku 2022

Cestou pod Dunajom majú prejsť autá i cyklisti v roku 2022

VČERA - 13:15Ekonomické

Prejazd prvých áut, cyklistov či prechod prvých chodcov by mal byť možný v roku 2022. Vyhlásil to v pondelok minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) a generálny riaditeľ VV Daniel Kvocera.

Richter: Pri najnižších mzdách by mala byť odbúraná daň

Richter: Pri najnižších mzdách by mala byť odbúraná daň

15:00 16.06.2019Ekonomické

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) si vie predstaviť úpravy dane pri najnižších mzdách tak, aby sa z takýchto príjmov žiadna daň neplatila.