Stres ročne zabije viac mužov ako žien – z tohto dôvodu

Ukázalo sa, že stresu ťažšie odolávajú muži ako ženy. Vedci neprišli len na to, prečo to tak je, ale aj radia, ako sa tomu brániť.
Bunkový stres má väčší vplyv na mužov, a častejšie u nich vyvoláva srdcové zlyhania. Príčinou je príliš malé množstvo molekúl, pomáhajúcich rozširovať cievy – ich organizmus ich v porovnaní so ženami vytvorí menej. Aj o tom hovorí článok publikovaný vo vedeckom žurnále Bioscience Reports.
„Nedávno sa nám podarilo zistiť, že koncentrácia molekúl BH4, ktoré pomáhajú v práci enzýmom vytvoreným oxidom dusnatým, bola omnoho vyššia v telách samíc krýs než u samcov. Až dnes sme však prišli na to, prečo to tak je, a ako to zvrátiť,“
Objasnila Jennifer Sullivanová z Augustskej univerzity (Maine).
U žien je to inak
Oxid dusnatý sa v našom tele podieľa na riadení veľkého množstva procesov – medzi inými je zodpovedný napríklad za zužovanie a rozširovanie ciev, starnutie a iné. Príjem potravín s vysokým obsahom nitrátov a iných zlúčenín dusíka môže v niektorých prípadoch dokonca spomaliť starnutie organizmu a zvýšiť životnosť.
Vedci sa už dlhodobo snažia prísť na to, akú rolu u mužov zohráva oxid dusnatý pri častejších úmrtiach spojených so srdcovými problémami, a či existuje spojitosť medzi touto látkou a častými problémami s vysokým krvným tlakom, ktoré sprevádzajú viac životy mužov ako žien.
Sullivanovej vedeckému tímu sa už v minulosti podarilo dokázať, že organizmy krýs náchylných na vysoký tlak vytvárajú menej molekúl oxidu dusnatého a horšie reagujú na rýchle zvýšenie tlaku. Ich telá sú schopné vytvoriť len málo enzýmov pracujúcich s oxidom dusnatým.
V snahe nájsť dôvod tohto rozdielu medzi mužským a ženským organizmom tím vedcov okolo Sullivanovej skúmal aktivitu génov a bielkovín v bunkách obličiek, v ktorých dochádza k vytváraniu prevažného množstva molekúl oxidu dusnatého.
Ako preukázal výskum, rýchlosť tvorby oxidu dusnatého závisí od množstva molekúl BH4 prítomných vnútri buniek. Ich koncentrácia zas závisí od toho, koľko oxidantov sa v organizme nachádza.
Riešenie treba hľadať v lekárni
Po získaní týchto výsledkov vedci podnikli pokus, v rámci ktorého samcom krýs do vody primiešali silný antioxidant. Samce pili vodu niekoľko dní, po ktorých sa koncentrácia BH4 v ich bunkách rázne zvýšila. Takisto sa upravil aj ich vysoký tlak, ktorý zostal v norme až do doby, keď vedci ukončili pokus.
Ešte zaujímavejšie je však to, že podobné výsledky sa podarilo dosiahnuť aj po priamom doplnení BH4 do organizmu. Túto látku obsahujú mnohé lieky na doplnenie fenylalanínu, ktoré dnes bežne dostať v lekárňach.
Vedcom sa zatiaľ nepodarilo zistiť, čo stojí za takýmito výsledkami. Predbežne však predpokladajú, že rozdiely u mužov a žien sa spájajú s rozdielnymi reakciami organizmu samca a samice na takzvaný bunkový stres, jeden z hlavných pôvodcov oxidantov v bunkách ľudí aj zvierat.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.