• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.2.2019Meniny má Miloslava
11°Bratislava

Revolučný objav: Medzi herpesom a Alzheimerovou chorobou existuje prekvapivý vzťah

  • 19:37 13.07.2018
  • Bratislava
Revolučný objav: Medzi herpesom a Alzheimerovou chorobou existuje prekvapivý vzťah

Epidemiológovia našli zaujímavé spojenie medzi infekciou herpesu a Alzheimerovou chorobou, vďaka čomu je možné nájsť nový druh liečby.

Pri pohľade na štúdiu taiwanských epidemiológov vedci z univerzít v Manchestri a Edinburgu odhalili nový potenciálny spôsob, ako znížiť riziko Alzheimerovej choroby. Keď taiwanskí autori skúmali jedincov s ťažkou infekciou herpesu, ktorí podstúpili agresívnu liečbu antivírusovými liekmi, ich relatívne riziko demencie bolo znížené o faktor 10.

Manchesterský profesor Ruth Itzhaki a Edinburský profesor Richard Lathe tvrdia, že taiwanská štúdia publikovaná v časopuse Neurotherapeutics tiež ukazuje, že vírus herpes simplex typu 1 (HSV1) vedie k zvýšenému riziku rozvoja Alzheimerovej choroby.

Vírus herpesu zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby, úspešná liečba ho však môže zvrátiť

Ako uvádza Ruth Itzhaki:

"Tento článok a ďalšie dve rôzne výskumné skupiny na Taiwane poskytujú prvý populačný dôkaz o príčinnej súvislosti medzi infekciou vírusom herpesu a Alzheimerovou chorobou, čo je mimoriadne dôležité zistenie. Takmer 30 miliónov ľudí po celom svete trpí týmto ochorením a toto číslo sa bude s rastúcou dĺžkou života zvyšovať.

Veríme však, že tieto bezpečné a ľahko dostupné antivírusové lieky môžu mať významnú úlohu v boji proti tejto chorobe. Tiež to zvyšuje budúcu možnosť prevencie choroby očkovaním proti vírusu v detstve. Úspešné liečenie špecifickým liekom alebo úspešné očkovanie proti predpokladanému mikróbu sú jediným spôsobom, ako dokázať, že mikrób je príčinou neinfekčnej ľudskej choroby."

Väčšina vedcov pri Alzheimerovej chorobe skúma jej hlavné charakteristiky - amyloidné plaky a neurofibrilárne spletence. Napriek obrovskému množstvu výskumu však nie sú známe príčiny ich vzniku.

HSV1 infikuje väčšinu ľudí v mladosti alebo neskôr a zostáva celoživotne v tele v nečinnej forme v periférnom nervovom systéme. Občas sa vírus aktivuje a u niektorých ľudí spôsobuje viditeľné poškodenie v podobe oparov.

Taiwanská štúdia sledovala 8,362 jedincov vo veku 50 rokov a viac v období od januára do decembra 2000, ktorým bola diagnostikovaná ťažká HSV infekcia. Boli porovnaní s kontrolnou skupinou 25 086 ľudí bez infekcie HSV. Autori potom monitorovali vývoj demencie u týchto jedincov v období od roku 2001 do 2010.

Riziko rozvoja demencie v skupine s HSV infekcie sa zvýšilo o faktor 2,542. Keď však autori porovnávali skupiny HSV, ktoré boli liečené antivírusovou liečbou oproti pacientom, ktorí ju nedostali, došlo k výraznému desaťnásobnému zníženiu neskoršieho výskytu demencie v priebehu 10 rokov.

Profesor Itzhaki povedal:

"Už v roku 1991 sme zistili, že u mnohých starších ľudí nakazených vírusom HSV1 je vírus prítomný aj v mozgu a potom v roku 1997 sme zistili, že prináša silné riziko Alzheimerovej choroby v mozgu ľudí, ktorí majú špecifický genetický faktor. V roku 2009 sme ukázali, že HSV DNA je vo vnútri amyloidových plakov v mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou.

"Navrhli sme, že vírus v mozgu je reaktivovaný určitými udalosťami, ako je stres, imunosupresia a infekcia / zápal niekde inde. Takže veríme, že cyklus reaktivácie HSV1 v mozgu nakoniec spôsobí Alzheimerovu chorobu aspoň u niektorých pacientov."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, content.iospress.com, sciencedaily.com, manchester.ac.uk, Foto: Shu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Suché oči: 6 tipov, ako im pomôcť aj bez kvapiek

Suché oči: 6 tipov, ako im pomôcť aj bez kvapiek

21:05 15.02.2019Zdravie

Prinášame vám niekoľko domácich receptov, ktoré uľavia vašim suchým očiam aj bez použitia kvapiek.

Odstránenie hemoroidov: Toto by ste pred zákrokom mali vedieť

Odstránenie hemoroidov: Toto by ste pred zákrokom mali vedieť

9:25 15.02.2019Zdravie

Predtým, ako podstúpite odstránenie hemoroidov, by ste mali vedieť všetky potrebné informácie o jednotlivých zákrokoch.

Pacient vo vegetatívnom stave sa vyliečil. Jeho svedectvo mení naše poznatky o vedomí

Pacient vo vegetatívnom stave sa vyliečil. Jeho svedectvo mení naše poznatky o vedomí

20:28 14.02.2019Zdravie

O ľudskom vedomí sme sa toho za posledné roky mnoho naučili, no neuveriteľné prípady zotavenia niektorých pacientov lekárom aj verejnosti dodnes otvárajú oči.

Fajčenie marihuany v mladom veku a zdravie v dospelosti – existuje medzi nimi spojenie?

Fajčenie marihuany v mladom veku a zdravie v dospelosti – existuje medzi nimi spojenie?

19:11 14.02.2019Zdravie

Marihuana dokáže na krátky čas pomôcť pri liečbe závažných zdravotných ťažkostí. Jej rekreačné užívanie však v spoločnosti vytvára rôzne otázky. Dokáže mať negatívny dopad na zdravie v dospelosti?

Pri infarkte ani nemusíte vedieť, že ho máte. 5 žien opisuje svoje zvláštne príznaky

Pri infarkte ani nemusíte vedieť, že ho máte. 5 žien opisuje svoje zvláštne príznaky

18:53 13.02.2019Zdravie

Infarkt sa nemusí prejavovať len typickými príznakmi ako je pocit mravčenia a bolesť hrudníka. Týchto 5 žien si prešlo oveľa raritnejším nástupom srdcovej zástavy.