• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2019Meniny má Jela
Bratislava

Tieto sny naznačujú dobré duševné zdravie

  • 20:30 31.08.2018
  • Bratislava
Tieto sny naznačujú dobré duševné zdravie

Vaše sny dokážu veľa odhaliť o vašom mentálnom zdraví.

Sny sú už dlhšiu dobu stredobodom pozornosti experimentálnych psychológov a stále vznikajú nové teórie, prečo vlastne sny existujú. Niektorí tvrdia, že sny sú výsledkom náhodných aktivít neurónov. Iní naznačujú, že sny sú oknom do nášho podvedomia a že v našom živote majú hlboký a nevyužitý význam. Napriek tomu viacerí tvrdia, že sny sú adaptívnym mechanizmom prežitia, ktorý nám pomáha pripraviť sa na výzvy, ktoré nás čakajú v budúcnosti.

No dokážeme niečo vyčítať z našich snov? Sú sny niečo, čo by sme mali pozorne sledovať a monitorovať, alebo sú pre náš každodenný život z veľkej časti irelevantné?

Nový výskum publikovaný v časopise Frontiers in Psychology naznačuje, že aspekty určitého typu snov, nazývaný lucidný sen, môžu byť spojené s psychologickým blahobytom (alebo prinajmenšom s absenciou psychopatológie).

Lucidný sen je definovaný ako stav, v ktorom snívajúci vie, že sníva (ale bez toho, aby sa prebudil) a má schopnosť aspoň čiastočne ovládať výsledok alebo smerovanie snov. Podľa niektorých odhadov približne 50 percent ľudí zažilo vo svojom živote aspoň jeden lucidný sen a asi 20 percent ľudí ho zažíva často - minimálne raz za mesiac.

Čím intenzívnejšie, tým lepšie

Vo výskume psychológovia z Ben-Gurion University v Izraeli skúmali 187 vysokoškolských študentov, ktorí si viedli spánkový denník. Najprv u študentov zmerali rôzne psychologické ukazovatele, vrátane kvality spánku a zážitkov v spánku, lucidných snov, úzkosti, obsedantno-kompulzívnych symptómov, stresu, symptómov depresie a disociácie. Potom požiadali skupinu týchto študentov, aby si viedli snový denník po dobu dvoch týždňov.

To, čo zistili, je fascinujúce: ľudia, ktorí mali často lucidné sny, v priemere pociťovali nižšie úrovne psychickej námahy. Konkrétne, študenti, ktorí zažívali vysoko intenzívne lucidné sny, pociťovali menej depresie, úzkosti a stresu, než tí s nízkou intenzitou snov lucidných snov. Neexistoval však žiadny rozdiel v psychologickom blahobyte u ľudí s vysoko intenzívnymi lucidnými snami a tými, ktorí také sny nemajú.

Ak ich nemáte, nesnažte sa ich vyvolať

Ak máte tento typ snov, je pre vás lepšie, ak sú intenzívne, než jemné. Kvôli týmto výsledkom by ste však nemali začať "vyvolávať" lucidné sny na posilnenie vášho duševného zdravia. Výskumníci zistili, že použitie zámerných techník na ich vyvolanie, bolo spojené so spánkovými poruchami. Takže je pravdepodobné najlepšie, ak necháte svoje sny tak, ale nemusíte sa obávať, že by príležitostný lucidný sen bol niečim abnormálnym.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, psychologytoday.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

VČERA - 20:30Zdravie

Dokonca aj nízke hladiny cholesterolu môžu predstavovať zdravotné riziko.

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

VČERA - 19:38Zdravie

Na zdravie ciev môže vplývať dokonca aj nanášanie krému na opaľovanie.

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

20:35 17.04.2019Zdravie

Ak ste si mysleli, že imunitný systém je tu len preto, aby nás chránil pred ochoreniami, boli ste na omyle. Takto sa správa pri vzniku zubných kazov.

Potraviny so zápornými kalóriami: Takáto je pravda o nich

Potraviny so zápornými kalóriami: Takáto je pravda o nich

20:08 17.04.2019Zdravie

Niektoré potraviny na trhu sa tvária tak, že vás zbavia prebytočnej váhy len vďaka tomu, že ich budete často jesť. Nový výskum odhalil ich skutočné atribúty.

3 spôsoby, ako si zlepšiť pamäť a udržať si ju zdravú aj v starobe

3 spôsoby, ako si zlepšiť pamäť a udržať si ju zdravú aj v starobe

19:36 17.04.2019Zdravie

Na zlepšenie pamäte sú najúčinnejšie tieto tri techniky.