• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.9.2019Meniny má Móric
16°Bratislava

Bolesť chrbta: Toto je najhorší spôsob, akým ju môžete „liečiť“

  • 20:56 15.06.2018
  • Londýn
Bolesť chrbta: Toto je najhorší spôsob, akým ju môžete „liečiť“

Bolesť chrbta je častým problémom väčšiny z nás a môže sa prejaviť na spodku alebo vrchu chrbtice. Ak si však chcete pomôcť, toto pri jej liečení rozhodne nerobte!

Bolesť chrbta môže mať niekoľko príčin. Najčastejšie vzniká v dôsledku poranenia alebo námahy po ťažkej fyzickej práci. Najčastejšie nás chrbát bolí v spodnej časti, čo sa však môže preniesť až ku krku alebo bokom. Ak si chcete uľaviť, môžete vyskúšať napríklad strečing postihnutých svalov.

Existuje aj spôsob liečby chrbta, ktorým si môžete viac uškodiť ako pomôcť. Ako hovorí riaditeľ spoločnosti na výrobu zariadení na podporu kĺbov Paul Starkey, pri strečingu by ste sa mali zamerať na obmenu rôznych cvikov.

„Keď sa vám niektorý cvik zapáči, môže vás to zvádzať k tomu, aby ste ho neustále opakovali, čím zanedbáte ostatné druhy pohybov. Tým, že budete rovnaké aktivity opakovať zakaždým, keď budete cvičiť, zapojíte vždy tie isté svaly, čo by mohlo vyvíjať zvýšený tlak na kĺby.“

Odborník odporúča obmieňať cviky, ktoré sa vám páčia. Či už radi beháte, alebo radšej bicyklujete, skúste svoju obľúbenú aktivitu z času na čas prerušiť iným cvikom.

Najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť bolesti chrbta

Starkey pre Express Online vymenoval aj niekoľko druhov cvičení, ktoré sú obzvlášť účinné pri liečení bolestí chrbta. „Posilňovanie pomáha spevniť svaly okolo kĺbov a bolo tiež dokázané, že redukuje bolesť u ľudí s artritídou. Na druhej strane napríklad plávanie alebo turistika pomáhajú zlepšovať pohyblivosť a odolnosť kĺbov.“

Ako uvádza Britská národná zdravotná služba, najlepším spôsobom, ako sa zbaviť bolesti chrbta, je aktívny životný štýl a pravidelné cvičenie. „Pred 20 rokmi sa odporúčal odpočinok. Vďaka výskumu dnes vieme, že opak je pravdou.“

Len pre predstavu, pod pojmom aktívny životný štýl si netreba hneď predstavovať každodenné posilňovanie či plávanie. Stačí, keď každý deň vykonáte nejakú menej namáhavú aktivitu – napríklad umyjete podlahu alebo utriete prach, ktorá vám spríjemní sedavý spôsob života, aký dnes sprevádza väčšinu z nás.

Podľa britského ústavu zameraného na výskum artritídy je skvelým prostriedkom na boj proti bolesti chrbta aj joga. „Ľudia, ktorým bolesť chrbta ustúpila, často prestávajú cvičiť. To je chyba – preventívnym cvičením jej totiž môžete bolesti zabrániť v návrate.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, arthritisresearchuk.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šikovný trik, ako sa zbaviť chuti na zlé veci. Možno ho už máte v mobile

Šikovný trik, ako sa zbaviť chuti na zlé veci. Možno ho už máte v mobile

20:47 19.09.2019Zdravie

Ak sa snažíte prestať fajčiť, jesť sladké či piť alkohol, pomôže vám tento jednoduchý trik.

Takto dokáže baza poraziť chrípku

Takto dokáže baza poraziť chrípku

19:24 19.09.2019Zdravie

Nové dôkazy naznačujú, že tieto tmavofialové bobule dokážu zlepšiť imunitný systém človeka.

10 spôsobov ako si ozdraviť šálku kávy

10 spôsobov ako si ozdraviť šálku kávy

19:03 19.09.2019Zdravie

Ak chcete svoj štart do dňa ozvláštniť niečím zdravým, inšpirujte sa týmito 10 spôsobmi, ako spraviť z kávy zdravú delikatesu.

Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

9:07 19.09.2019Zdravie

Aj nesprávne skladovanie húb môže spôsobiť otravu ľudského organizmu. Upozorňujú na to odborníci.

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

19:20 18.09.2019Zdravie

Zdravotné benefity konzumácie paradajok nemožno podceňovať, no v kombinácii s niektorými potravinami nie sú také výhodné ako bez nich.