• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Sulík: Opozícia by mala mať na Ústavnom súde SR svojich zástupcov

  • 15:49 08.06.2018
  • Bratislava
Sulík: Opozícia by mala mať na Ústavnom súde SR svojich zástupcov

S takouto požiadavkou prišiel v piatok za ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom predseda opozičnej strany SaS Richard Sulík.

Pri voľbe sudcov Ústavného súdu SR v parlamente by nemalo byť možné, aby uspeli iba kandidáti koalície. S takouto požiadavkou prišiel v piatok za ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd) predseda opozičnej strany SaS Richard Sulík. Spolu so straníckym kolegom Alojzom Baránikom predstavili návrh na zmenu pravidiel voľby, ktorý má zaručiť, že pri nadchádzajúcej veľkej obmene sudcov ÚS uspejú aj kandidáti opozície. Gál návrh a priori neodmietol, chce ho preskúmať.

Šéf rezortu spravodlivosti odštartoval v piatok rozhovory s predstaviteľmi opozičných strán, deň pred tým sa stretol so zástupcami iniciatívy právnikov. O zmene pravidiel voľby ústavných sudcov chce postupne hovoriť so všetkými opozičnými lídrami s výnimkou predsedu ĽSNS. Pokúša sa pritom zaistiť potrebnú ústavnú väčšinu pre zmenu pravidiel voľby. So zástupcami SaS sa dohodol, že v rámci pripomienkovania návrhu, na ktorom sa dohodla koalícia, predložia vlastné predstavy. Obe strany budú následne hľadať prieniky.

Stretnutie hodnotím ako veľmi konštruktívne. Oceňujem, že pán minister Gál má snahu diskutovať aj s opozíciou, nie je to úplne bežné,“ zhodnotil po viac ako hodinu trvajúcej schôdzke s ministrom Sulík. Za konštruktívne označil rokovanie aj Gál. „Ultimáta nepadli, prišli s nejakými návrhmi, tie musíme preskúmať a potom sa k tomu vrátime,“ vysvetlil minister. Ten predĺžil pripomienkovanie ministerského návrhu, na ktorom sa dohola koalícia, až do konca júna. Chce tak zabezpečiť potrebný časový priestor pre vznesenie pripomienok pre všetkých zúčastnených.

My pošleme pripomienky, veľa z nich je technických, ako napríklad minimálny vek ústavných sudcov alebo podmienka ovládania svetového jazyka. Potom máme ešte jeden návrh, ktorý by mal zabezpečiť, aby aj opozícia vedela obsadiť časť sudcovských miest,“ priblížil Sulík. O podrobnostiach návrhu jeho strany nechcel dopredu hovoriť. Bude sa však pokúšať získať podporu preň aj v ďalších opozičných stranách. Sulík tiež odmietol hodnotiť koaličný návrh predstavený koncom mája Gálom, v tejto fáze na to podľa jeho slov nevidí dôvod.

Gál v štvrtok (7.6.) po stretnutí sa právnikmi pripustil, že si vie predstaviť priechodnosť ich návrhu na zavedenie dvojkolovej voľby. V prvom kole by bola na zvolenie kandidátov potrebná ústavná väčšina hlasov, v druhom už len nadpolovičná. SaS sa však táto myšlienka nepozdáva. „Ak má byť výsledkom, že koalícia si len počká na druhé kolo, v ktorom zvolí väčšinou 76 hlasov svojich kandidátov, tak to je úplne nefunkčné,“ skomentoval návrh Baránik. „Naším zámerom je dosiahnuť stav, keď nebude možné, aby si koalícia navolila svojich kandidátov,“ doplnil.

Sulík, naopak, podporil iný návrh skupiny právnikov na cyklickú voľbu, ktorý má zabezpečiť postupnú obmenu sudcov ÚS a zabrániť opakovaniu súčasnej situácie, keď vo februári 2019 uplynie naraz funkčné obdobie až deviatim z celkovo 13 ústavných sudcov. Minister spravodlivosti to štvrtok zhodnotil tak, že nevidí priestor na takúto zásadnú zmenu, ktorú neobsahoval ani jeden z variantov spracovaných jeho ministerstvom.

Minister spravodlivosti predložil koncom mája na pripomienkovanie nové pravidlá voľby ústavných sudcov, na ktorých sa dohodla koalícia. Kandidáti sa majú voliť v parlamente nadpolovičnou väčšinou, namiesto doterajších 40 rokov musia mať najmenej 45. Požiadavkou tiež je, aby boli všeobecne uznávanou osobnosťou v odbore práva a alternatívne musia mať aj niektorú z odborných právnických skúšok, pravidelne publikovať alebo prednášať a ovládať svetový jazyk.

Na zmenu Ústavy bude minister potrebovať hlasy opozície. Prezident SR Andrej Kiska označil koaličný návrh na podpriemerný a vyzval Gála, aby využili návrh 38 známych slovenských právnikov, pretože otvára priestor na dobré riešenie. Hodnotenie prezidenta o podpriemernosti koaličného návrhu Gál vo štvrtok nechcel komentovať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia varuje pred pádom stromov

Polícia varuje pred pádom stromov

DNES - 16:15Domáce

Polícia informuje o takomto prípade z diaľnice D2.

Polícia upozorňuje na množiace sa podvody. Takto vám ukradnú údaje z platobných kariet

Polícia upozorňuje na množiace sa podvody. Takto vám ukradnú údaje z platobných kariet

DNES - 15:27Domáce

Páchateľ získal údaje z platobných kariet pri kúpe z inzertného portálu.

Sestry sa sťažujú na chaos pri vyplácaní 350-eurového príspevku pre zdravotníkov

Sestry sa sťažujú na chaos pri vyplácaní 350-eurového príspevku pre zdravotníkov

DNES - 14:36Domáce

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa sťažuje na chaos pri vyplácaní finančného príspevku vo výške 350 eur.

SaS: Návšteva Žilinku v Rusku je prejavom nekultúrnosti i bezpečnostným rizikom

SaS: Návšteva Žilinku v Rusku je prejavom nekultúrnosti i bezpečnostným rizikom

DNES - 14:29Domáce

Uviedla to strana SaS v reakcii na účasť generálneho prokurátora na oslavách 300. výročia vzniku ruskej prokuratúry.

Mladík narazil s autom do stromu, zranilo sa šesť ľudí vrátane detí

Mladík narazil s autom do stromu, zranilo sa šesť ľudí vrátane detí

DNES - 14:23Domáce

Bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví.