• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.1.2021Meniny má Zora
11°Bratislava

Ježiš dokázal robiť zázraky vďaka konope, tvrdí kontroverzný znalec

  • 20:13 03.07.2018
  • Los Angeles
Ježiš dokázal robiť zázraky vďaka konope, tvrdí kontroverzný znalec

Podľa autora, ktorý sa venuje polarizujúcim témam, sa najznámejšia biblická postava všetkých čias pri vykonávaní svojich zázrakov spoliehala na účinky konope.

Kontroverzný losangelský spisovateľ David Bienenstock, ktorý v minulosti zožal úspech vďaka svojim publikáciám Ako fajčiť trávu (Správne) (How to Smoke Pot (Properly)) a Príručka pre užívateľov marihuany (The Official High Times Pot Smokers Handbook), šokoval verejnosť tvrdením, že Ježiš a jeho apoštoli pri vykonávaní zázrakov používali to, čo na Slovensku poznáme pod označením CBD olej – teda kanabidoil vyrábaný z extraktu konope.

Podľa Bienenstocka sa pred 2000 rokmi konope využívalo vo veľkom po celom Blízkom východe na liečbu chorých a ranených. Posvätené oleje na pomazanie v raných rokoch kresťanstva obsahovali látku kaneh-bosem, ktorá podľa Bienenstocka obsahovala výťažok z konope.

Po tom, ako výťažok vsiakol do kože raneného, mohol pomôcť k liečbe jeho psychických a mentálnych ochorení. S týmto názorom sa však nezhoduje množstvo uznávaných odborníkov, ktorí namietajú, že neexistuje dostatok dôkazov o tom, že kaneh-bosem skutočne obsahoval výťažok z konope.

„Z historických záznamov vieme, že v tom období sa konope bežne používalo – vtedy vedeli, ako ho pestovať a vyťažiť jeho ozdravujúce účinky.

Dnešný efektívny konopný olej je rovnaký, ako bol ten z čias Ježiša. Je to len záležitosť zmiešania konope s olejom a jeho vsiaknutia do kože,“

uviedol Bienenstock pre Daily Star.

Čo naozaj obsahovali oleje na pomazanie?

Bienenstock v skutočnosti nie je sám, kto tejto bizarnej teórii verí. Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že niektoré posvätené oleje obsahovali psychoaktívne látky, konope nevynímajúc. V biblickom recepte na podobný olej sa spomína, že doň treba pridať takmer 3 kilogramy dosiaľ neidentifikovanej byliny, označenej len pod názvom kaneh-bosem.

Väčšina historikov sa prikláňa k názoru, že za tajomným názvom kaneh-bosem sa v skutočnosti skrýva liečivá bylina puškvorec obyčajný, ktorého liečivé účinky sú známe už tisícky rokov. Z druhej strany sa však ozývajú hlasy, podľa ktorých je medicínske využitie konope v staroveku archeologicky potvrdené.

Puškvorec obyčajný sa dnes najčastejšie používa pri liečbe problémov v oblasti tráviaceho traktu.

Ako hovorí Bienenstock, každý, kto by sa liečil pomocou olejov s obsahom konope, by svoje vyliečenie považoval za „zázrak“. „Niekto s náboženským presvedčením a bez vedeckých znalostí spôsobu, akým olej funguje, by mohol hovoriť o zázraku.“

Podľa Bienenstocka sa účinkom konope nevyhol ani Ježiš

Bienenstock zašiel so svojím tvrdením dokonca tak ďaleko, že si dovolil tvrdiť, že Ježiš sám podľahol vplyvu omamného konope.

„Aj Ježiša pomazávali. Ak olej, ktorým ho pomazali, tiež obsahoval konope, určite aj on pocítil jeho účinky. Nemôžeme sa teda čudovať, že ho dodnes označujeme za Krista – pomazaného.“

Magazín Vice získal opozičné tvrdenie profesora botaniky Lyttona Johna Musselmana z Univerzity Old Dominion (Virgínia), ktorý z Bienenstockových záverov nebol práve nadšený. Podľa jeho mienky kaneh-bosem označuje skôr puškvorec ako akúkoľvek psychoaktívnu látku.

„Puškvorec obyčajný je veľmi dôležitou rastlinou v ajurvédskej medicíne, pričom jeho efektívnosť bola preukázaná. Na Srí Lanke ho napríklad dostanete v každom obchode s bylinkami a dokonca sa pestuje aj v záhradách.

Indiáni v Severnej Amerike si puškvorec natoľko vážili, že vždy vyhľadávali husto posiate oblasti.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, dailymail.co.uk, dailystar.co.uk, vice.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Mama ukázala, ako zabrániť zahmlievaniu okuliarov s rúškom

Video: Mama ukázala, ako zabrániť zahmlievaniu okuliarov s rúškom

VČERA - 21:03Zaujímavosti

Žena sa podelila o trik, ako sa pri nosení rúška vyhnúť zahmlievaniu okuliarov.

Video: Nový dom ako z hororu. Toto našla majiteľka za zrkadlom

Video: Nový dom ako z hororu. Toto našla majiteľka za zrkadlom

21:51 20.01.2021Zaujímavosti

Len ťažko si človek dokáže predstaviť, na čo mohol dom v minulosti slúžiť.

Video: Muž minul množstvo peňazí na veterinára. Potom zistil, prečo jeho zdravý pes kríva

Video: Muž minul množstvo peňazí na veterinára. Potom zistil, prečo jeho zdravý pes kríva

21:17 20.01.2021Zaujímavosti

Pes začal z ničoho nič krívať a veterinár nevedel zistiť, prečo.

David Lynch, tvorca filmov o tajomnej stránke ľudskej povahy, oslavuje 75. narodeniny

David Lynch, tvorca filmov o tajomnej stránke ľudskej povahy, oslavuje 75. narodeniny

6:30 20.01.2021Zaujímavosti

Najzásadnejší odkaz filmových a televíznych projektov amerického režiséra Davida Lyncha, by sa dal sformulovať asi takto: Nie je všetko tak, ako sa na prvý - a nezriedka aj na druhý - pohľad zdá.