• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Toto ovocie, za ktoré dáte len euro, vás bezpečne ochráni pred rakovinou hrubého čreva

 • 21:48 17.05.2018
 • Londýn
Toto ovocie, za ktoré dáte len euro, vás bezpečne ochráni pred rakovinou hrubého čreva

Pred rakovinou hrubého čreva sa môžete chrániť jednoduchou zmenou vo svojom jedálničku. Ak do neho zaradíte toto ovocie, ktoré dostať v každom väčšom obchode, zvýšite tým svoje šance na zdravý a dlhý život.

Rakovine hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku v posledných rokoch mimoriadne darilo. Ako informoval primár onkologického oddelenia Fakultnej nemocnice v Nitre Juraj Detvay, tento druh rakoviny ročne diagnostikujú 5000 Slovákom, pričom až štvrtina z nich sa o ochorení dozvedá vtedy, keď je len malá šanca na jeho vyliečenie.

Príznaky rakoviny hrubého čreva sa dajú ľahko pomýliť s príznakmi iných ochorení – najčastejšie so syndrómom dráždivého čreva. Kľúčovým rozhodnutím pri spozorovaní prvých zdravotných ťažkostí je návšteva lekára, ktorý dokáže v oblasti vášho brucha alebo konečníka nahmatať hrčku.

Medzi ďalšie prvotné náznaky rakoviny hrubého čreva patrí bolesť brucha alebo konečníka, strata hmotnosti, únava a krátkosť dychu, krvácanie z konečníka, krv v stolici a prudká zmena vo vyprázdňovaní.

Ako sa vyhnúť rakovine hrubého čreva a konečníka

Riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka dokážete zvrátiť jednoduchými zmenami stravy a životného štýlu. Gail Curryová, ktorá je vedúcou oddelenia v britskej neziskovej organizácii Bowel Cancer UK, ako príklad uvádza zvýšenie fyzickej aktivity, zdravú hmotnosť, nekonzumovanie spracovaných mäsových výrobkov a obmedzenie konzumovania červeného mäsa. Podľa Curryovej by ste sa tiež mali vyhýbať alkoholu a fajčeniu.

K zvýšeniu ochrany pred rakovinou hrubého čreva si môžete dopomôcť aj pridaním nenáročného ovocia do svojho pravidelného jedálneho lístka. Týmto ovocím je avokádo. Avokádo je skvelým zdrojom nerozpustnej vlákniny a mononesaturovanej mastnej kyseliny olejovej, ktorá sa stará o zdravie srdca.

V avokáde okrem vlákniny nájdete aj živiny vo forme draslíka, kyseliny listovej, luteínu a vitamínov K, C, B a E. Vďaka nízkemu obsahu karbohydrátov sú avokáda ideálnym bojovníkom proti rakovine, sivému zákalu, a dokonca sa tvrdí, že dokážu potlačiť príznaky artritídy.

Jedlom k zdraviu čriev

Gail Curryová okrem avokád odporúča konzumovať viac ovocia a zeleniny bohatých na vlákninu, ako aj orechov, fazule, šošovice a celozrnného pečiva. „Zdravé tuky môžete nájsť v rybách, avokádach a semiačkach. Dobrým zdrojom vlákniny sú zas vajcia, kuracie mäso alebo fazuľa. Je tiež veľmi dôležité piť veľa vody, aby ste telu zabezpečili hydratáciu."

Vzťahuje sa na vás riziko rakoviny hrubého čreva?

Odborníci sa stále nezhodujú na konkrétnej príčine vzniku rakoviny tohto druhu, ale za najväčšie riziko sa považuje týchto 6 faktorov:

 1. vek nad 50 rokov
 2. prítomnosť rakoviny hrubého čreva u iných členov rodiny
 3. prítomnosť nezhubných nádorov v črevách
 4. dlhodobé zápalové ochorenie čriev (napríklad Crohnova choroba)
 5. cukrovka 2. typu
 6. nezdravý životný štýl

Pokiaľ ste na sebe spozorovali jednu alebo viac vecí zo zoznamu, ste vystavení vyššiemu riziku rakoviny hrubého čreva. To však neznamená, že ju určite dostanete.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, stopcoloncancernow.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.