• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.8.2019Meniny má Elena, Helena
32°Bratislava

5 vecí, ktoré sú rovnako smrteľné ako fajčenie

  • 19:44 24.07.2018
  • Bratislava
5 vecí, ktoré sú rovnako smrteľné ako fajčenie

Ak ste sa rozhodli pre zdravý životný štýl, nestačí vám skoncovať s fajčením a alkoholom. Niektoré nevinne vyzerajúce zvyky vás vedia rovnako účinne pripraviť o zdravie.

Hoci je fajčenie asi tým najmenej zdravým zlozvykom, existuje niekoľko ďalších vecí, na ktoré by ste si pri udržiavaní zdravého životného štýlu mali dať pozor. Vedci varujú najmä pred týmito piatimi hrozbami.

Osamelosť

Môže sa zdať, že ide o preceňovaný problém, no skutočnosť nám našepkáva, že z osamelosti sa pomaly ale isto stáva epidémia. A nie je to dobré. Podľa bývalého chirurga Viveka Murthyho by šírenie osamelosti vplyvom rastúceho využitia moderných technológií mohlo mať smrteľné následky.

Profesorka psychológie na Brigham Young University Julianne Holt-Lunstadová vo svojom výskume zistila, že osamelosť znižuje predpokladanú dĺžku života človeka v rovnakom pomere ako vyfajčenie 15 cigariet denne.

Sedenie

Štúdia z roku 2014 potvrdila, že celodenné sedenie zvyšuje riziko niektorých druhov rakoviny. Na vzorke 4 miliónov ľudí sa potvrdilo, že každé dve hodiny nepretržitého sedenia zvyšujú riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, maternice a pľúc bez ohľadu na to, či človek počas dňa cvičí alebo nie.

Nedostatok spánku

Rýchly životný štýl a náročné požiadavky zamestnávateľov sa dnes podpisujú aj na nevhodných spánkových návykoch väčšiny populácie. Profesor Valerij Gafarov sa domnieva, že nedostatok spánku vedie k zvýšenému riziku mozgovej príhody a infarktu v tej istej miere ako pravidelné fajčenie.

„Nedostatok spánku by sa spolu s fajčením a nedostatkom pohybu mal považovať za premennú veličinu podporujúcu vznik kardiovaskulárnych ochorení,“ hovorí Gafarov.

Opaľovanie

Návšteva solária je často pohodlnejšou a časovo menej náročnou metódou okamžitého získania bronzu. Nejde ale o tú najzdravšiu voľbu. V roku 2014 sa vedcom podarilo dokázať, že opaľovanie v soláriu vedie k vyššiemu počtu prípadov rakoviny kože, než je počet prípadov rakoviny pľúc spôsobených fajčením.

Nevhodné stravovacie návyky

Existuje nespočetné množstvo výskumov, ktoré dokazujú, že sladké a spracované jedlá bohaté na saturované tuky môžu človeka vystaviť potenciálne fatálnym ochoreniam podobne, ak nie aj viac, ako fajčenie. Niektoré štúdie dokonca tvrdia, že riziko úmrtia v dôsledku nevhodného stravovania je oveľa vyššie ako riziko úmrtia v dôsledku konzumácie alkoholu, užívania drog a tabaku alebo nechráneného pohlavného styku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencealert.com, plos.org, oup.com, Foto: Pexels
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

DNES - 8:42Zdravie

Na Slovensku postihne podľa odhadov za jeden rok raritné ochorenie idiopatická multicentrická Castlemanova choroba asi 25 ľudí.

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

21:01 16.08.2019Zdravie

Ako sa ponocovanie podpíše na zdraví tela a mozgu?

Takto ovplyvňuje zlý zhryz vaše zdravie a vzhľad

Takto ovplyvňuje zlý zhryz vaše zdravie a vzhľad

19:48 16.08.2019Zdravie

Ak vaše zuby nemajú správny zhryz, môže to mať vplyv nielen na váš vzhľad, ale aj na vaše zdravie.

Známy minerál dokáže poškodiť zdravie mozgu mladých ľudí

Známy minerál dokáže poškodiť zdravie mozgu mladých ľudí

19:37 15.08.2019Zdravie

Malý minerál dokáže v mozgu tínedžerov narobiť veľké škody.

Obézni ľudia vnímajú jedlo inak. Toto je dôvod, prečo nevedia prestať jesť

Obézni ľudia vnímajú jedlo inak. Toto je dôvod, prečo nevedia prestať jesť

10:57 15.08.2019Zdravie

Uvedomenie si tejto bariéry môže pomôcť zlepšiť stratégie chudnutia.