• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.1.2020Meniny má Bohuš
Bratislava

Bratislavské cesty by podľa Freša mohli prejsť pod kraj

  • 16:34 11.02.2013
  • BRATISLAVA
Bratislavské cesty by podľa Freša mohli prejsť pod kraj

Cesty v hlavnom meste v správe Bratislavského samosprávneho kraja - to je podľa predsedu kraja Pavla Freša jedno z riešení, ako by mohol kraj pomôcť pri starostlivosti o cesty v Bratislave.

Pavol Frešo dnes na kraji zostavil odbornú komisiu, ktorá posúdi možnosti pomoci Bratislave v oblasti správy a údržby komunikácií.

„Komisiu som požiadal, aby bezodkladne začala hľadať riešenia, ktoré pomôžu Bratislave,“ uviedol Frešo. S magistrátom bude kraj o riešeniach pri údržbe ciest rokovať v utorok.

Hlavné mesto zabezpečuje údržbu na 449 kilometroch ciest I. a II. triedy a prejazdných úsekoch, jej mestské časti na cestách III. a IV. triedy.

"To je odlišná situácia oproti všetkým ostatným krajským mestám, s výnimkou Košíc. V nich sa o cesty I. triedy stará štát, o cesty II. a III. triedy príslušný samosprávny kraj a iba o cesty IV. triedy sa starajú príslušné obce," uviedol ešte vlani v decembri bratislavský primátor Milan Ftáčnik, keď sa na zasadnutí krajského zastupiteľstva snažil získať peniaze na bratislavské cesty.
Kraj vyberá dane, ale cesty neopravuje

Ftáčnik predložil návrh, aby milión eur z rozpočtu kraja, konkrétne zo sumy 11,8 milióna, ktorú kraj vyčlenil na údržbu komunikácií, išlo práve na cesty v hlavnom meste. Krajskí poslanci však jeho návrh neschválili.

Stavom ciest v hlavnom meste sa zaoberali aj bratislavskí poslanci na poslednom zasadnutí zastupiteľstva. Mestskí poslanci zaviazali primátora Milana Ftáčnika, aby začal rokovať s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Pavlom Frešom o účelovej dotácii na opravu ciest II. a III. triedy.

Mesto by opravu ciest chcelo financovať z časti výnosu dane z motorových vozidiel, ktoré vyberá Bratislavský kraj. Bratislavský samosprávny kraj vyberá daň z motorových vozidiel za celý kraj, teda aj za autá registrované v hlavnom meste. Kraj však udržiava len cesty v okolí Bratislavy.
Bratislava by mohla fungovať ako Praha

„Dnes nám legislatíva neumožňuje investovať do cudzieho majetku, nielen nám, ale všetkým samosprávnym krajom. Jedno z riešení by bolo, keby cesty na území Bratislavy prešli pod správu BSK. Máme s tým lepšie finančné a manažérske skúsenosti ako magistrát," uviedol dnes Frešo.

Dlhodobejšie riešenia stavu ciest v hlavnom meste navrhli aj poslanci za SaS. Jedným z nich by mohla byť zmena zákona o daniach a poplatkoch, podľa ktorého by si výnos dane z motorových vozidiel delilo mesto a Bratislavský kraj. Ďalším riešením by podľa Juraja Miškova bolo, ak by Bratislava fungovala ako samosprávny kraj, ako napríklad Praha.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Znalkyňa Dugovičová potvrdila, že chemickou analýzou sa nedá zistiť vek zmeniek

Znalkyňa Dugovičová potvrdila, že chemickou analýzou sa nedá zistiť vek zmeniek

DNES - 12:34Domáce

Znalkyňa z oblasti grafickej diagnostiky Tatiana Dugovičová potvrdila, že sa vek sporných zmeniek nedá určiť bližšie než tak, že sú aspoň dva roky staré.

Možno by ešte žil, keby mal na sebe reflexný prvok

Možno by ešte žil, keby mal na sebe reflexný prvok

DNES - 12:09Domáce

Polícia vyšetruje okolnosti dopravnej nehody, pri ktorej zomrel chodec.

Slovensko ide urobiť viaceré opatrenia proti šíreniu koronavírusu

Slovensko ide urobiť viaceré opatrenia proti šíreniu koronavírusu

DNES - 11:53Domáce

Slovensko urobí podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) viaceré preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

V ZOO v Bojniciach utratili pre vtáčiu chrípku 41 kusov vtáctva

V ZOO v Bojniciach utratili pre vtáčiu chrípku 41 kusov vtáctva

DNES - 11:51Domáce

V Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach museli pre výskyt vtáčej chrípky doposiaľ utratiť 41 kusov vtáctva.

SaS rokovala so zástupcami MKS, sú pripravení spolupracovať

SaS rokovala so zástupcami MKS, sú pripravení spolupracovať

DNES - 10:56Domáce

Zástupcovia strany SaS a volebnej strany Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS) sa zhodli, že aspoň jedna maďarská strana by mala mať zastúpenie vo vláde.