• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.1.2019Meniny má Dalibor
-1°Bratislava

Elektronické cigarety ovplyvňujú imunitné bunky v pľúcach a zápal

  • 19:36 14.08.2018
  • Bratislava
Elektronické cigarety ovplyvňujú imunitné bunky v pľúcach a zápal

Fajčenie elektronických cigariet dokáže zablokovať čistiace systémy pľúc, čím ovplyvňujú riziko pľúcnych ochorení.

Používatelia e-cigariet môžu mať zvýšené riziko ochorenia pľúc. Ako ukázala nová štúdia, kvapaliny v elektronických cigaretách znižujú schopnosť imunitného systému vyčistiť pľúca a predchádzať nahromadeniu škodlivých chemikálií.

Štúdia výskumníkov z Birminghamskej univerzity zistila, že kvapaliny používané v e-cigaretách zabijú oveľa viac buniek, keď sa odparujú. Keďže väčšina výskumu o bezpečnosti e-cigariet sledovala chemikálie v kvapaline pred jej odparením, podľa novej štúdie sme riziká e-cigariet možno podcenili.

Dlhodobé riziká e-cigariet podceňujeme

Autori zdôrazňujú, že e-cigarety prinášajú nižšie riziko rakoviny pľúc ako bežné tabakové výrobky, ale tvrdenia výrobcov o ich bezpečnosti môžu byť nadhodnotené, nakoľko o dlhodobých účinkoch fajčenia e-cigariet zatiaľ vieme len málo. Ako uvádza vedúci výskumu David Thickett:

"Sú bezpečnejšie, pokiaľ ide o riziko rakoviny. Ak ich však fajčíte 20 alebo 30 rokov a môže to spôsobiť chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, potom o tom musíme vedieť. Nemyslím si, že elektronické cigarety sú škodlivejšie ako obyčajné cigarety, ale mali by sme byť opatrne skeptickí voči tomu, že sú tak bezpečné, ako nás o tom presviedčajú.”

Vo výskume boli vykonané laboratórne testy s ľudskými bunkami a výsledky boli publikované v časopise Thorax. Tím vedcov zistil, že niektoré škody z e-cigariet sa rovnali tým, ktoré boli pozorované pri fajčení tabaku. Použitím pľúcnych buniek od zdravých dobrovoľníkov, ktorí nikdy nefajčili, testovali účinky e-cigaretovej tekutiny s aj bez nikotínu pred a po jej odparení.

Efekt je podobný ako u bežných fajčiarov a pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc

Štúdia sa zamerala na vplyv na alveolárne makrofágy, kľúčové bunky bielych krviniek, ktoré chránia malé pľúcne mechúriky (alveoly) a rozkladajú prach, baktérie a iné častice, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie. Po 24 hodinách od vystavenia rôznym typom tekutín, tím vedcov zaznamenal najsilnejšie účinky v kvapalinách, ktoré boli odparované a potom kondenzované - napodobňujúc tak spôsob, akým by sa vytvárali v pľúcach.

Počet funkčných makrofágov bol výrazne znížený po expozícii odparených kvapalín a tento účinok bol pozorovaný v kvapalinách s nikotínom aj bez neho. Tieto bunky boli menej schopné zachytiť baktérie, čo je proces nazývaný fagocytóza, čo by mohol viesť k tomu, že u fajčiarov e-cigariet sa budú opakovať pľúcne infekcie a potenciálne sa bude ťažšie ich liečiť. Ako uvádzajú autori:

"Dôležité je, že vystavenie makrofágov odparovanej kvapaline spôsobilo veľa rovnakých bunkových a funkčných zmien vo funkcii alveolárnych makrofágov, ako u fajčiarov bežných cigariet a pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.”

Vo všetkých koncentráciách bola odparovaná a kondenzovaná kvapalina viac toxická a spôsobila smrť a nekrózu buniek pri nižších koncentráciách. Tiež spôsobila 50-násobné zvýšenie hladín oxidačných voľných radikálov a chemických látok, o ktorých je známe, že spôsobujú zápal, ďalšiu odpoveď imunitného systému, ktorá môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť chronické ochorenie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thorax.bmj.com, independent.co.uk, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Iba jedno užitie marihuany dokáže zmeniť štruktúru mozgu

Iba jedno užitie marihuany dokáže zmeniť štruktúru mozgu

20:02 18.01.2019Zdravie

Užívanie marihuany má permanentný účinok na mozog.

Urológ: Zamedziť úniku moču sa dá cvičením aj obmedzením fajčenia

Urológ: Zamedziť úniku moču sa dá cvičením aj obmedzením fajčenia

14:32 18.01.2019Zdravie

Najjednoduchší spôsob, ako zamedziť úniku moču u obéznych pacientov, je schudnúť. Fajčiarom pomôže zbaviť sa cigarety.

9 druhov soli a ich účinky na vaše zdravie

9 druhov soli a ich účinky na vaše zdravie

21:00 17.01.2019Zdravie

Spoznajte rôzne druhy soli a zistite, ktorá je pre vás najvhodnejšia.

Vývar dokáže podporiť zdravie srdca. Uvarte si ten správny!

Vývar dokáže podporiť zdravie srdca. Uvarte si ten správny!

20:01 17.01.2019Zdravie

Vývary sa tešia veľkej popularite a podľa nedávnych štúdií dokonca pomáhajú zdraviu srdca.

Menštruácia počas tehotenstva – je to normálne?

Menštruácia počas tehotenstva – je to normálne?

19:32 16.01.2019Zdravie

Je normálne, ak sa v tehotenstve dostaví menštruácia? Kedy treba zvážiť návštevu lekára?