• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.1.2021Meniny má Dalibor
-1°Bratislava

Bojnická zoologická záhrada sa môže pochváliť novými druhmi i mláďatami

  • 14:10 12.07.2018
  • Bojnice
Bojnická zoologická záhrada sa môže pochváliť novými druhmi i mláďatami

Kolekciu zvierat v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach obohatili nové druhy aj prírastky v podobe mláďat.

Návštevníci ich už môžu vidieť v expozícii, informovala hovorkyňa zoo Simona Kubičková.

Viacero nových druhov vtákov umiestnila zoo do svojich expozičných výbehov od začiatku tohtoročnej letnej sezóny, mnohé z nich majú návštevníci možnosť vidieť v rámci Slovenska iba v Bojniciach. „Z 12 nových druhov je pre tri druhy v európskych zoo vedená plemenná kniha, ide o drozda hnedochrbtého, takatru tmavú a volavku obrovskú. Okrem nich pribudli škorec nádherný, kačica lyžičiarka, krakľa belasá, ležiak úhorový, bažant ohnivý, eklektus rôznofarebný, ibis šedokrídly, kačica žltozobá a kukučka guira,“ spresnila Kubičková.

Kolekciu malých druhov cicavcov bojnická zoo rozšírila aj o ďalší nový druh. Je ním dikobrazovec africký, ktorému ostne vyrastajú iba v zadnej časti tela, a preto pripomína viac potkana ako dikobraza. „Veľmi zaujímavý je jeho dlhý šupinatý chvost, ktorý má zakončený bielou štetkou. V prípade vyrušenia ňou dokáže vydávať šuštivý zvuk, čo pripomína štrkáča,“ vysvetlil zoológ Michal Sloviak. Dikobrazovce obývajú skôr lesnaté oblasti, najmä tropické vlhké lesy a dažďové pralesy, dokonca bežne aj horské oblasti v nadmorskej výške nad 2000 metrov. Ich potravu tvoria listy, kvety, plody, korienky a príležitostne aj poľnohospodárske plodiny, hlavne kukurica. Nepatrí k ohrozeným druhom, ale v európskych zoologických záhradách je chovaný vzácne, aktuálne v 20 inštitúciách. „Dva samce sme priviezli z českej Zoo Jihlava, obývajú vonkajší výbeh spolu s guerézami pláštikovými v pavilóne opíc,“ doplnil Sloviak.

Návštevníci môžu v zoo obdivovať aj nové mláďatá. „Najnovším prírastkom v našej zoo je mláďa vzácnej zebry Hartmannovej, ktoré sa narodilo kobyle Mandare. Je to v poradí 15. mláďa tohto druhu zebry narodené u nás a prvé po novom žrebcovi Lobitovi, ktorého sme doviezli v roku 2016 z belgickej Zoo Planckendael,“ priblížila ďalej Kubičková.

Po prvýkrát v jej histórii má bojnická zoo mláďa dikdika Kirkovho, jednej z najmenších antilop na svete. Samička Lira sa narodila 1. mája a dlhší čas ju rodičia skrývali. V týchto dňoch však už pravidelne chodí do výbehu. „Skúsený chovný pár žeriavcov stepných aj v tomto roku úspešne odchováva dvojicu mláďat. Jedno mláďa majú aj kariamy červenozobé, ktoré sú vzdialenými príbuznými žeriavov. Radosť máme aj na Viváriu, kde sa po dvoch rokoch opäť vyliahla korytnačka hviezdicová. Dnes má malá korytnačka takmer štyri centimetre a váži 36 gramov,“ dodala hovorkyňa bojnickej zoologickej záhrady.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Uhrík a Mazurek končia vo vedení ĽSNS

Uhrík a Mazurek končia vo vedení ĽSNS

VČERA - 21:46Domáce

Poslanci to oznámili na Facebooku.

Vedci: Zaočkovanie tretiny Slovenska by zabránilo 98 percentám úmrtí na COVID-19

Vedci: Zaočkovanie tretiny Slovenska by zabránilo 98 percentám úmrtí na COVID-19

VČERA - 21:06Domáce

Podľa vedcov bude najproblematickejšou skupinou ľudí tá, ktorá odmieta očkovanie.

Poľadovica, sneh aj vietor. Počasie nás v najbližších hodinách poriadne potrápi

Poľadovica, sneh aj vietor. Počasie nás v najbližších hodinách poriadne potrápi

VČERA - 20:25Domáce

Sneženie, poľadovica, snehové jazyky či záveje aj vietor na horách potrápia veľkú časť Slovenska až do stredajšieho doobedia. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe.

Seniorov by sme mohli očkovať už tento týždeň, potvrdil Krajčí

Seniorov by sme mohli očkovať už tento týždeň, potvrdil Krajčí

VČERA - 18:29Domáce

Registrovať sa na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa možno budú môcť už na konci tohto týždňa v niektorých okresoch aj seniori nad 85 rokov. V utorok to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Ministerstvo pôdohospodárstva potvrdilo na Slovensku výskyt vtáčej chrípky

Ministerstvo pôdohospodárstva potvrdilo na Slovensku výskyt vtáčej chrípky

VČERA - 17:42Domáce

Chovatelia musia byť obozretní a podozrivé prípady okamžite hlásiť veterinárnej správe.