• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.12.2018Meniny má Hilda
Bratislava

Oscarový film Obchod na korze otvorí Festival slovenskej kultúry v Luhačoviciach

  • 8:49 02.09.2018
  • Bratislava/Luhačovice
Oscarový film Obchod na korze otvorí Festival slovenskej kultúry v Luhačoviciach

Filmom Obchod na korze sa v pondelok 3. septembra začne program tradičných Dní slovenskej kultúry v Luhačoviciach.

Psychologická dráma režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa získala v roku 1967 vrcholné svetové ocenenie - Oscara za najlepší neanglicky hovorený film. Je o živote ľudí vo východoslovenskom mestečku, na ktorých ťažko doľahnú zákony prijaté fašistickou vládou. Film patrí k najoceňovanejším titulom československej kinematografie.

Podľa marketingového manažéra spoločnosti Kúpele Luhačovice Dalibora Chrastinu program šiesteho ročníka podujatia je aj vyvrcholením ich osláv 100. výročia vzniku Československa. Až do soboty (8.9.) ponúkne pestrý výber podujatí v rôznych priestoroch tohto moravského mesta.

Organizátori si uctia architekta Dušana Jurkoviča slávnostným odhalením jeho lavičky na Kúpeľnom námestí i tematickou prechádzkou po jeho stopách, ktoré v podobe rôznych objektov tam dodnes stoja. Je to pri príležitosti 150. výročia narodenia tejto významnej česko-slovenskej kultúrnej osobnosti.

Premietanie novej verzie filmu režiséra Dušana Trančíka Svetlé miesto pripomenie osobnosti politického, kultúrneho a spoločenského života na moravsko-slovenskom pomedzí, kde sa začiatkom 20. storočia odohralo historické zblíženie Čechov a Slovákov.

Na besednom podujatí Aš po Už/horod predstavia študenti Ateliéru textilnej tvorby UMPRUM z Prahy osudy významných podnikateľských rodín, ktoré stáli pri zrode Československa. Sú to výsledky ich výskumu medzi mestami Aš a Užhorod. V ňom sa zamerali aj na Národný štýl, postavenie svojej školy a umelcov. Ich zámer je, aby sme si vážili minulosť našich miest a rodákov, ktorí sa aktívne zapájali do verejného diania.

Dlhodobé ľudské spolužitie priblíži nová komédia režiséra Ľuboša Baláka Manželstvo v kocke, ktorú na javisku zahrajú Oldřich Navrátil a Zuzana Kronerová. Aj komédia o parlamentnej demokracii v bežnej rodine Rodinný parlament v podaní trnavského Divadla Jána Palárika sľubuje veselé divadelné predstavenie.

Kolonádnymi koncertmi sa predstavia bratislavské telesá ľudová hudba Fidlikanti aj C a K dychový orchester s pochodovou i tanečnou hudbou z čias rakúsko-uhorskej armády. Tradičnú ľudovú hudbu v modernom prevedení zahrá v Kúpeľnom divadle cimbalová kapela Silband, ktorá v roku 2010 zaujala verejnosť v televíznej súťaži Česko-Slovensko má Talent.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pred 100 rokmi sa narodil autor Súostrovia Gulag Alexander Solženicyn

Pred 100 rokmi sa narodil autor Súostrovia Gulag Alexander Solženicyn

DNES - 8:30Kultúra

Od narodenia ruského spisovateľa nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, autora svetoznámeho románu o stalinských trestaneckých táboroch Súostrovie Gulag Alexandra Solženicyna uplynie v utorok 11. decembra sto rokov.

V Bratislave sa bude krstiť online identita legendárneho Jara Filipa

V Bratislave sa bude krstiť online identita legendárneho Jara Filipa

VČERA - 6:44Kultúra

20. decembra sa v KC Dunaj bude konať večer venovaný Jarovi Filipovi, ktorý nebol len hudobnou legendou, ale nadšeným fanúšikom nových technológií.

Oscarová herečka Kim Basingerová má narodeniny

Oscarová herečka Kim Basingerová má narodeniny

7:15 08.12.2018Kultúra

V sobotu 8. decembra má herečka 65 rokov.

Pavol Hammel rozširuje rady sedemdesiatnikov

Pavol Hammel rozširuje rady sedemdesiatnikov

7:27 07.12.2018Kultúra

Spevák, skladateľ a gitarista Pavol Hammel, jedna z popredných osobností slovenskej hudobnej scény, oslávi v piatok 7. decembra 70. narodeniny.

Festival FILM MUSIC PRAGUE prinesie veľké mená Hollywoodu

Festival FILM MUSIC PRAGUE prinesie veľké mená Hollywoodu

14:45 05.12.2018Kultúra

Na najväčšom festivale filmovej hudby v Česku odznejú koncerty známych hollywoodskych skladateľov.

TV program