• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 15.12.2018Meniny má Ivica
-2°Bratislava

Na protestoch v Rumunsku sa opäť zišli desaťtisíce ľudí

  • 22:47 11.08.2018
  • Bukurešť
Na protestoch v Rumunsku sa opäť zišli desaťtisíce ľudí

Demonštranti skandovali heslá ako „Odstúpiť“, „Prekročili ste červenú čiaru“, „Hanba“, „Preč s mafiánskou vládou“, „Ruky preč od súdnictva“ či „Nevzdáme sa“.

Napriek tvrdému zásahu polície proti demonštrácii Rumunov žijúcich v zahraničí, pri ktorom v noci na piatok v Bukurešti utrpelo zranenia 455 ľudí, vyšli v rumunskej metropole aj v sobotu večer do ulíc desaťtisíce ľudí. Opäť žiadali okrem iného okamžitú rezignáciu vlády pod vedením sociálnodemokratickej premiérky Vioricy Dancilaovej a vypísanie nových volieb, informovala agentúra APA.

V Bukurešti sa pred sídlom vlády zhromaždilo približne 50.000 ľudí. Skandovali heslá ako „Odstúpiť“, „Prekročili ste červenú čiaru“, „Hanba“, „My sme ľud“, „Preč s mafiánskou vládou“, „Ruky preč od súdnictva“ či „Nevzdáme sa“.

Hnev demonštrantov je namierený aj voči šéfovi sociálnych demokratov (PSD) Liviovi Dragneovi, odsúdenému za korupciu.

Vzhľadom na to, že polícia použila v piatok pri zásahu slzotvorný plyn, veľká časť demonštrantov si priniesla ochranné masky.

Policajtov bolo v uliciach Bukurešti ešte viac ako v piatok večer, ale tentoraz voči nim nezasiahli, uviedla APA.

Okrem Bukurešti sa demonštrácie konali aj v mestách Kluž, Sibiu, Jasy, Temešvár a Brašov. Mnohí z ich účastníkov vyjadrili „šok a zdesenie“ z policajného násilia voči bukureštským demonštrantom.

Rumunská ministerka vnútra Carmen Danová sa k zásahu v Bukurešti vyjadrila až v sobotu popoludní. Na otázky novinárov neodpovedala, zato obšírne informovala o stave štyroch zranených policajtov. Ani slovom však nespomenula stovky zranených demonštrantov. Tiež tvrdila, že polícia postupovala „príkladne“ a zasahovala „výlučne proti chuligánom“. Prezidenta Klausa Johannisa kritizovala za jeho slová o „neprimeranom“ postupe polície.

Ozval sa aj Dragnea, ktorý zodpovednosť za dramatické udalosti predchádzajúceho dňa pripísal hlave štátu a opozícii. Prezident je podľa neho „politickým sponzorom tohto násilia a extrémistických nepokojov“, pretože spolu s opozičnými stranami ľudí systematicky štve proti „legitímnej vláde“.

Opozícia žiada zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentu, na ktorom by bol zriadený výbor na vyšetrenie brutálnej policajnej operácie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, Zdroj: TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putin spravil z Vladivostoku hlavné mesto východu krajiny

Putin spravil z Vladivostoku hlavné mesto východu krajiny

DNES - 7:29Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, na základe ktorého sa presúva hlavné mesto Ďalekovýchodného federálneho okruhu z Chabarovska do Vladivostoku.

Holandsko sa zaviazalo zvýšiť výdavky na obranu, nakúpi moderné F-35

Holandsko sa zaviazalo zvýšiť výdavky na obranu, nakúpi moderné F-35

DNES - 7:01Zahraničné

S cieľom nakúpiť nové stíhacie lietadlá, ako aj posilniť špeciálne jednotky a spôsobilosti v sfére kybernetickej vojny sa Holandsko v piatok zaviazalo zvyšovať svoje výdavky na obranu.

Fínski vedci vyvinuli vakcínu na boj proti vymieraniu včiel

Fínski vedci vyvinuli vakcínu na boj proti vymieraniu včiel

DNES - 6:50Zahraničné

Fínski vedci podľa vlastného vyjadrenia vyvinuli prvú vakcínu na svete, ktorá chráni včely pred chorobami.

Tony Blair žiada od premiérky Mayovej ďalšie referendum

Tony Blair žiada od premiérky Mayovej ďalšie referendum

DNES - 5:58Zahraničné

Bývalý britský premiér Tony Blair vyzval v piatok premiérku Theresu Mayovú, aby sa konalo druhé referendum o odchode Británie z Európskej únie.

Prokuratúra obvinila speváčku Shakiru z neplatenia daní

Prokuratúra obvinila speváčku Shakiru z neplatenia daní

DNES - 5:51Zahraničné

Španielska prokuratúra obvinila v piatok Shakiru z daňových únikov, tvrdiac, že v rokoch 2012-14 nezaplatila v Španielsku na daniach viac než 14,5 milióna eur.

TV program