• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.9.2021Meniny má Vladislav(a)
25°Bratislava

Slovensko je prvou krajinou pilotného programu Refundit

  • 11:54 18.06.2018
  • Bratislava
Slovensko je prvou krajinou pilotného programu Refundit

Slovensko, ako uviedol v pondelok pri prezentácii projektu za účasti jeho tvorcov z Izraela Uriho Levina a Ziv Tirosha predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD), by sa malo stať atraktívnejšie pre turistov.

Slovensko a jeho hlavné mesto Bratislava budú ako prvé miestom vývoja a realizácie pilotnej digitálnej platformy "Refundit", ktorá umožní návštevníkom Slovenska jednoduchým spôsobom uplatniť si vrátenie DPH pri ich nákupoch a vyvezení tovaru z krajiny.

Podľa prezidenta Finančnej správy SR Františka Imreczeho platforma znamená zjednodušenie vrátenia dane z pridanej hodnoty (DPH) turistom prostredníctvom digitálnej aplikácie, ktorý spúšťa finančná správa v spolupráci s izraelským start-upom Refundit.

Podľa Imreczeho Refundit je projekt, vďaka ktorému Slovensko získa prvenstvo vo svete. „Staneme sa totiž pilotnou krajinou, ktorá nasadí novú digitálnu aplikáciu na uľahčenie spôsobu vrátenia DPH turistom. Jednoducho už žiadne formuláre, žiadne návštevy úradov. Dnes je proces vracania DPH pre turistov pomerne zložitý. Preto im ho chceme uľahčiť. Slovensko môže byť svojím konaním vzorom a inšpirovať ostatné krajiny. Rozšírenie aplikácie aj do iných krajín by uľahčilo život aj slovenským turistom,“ zdôraznil.

Podľa premiéra každoročne sa zvyšuje počet turistov, ktorí prídu na Slovensko. Vďaka takýmto projektom sa Slovensko môže všade vo svete prezentovať ako krajina, ktorá chce byť férová voči turistom. „Chceme docieliť, aby mali turisti čo najjednoduchší prístup nielen do krajiny, ale aj k slovenským službám a vráteniu svojich peňazí. Chceme tým podporiť aj biznis v regiónoch, všetkých obchodníkov. Čím viac sa totiž bude zvyšovať návštevnosť Slovenska, aj práve vďaka podobným opatreniam, tým viac nákupov a tržieb to prinesie pre našich obchodníkov,“ dodal premiér.

Podľa podpredsedu vlády a ministra financií SR Petra Kažimíra (Smer-SD) spustením aplikácie sa zníži administratívna záťaž. Vďaka aplikácii bude žiadanie o vrátenie DPH pre turistov jednoduchšie. Je presvedčený, že touto aplikáciou Slovensko podporí biznis a turistický ruch, a tým podporí aj podnikateľov. V konečnom dôsledku sa nám teda tento férový prístup vráti

Na Slovensku bolo za rok 2017 turistom vrátených 2,8 milióna eur prostredníctvom 1291 obchodníkov, platcov DPH, u ktorých si turisti uplatnili vrátenie DPH. Finančná správa predpokladá, že výška vyplatenej sumy sa po spustení aplikácie zvýši.

Spustenie aplikácie Refundit predstavuje ďalší krok v digitalizácii Slovenska a finančnej správy a zvýšenie efektivity procesov finančnej správy. S uvedením aplikácie do praxe sa počíta začiatkom prvého kvartálu 2019.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SNS vyzýva ministra financií na zrušenie očkovacej lotérie

SNS vyzýva ministra financií na zrušenie očkovacej lotérie

DNES - 14:21Ekonomické

Mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS) vyzýva ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), aby bezodkladne navrhol zrušenie očkovacej lotérie.

NDS vníma zdražovanie materiálov, na stole má požiadavky na úrovni 40 mil. eur

NDS vníma zdražovanie materiálov, na stole má požiadavky na úrovni 40 mil. eur

DNES - 12:19Ekonomické

Zdražovanie stavebných materiálov sa dotýka aj Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Z dôvodu rastúcich cien má zo stavieb na stole požiadavky na úrovni 40 miliónov eur.

Na strednom Slovensku je bez elektriny približne 6000 odberných miest

Na strednom Slovensku je bez elektriny približne 6000 odberných miest

VČERA - 16:56Ekonomické

Vo väčšine prípadov problémy spôsobil silný vietor.

Podľa Elona Muska je čipová kríza len krátkodobým problémom

Podľa Elona Muska je čipová kríza len krátkodobým problémom

VČERA - 16:34Ekonomické

Podľa šéfa Tesly Elona Muska je aktuálna čipová kríza, ktorá donútila automobilky obmedziť produkciu, len krátkodobým problémom.

Holý: NBS už k zákonu o nájomnom bývaní nemá zásadné pripomienky

Holý: NBS už k zákonu o nájomnom bývaní nemá zásadné pripomienky

VČERA - 16:18Ekonomické

Zástupcovia Úradu podpredsedu vlády Štefana Holého mali pracovné stretnutie so zástupcami Národnej banky Slovenska (NBS) k návrhu zákona o štátom podporovanom nájomnom bývaní.