• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 9.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Otestujte zdravie svojho mozgu pomocou jednoduchej analýzy

  • 19:36 09.07.2018
  • Seoul
Otestujte zdravie svojho mozgu pomocou jednoduchej analýzy

Zdá sa vám, že váš mozog funguje tak, ako má? Pomocou jednoduchej seba-analýzy dokážete určiť, či je skutočne taký zdravý, ako si myslíte. Stačí vám zamyslieť sa nad jedinou vecou.

Váš mozog síce funguje tak, ako má, no je skutočne zdravý? Na túto otázku si môžete odpovedať jednoduchou analýzou, ktorá sa osvedčila aj v lekárskej praxi.

Či už máte 20, 30, 40 alebo 50 rokov, dôležité je to, na koľko sa vnútorne cítite. Štúdia juhokórejských vedcov preukázala, že tí, ktorí sa cítia mladšie, než v skutočnosti sú, majú vo všeobecnosti zdravší mozog než ľudia, ktorí sa cítia na svoj vek alebo staršie.

Správny vnútorný pocit je zárukou zdravého mozgu

Rozdiel medzi tým, či sa cítime mladšie alebo staršie na svoj vek, sa prejaví v množstve sivej hmoty v kľúčových oblastiach mozgu. Sivá hmota napríklad zodpovedá za odstraňovanie nadmerných chemikálií z mozgu a prepravu glukózy. Tí, ktorí sa cítia mladšie na svoj vek, jej väčšinou majú viac.

Štúdia, ktorá sa 68 ľudí vo veku 59 až 84 rokov pýtala, aký majú vek a na aký vek sa cítia, tiež priniesla dôkaz o tom, že tí ľudia, ktorí sa cítia byť mladí duchom, dosahujú lepšie výsledky v pamäťových testoch, a zriedkavejšie u nich dochádza k rozvoju príznakov depresie.

„Ľudia, ktorí sa cítia mladšie, majú štruktúru mladšieho mozgu,“ poznamenal vedúci autor štúdie profesor Jeanyung Chey. Výsledky štúdie sa dokonca nezmenili ani po tom, ako sa zohľadnili iné faktory vrátane osobnosti, subjektívneho zdravia, príznakov depresie alebo kognitívnych funkcií.

Čo robiť, ak sa cítite staro?

Záverom štúdie publikovanej v žurnále Frontiers in Ageing Neuroscience bolo tiež zistenie, že tí, ktorí sa cítia staršie než je ich biologický vek, môžu tomuto stavu podliehať v dôsledku biologických zmien alebo nesprávnej životosprávy.

„Ak sa niekto cíti staršie, než v skutočnosti je, môže to byť znamením potrebnej zmeny životného štýlu, zvykov a aktivít podporujúcich starnutie mozgu. V takomto prípade treba podniknúť kroky ku kvalitnejšej starostlivosti o zdravie mozgu.“

Pocity staroby môžu naznačovať aj niektoré vážne ochorenia

V niektorých prípadoch môže byť pocit, že sa cítite staro, prvým náznakom rozvíjajúcej sa demencie. Každý z nás by mal pozorne vnímať vek, na ktorý sa cíti, pretože ide o faktor, ktorý nemožno oným spôsobom identifikovať.

Zdravie mozgu môže podporiť zdravá životospráva a pravidelná fyzická aktivita, vďaka ktorým zároveň nadobudnete pocit, že ste razom omladli.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, frontiersin.org, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

VČERA - 18:21Zdravie

Obezitu dokážu predpovedať 3 jednoduché faktory, ktoré pramenia aj od rodičov.

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

20:05 07.12.2019Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.