• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
18°Bratislava

Pre toto by ste počas horúcich nocí nemali spať so zapnutým ventilátorom

  • 21:45 25.07.2018
  • Svet
Pre toto by ste počas horúcich nocí nemali spať so zapnutým ventilátorom

Ventilátor je pre niektorých nenahraditeľným letným spoločníkom. O tom, že by ste pri jeho používaní mali pribrzdiť, vás presvedčí aj tento článok.

Vlna horúčav, ktoré počas leta postihujú nielen oblasť Slovenska, si žiada núdzové odpovede na otázku, ako sa ochladiť? Niektorí z nás sa spoliehajú na zázračnú moc žalúzií, iní si jednoducho počas noci vetrajú celú domácnosť. Sú tu aj takí, ktorí si počas tropických nocí nechávajú pustený ventilátor.

Ventilátor nám často robí spoločnosť len v lete, a v zime ho odkladáme do šatníka, pivnice či na pôjd. Mali by ste však vedieť, že jeho používanie počas noci sa vám môže vypomstiť hneď v nasledovné ráno.

Nepodceňujte horúčavy: Toto všetko vám môžu spôsobiť

Podľa slov odborníkov na spánok vrtuľa ventilátora počas dňa aj noci víri vzduch v miestnosti, ktorým sa tak prenášajú častice prachu a peľu. Tie sa potom veľmi jednoducho dostanú aj do vašich prinosových dutín. Vytúžený prúd studeného vzduchu teda logicky najviac poškodí zdravie astmatikov a alergikov.

Do nebezpečenstva vchádzajú aj tí, ktorí svoj ventilátor po roku vytiahli zo skrine. Ak prístroj pred použitím dôkladne nevyčistíte aj pod plášťom, prach z neho pri najbližšom zapnutí poputuje priamo do vašich dýchacích ciest.

Ako vplýva ventilátor na zdravie pokožky

Ďalšia vec, ktorú by ste pri používaní ventilátora mali zvážiť, je jeho vplyv na zdravie pokožky. Ustavičné prúdenie studeného vzduchu smerom na kožu môže spôsobiť jej vysušenie. Pozor by ste mali dať aj na zdravie očí, ktorým hrozí podráždenie, zápal alebo slzenie.

Ďalším zdravotným rizikom, s ktorým by ste pri nadmernom používaní ventilátora mali počítať, je zápal prinosových dutín. Ten môže v extrémnych prípadoch viesť až k nadmernej produkcii hlienu, ktorý neraz vyvolá bolesti hlavy a upchatie nosa.

Asi by vám ani vo sne nenapadlo, že so zapnutým ventilátorom prichádza tiež riziko bolesti svalov. Koncentrované prúdenie vzduchu na niektorý sval môže vyvolať napnutie a bolesť, ktoré sa zväčša prejavia ráno po prebudení. Najnebezpečnejším miestom, kam môžete ventilátor počas noci umiestniť, je do blízkosti hlavy a krku.

Svojho elektronického priateľa pokojne využite počas dňa, no v noci sa radšej spoľahnite na chladiace metódy našich starých mám.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ladbible.com, sleepadvisor.org, Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

VČERA - 19:52Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

VČERA - 7:21Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

20:45 03.08.2022Zdravie

Ľudia, ktorí zažili depresiu, mali hyperkonektivitu v oblastiach mozgu, ktoré boli spojené s rumináciou.