• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Piatok, 23.8.2019Meniny má Filip
21°Bratislava

Vedci varujú: Toto nás čaká do roku 2080

 • 20:03 07.08.2018
 • Bratislava
Vedci varujú: Toto nás čaká do roku 2080

Počet úmrtí z horúčav bude rásť, varujú vedci

Ak sa ľudia v budúcnosti nedokážu prispôsobiť klimatickým teplotám, úmrtia spôsobené horúčavami sa výrazne zvýšia v tropických a subtropických regiónoch, za ktorými bude nasledovať Austrália, Európa a Spojené štáty. Ukázala to nová štúdia publikovaná v časopise PLOS Medicine. Ide o prvú globálnu štúdiu, ktorá predpovedá budúce úmrtia súvisiace s horúčavou a jej cieľom je pomôcť pri plánovaní stratégií adaptácie a zmierňovania klimatických zmien.

Výskumníci vyvinuli model na odhad počtu úmrtí súvisiacich s horúčavami v 412 komunitách v 20 krajinách v období rokov 2031 až 2080.

Štúdia predpokladá v budúcnosti nadmernú úmrtnosť vo vzťahu k vlnám horúčav v rôznych scenároch charakterizovaných úrovňami emisií skleníkových plynov, stratégiami pripravenosti a adaptácie a hustotou obyvateľstva v týchto regiónoch.

Vedúci štúdie Monash Yuming Guo uviedol, že nedávne správy z médií, ktoré podrobne opisujú smrteľné vlny horúčav na svete, poukazujú na dôležitosť štúdie o horúčavách:

"Budúce vlny horúčav budú častejšie, intenzívnejšie a budú trvať oveľa dlhšie. Ak nedokážeme nájsť spôsob, ako zmierniť klimatické zmeny (znížiť dĺžku horúčav) a pomôcť ľuďom prispôsobiť sa vlnám horúčav, v budúcnosti dôjde k veľkému nárastu počtu úmrtí súvisiacich s horúčavou, najmä v chudobných krajinách, ktoré sa nachádzajú v okolí rovníka."

Kľúčové zistenie štúdie ukazuje, že pri extrémnom scenári sa v troch austrálskych mestách (Brisbane, Sydney a Melbourne) počet úmrtí spôsobených horúčavami zvýši o 471 percent v porovnaní s obdobím rokov 1971-2010. "Ak austrálska vláda nedokáže vyvinúť úsilie na zníženie dopadov horúčav, v budúcnosti kvôli horúčavám zomrie viac ľudí," povedal profesor Guo.

Podľa vedcov je potrebné dodržiavať Parížsku dohodu

Profesor Gasparrini povedal, že dúfa, že prognózy štúdie podporia rozhodovanie pri plánovaní kľúčových stratégií prispôsobovania a zmierňovania klimatických zmien.

"Táto najväčšia epidemiologická štúdia o predpokladaných vplyvoch horúčav z globálneho otepľovania naznačuje, že by sa mohla dramaticky zvýšiť úmrtnosť súvisiaca s horúčavou, a to najmä vo vysoko osídlených tropických a subtropických krajinách. Dobrou správou je, že ak zmiernime emisie skleníkových plynov v rámci scenárov, ktoré sú v súlade s Parížskou dohodou, potom sa plánovaný vplyv značne zníži."

Aby sa zabránilo masovej smrti obyvateľstva v dôsledku čoraz horších horúčav, štúdia odporúča šesť krokov, ktoré sú obzvlášť dôležité pre rozvojové krajiny a tropické a subtropické regióny:

 1. Individuálne: poskytovanie informácií, inzercia
 2. Interpersonálne: zdieľanie informácií; komunikácia; presvedčivé argumenty; poradenstvo; vzájomné vzdelávanie
 3. Spoločenské: posilnenie infraštruktúry komunity; podnecovanie angažovanosti komunity; rozvoj skupiny zraniteľných osôb; živobytie; susedské hliadky
 4. Inštitucionálne: inštitucionálne politiky; normy kvality; formálne postupy a nariadenia; partnerstvo
 5. Environmentálne: Plánovanie a manažment miest; stavanie prostredia; výsadba stromov; verejná pitná voda; kvalita domov
 6. Verejná politika: Zlepšenie zdravotníckych služieb; znižovanie chudoby; prerozdeľovanie zdrojov; vzdelávanie; varovný systém pre horúčavy.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, journals.plos.org, monash.edu, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Intel predstavil svoj prvý čip pracujúci s umelou inteligenciou

Intel predstavil svoj prvý čip pracujúci s umelou inteligenciou

7:53 21.08.2019Veda

Americký výrobca mikroprocesorov Intel v utorok (20. 8.) predstavil najnovší čip, ktorý ako prvý bude využívať umelú inteligenciu (UI) a je určený pre veľké počítačové centrá.

Čo sa skutočne stalo pri výbuchu v ruskom stredisku? Experti hovoria o jadrových zbraniach

Čo sa skutočne stalo pri výbuchu v ruskom stredisku? Experti hovoria o jadrových zbraniach

20:31 16.08.2019Veda

Mohol byť výbuch následkom experimentov s jadrovými zbraňami a ak áno, čo to znamená pre zvyšok sveta?

Vedci objavili obrovský svet plný skrytých galaxií

Vedci objavili obrovský svet plný skrytých galaxií

19:03 08.08.2019Veda

Nové zistenia vedcov môžu zmeniť naše chápanie vesmíru.

S našou klímou to skutočne nevyzerá ružovo. Vedci však prichádzajú s novým riešením

S našou klímou to skutočne nevyzerá ružovo. Vedci však prichádzajú s novým riešením

16:01 27.07.2019Veda

V boji s klimatickými zmenami má pomôcť zalesňovanie. Kľúčovými sú oblasti Ruska a USA, ktoré majú najviac vhodných plôch.

Uhlíková stopa kryptomeny Bitcoin zodpovedá emisii mesta Hamburg

Uhlíková stopa kryptomeny Bitcoin zodpovedá emisii mesta Hamburg

8:38 26.07.2019Veda

Ťažba Bitcoinu spôsobuje vysoké emisie CO2.