• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.7.2019Meniny má Olga
26°Bratislava

Otestujte zdravie svojho mozgu pomocou jednoduchej analýzy

  • 19:36 09.07.2018
  • Seoul
Otestujte zdravie svojho mozgu pomocou jednoduchej analýzy

Zdá sa vám, že váš mozog funguje tak, ako má? Pomocou jednoduchej seba-analýzy dokážete určiť, či je skutočne taký zdravý, ako si myslíte. Stačí vám zamyslieť sa nad jedinou vecou.

Váš mozog síce funguje tak, ako má, no je skutočne zdravý? Na túto otázku si môžete odpovedať jednoduchou analýzou, ktorá sa osvedčila aj v lekárskej praxi.

Či už máte 20, 30, 40 alebo 50 rokov, dôležité je to, na koľko sa vnútorne cítite. Štúdia juhokórejských vedcov preukázala, že tí, ktorí sa cítia mladšie, než v skutočnosti sú, majú vo všeobecnosti zdravší mozog než ľudia, ktorí sa cítia na svoj vek alebo staršie.

Správny vnútorný pocit je zárukou zdravého mozgu

Rozdiel medzi tým, či sa cítime mladšie alebo staršie na svoj vek, sa prejaví v množstve sivej hmoty v kľúčových oblastiach mozgu. Sivá hmota napríklad zodpovedá za odstraňovanie nadmerných chemikálií z mozgu a prepravu glukózy. Tí, ktorí sa cítia mladšie na svoj vek, jej väčšinou majú viac.

Štúdia, ktorá sa 68 ľudí vo veku 59 až 84 rokov pýtala, aký majú vek a na aký vek sa cítia, tiež priniesla dôkaz o tom, že tí ľudia, ktorí sa cítia byť mladí duchom, dosahujú lepšie výsledky v pamäťových testoch, a zriedkavejšie u nich dochádza k rozvoju príznakov depresie.

„Ľudia, ktorí sa cítia mladšie, majú štruktúru mladšieho mozgu,“ poznamenal vedúci autor štúdie profesor Jeanyung Chey. Výsledky štúdie sa dokonca nezmenili ani po tom, ako sa zohľadnili iné faktory vrátane osobnosti, subjektívneho zdravia, príznakov depresie alebo kognitívnych funkcií.

Čo robiť, ak sa cítite staro?

Záverom štúdie publikovanej v žurnále Frontiers in Ageing Neuroscience bolo tiež zistenie, že tí, ktorí sa cítia staršie než je ich biologický vek, môžu tomuto stavu podliehať v dôsledku biologických zmien alebo nesprávnej životosprávy.

„Ak sa niekto cíti staršie, než v skutočnosti je, môže to byť znamením potrebnej zmeny životného štýlu, zvykov a aktivít podporujúcich starnutie mozgu. V takomto prípade treba podniknúť kroky ku kvalitnejšej starostlivosti o zdravie mozgu.“

Pocity staroby môžu naznačovať aj niektoré vážne ochorenia

V niektorých prípadoch môže byť pocit, že sa cítite staro, prvým náznakom rozvíjajúcej sa demencie. Každý z nás by mal pozorne vnímať vek, na ktorý sa cíti, pretože ide o faktor, ktorý nemožno oným spôsobom identifikovať.

Zdravie mozgu môže podporiť zdravá životospráva a pravidelná fyzická aktivita, vďaka ktorým zároveň nadobudnete pocit, že ste razom omladli.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, frontiersin.org, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

DNES - 19:35Zdravie

Načasovanie kúpeľa dokáže ovplyvniť kvalitu spánku.

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

DNES - 19:13Zdravie

Pred podstúpením chirurgického zákroku by ste mali vedieť niekoľko dôležitých faktov.

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

VČERA - 21:53Zdravie

Samotné facebookové príspevky dokážu odhaliť 21 rôznych porúch a ochorení, vrátane cukrovky, vysokého tlaku, nervozity a depresie.

Aká je pravda o ortopedických topánkach

Aká je pravda o ortopedických topánkach

VČERA - 20:01Zdravie

Nové poznatky o stvrdnutej koži na nohách rozpútali diskusiu o vplyve orotopedických topánok na zdravie.

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

VČERA - 18:48Zdravie

Ak ste sa niekedy zháčili pri pocite náhlej bolesti, ktorá sa ozvala z niektorej časti vášho tela, tento článok vám o vašom zdraví prezradí viac.