• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.7.2019Meniny má Drahomír
22°Bratislava

Tieto sny naznačujú dobré duševné zdravie

  • 20:30 31.08.2018
  • Bratislava
Tieto sny naznačujú dobré duševné zdravie

Vaše sny dokážu veľa odhaliť o vašom mentálnom zdraví.

Sny sú už dlhšiu dobu stredobodom pozornosti experimentálnych psychológov a stále vznikajú nové teórie, prečo vlastne sny existujú. Niektorí tvrdia, že sny sú výsledkom náhodných aktivít neurónov. Iní naznačujú, že sny sú oknom do nášho podvedomia a že v našom živote majú hlboký a nevyužitý význam. Napriek tomu viacerí tvrdia, že sny sú adaptívnym mechanizmom prežitia, ktorý nám pomáha pripraviť sa na výzvy, ktoré nás čakajú v budúcnosti.

No dokážeme niečo vyčítať z našich snov? Sú sny niečo, čo by sme mali pozorne sledovať a monitorovať, alebo sú pre náš každodenný život z veľkej časti irelevantné?

Nový výskum publikovaný v časopise Frontiers in Psychology naznačuje, že aspekty určitého typu snov, nazývaný lucidný sen, môžu byť spojené s psychologickým blahobytom (alebo prinajmenšom s absenciou psychopatológie).

Lucidný sen je definovaný ako stav, v ktorom snívajúci vie, že sníva (ale bez toho, aby sa prebudil) a má schopnosť aspoň čiastočne ovládať výsledok alebo smerovanie snov. Podľa niektorých odhadov približne 50 percent ľudí zažilo vo svojom živote aspoň jeden lucidný sen a asi 20 percent ľudí ho zažíva často - minimálne raz za mesiac.

Čím intenzívnejšie, tým lepšie

Vo výskume psychológovia z Ben-Gurion University v Izraeli skúmali 187 vysokoškolských študentov, ktorí si viedli spánkový denník. Najprv u študentov zmerali rôzne psychologické ukazovatele, vrátane kvality spánku a zážitkov v spánku, lucidných snov, úzkosti, obsedantno-kompulzívnych symptómov, stresu, symptómov depresie a disociácie. Potom požiadali skupinu týchto študentov, aby si viedli snový denník po dobu dvoch týždňov.

To, čo zistili, je fascinujúce: ľudia, ktorí mali často lucidné sny, v priemere pociťovali nižšie úrovne psychickej námahy. Konkrétne, študenti, ktorí zažívali vysoko intenzívne lucidné sny, pociťovali menej depresie, úzkosti a stresu, než tí s nízkou intenzitou snov lucidných snov. Neexistoval však žiadny rozdiel v psychologickom blahobyte u ľudí s vysoko intenzívnymi lucidnými snami a tými, ktorí také sny nemajú.

Ak ich nemáte, nesnažte sa ich vyvolať

Ak máte tento typ snov, je pre vás lepšie, ak sú intenzívne, než jemné. Kvôli týmto výsledkom by ste však nemali začať "vyvolávať" lucidné sny na posilnenie vášho duševného zdravia. Výskumníci zistili, že použitie zámerných techník na ich vyvolanie, bolo spojené so spánkovými poruchami. Takže je pravdepodobné najlepšie, ak necháte svoje sny tak, ale nemusíte sa obávať, že by príležitostný lucidný sen bol niečim abnormálnym.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, psychologytoday.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ŠÚKL sťahuje z trhu životne dôležitý liek

ŠÚKL sťahuje z trhu životne dôležitý liek

VČERA - 20:49Zdravie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv nariadil stiahnutie lieku, ktorý sa používa v život ohrozujúcich prípadoch.

Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

19:57 14.07.2019Zdravie

Tri nezávislé štúdie potvrdili účinky vitamínu v boji s rakovinou.

5 hlavných príznakov, podľa ktorých zistíte, že máte v tele priveľa bielkovín

5 hlavných príznakov, podľa ktorých zistíte, že máte v tele priveľa bielkovín

18:16 14.07.2019Zdravie

Bielkoviny nám pomáhajú udržiavať zdravie v norme, budovať pevnosť svalstva a posilňovať činnosť mozgu. Ak ich máme v tele prebytok, ukáže sa to aj na zdraví.

Riziko kardiovaskulárnych ochorení nesúvisí s hmotnosťou, ale s tukom v týchto oblastiach

Riziko kardiovaskulárnych ochorení nesúvisí s hmotnosťou, ale s tukom v týchto oblastiach

9:44 14.07.2019Zdravie

Spôsob, akým naše telo ukladá tuky, je dôležitejší ako celková hmotnosť.

Nežiaduce účinky nízkej hladiny „zlého“ cholesterolu

Nežiaduce účinky nízkej hladiny „zlého“ cholesterolu

20:42 13.07.2019Zdravie

Znížiť úroveň takzvaného „zlého“ cholesterolu je cieľom mnohých ľudí. Ako však hovorí nová štúdia, jeho hladina môže byť v niektorých prípadoch až príliš nízka.