• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.1.2019Meniny má Zora
-4°Bratislava

Našli sa skryté stránky denníka Anny Frankovej. Z ich obsahu budete zhrození

  • 19:06 16.05.2018
  • Amsterdam
Našli sa skryté stránky denníka Anny Frankovej. Z ich obsahu budete zhrození

Vedcom sa podarilo nájsť ukryté stránky denníka židovského dievčaťa, ktoré sa neskôr stalo hrdinským symbolom holokaustu. Ich obsah sa ničím nepodobá tomu, čo sme od autorky mohli čítať doteraz.

Podľa najnovšieho zistenia vedcov sa Anna Franková snažila ukryť dve stránky svojho rukopisu pred zrakom verejnosti. Vedcom z Múzea Anny Frankovej a dvoch ďalších holandských inštitúcií sa však podarilo odhaliť ich vďaka digitálnej technológii.

Prenasledované dievča vo svojom denníku píše o dospievaní v tajnej podkrovnej izbe, ktorá počas druhej svetovej vojny slúžila ako príbytok a zároveň úkryt pred Nacistami. Novo objavené stránky sa Franková snažila ukryť pravdepodobne preto, že obsahovali nemiestne vtipy a poznámky o sexuálnom živote, o ktorých sa jej otec a ostatní obyvatelia príbytku nemali dozvedieť.

„Niekedy si predstavujem, ako za mnou niekto príde, a bude požadovať informácie o téme sexuality,“ píše Franková po holandsky. „Ako by som si poradila?“ Dievča sa na vlastnú otázku pokúša odpovedať cudným spôsobom, pričom používa frázy ako „rytmické pohyby“ na opísanie sexu, a „liek na vnútorné užitie“ na opis antikoncepcie.

V ďalších vetách sa dozvedáme o menštruácii, ako o „znaku dospelosti“ a o prostitúcii: „V Paríži na to majú veľké domy.“

Rast Anny Frankovej

Peter de Bruijn, ktorý sa podieľal na výskume objavených stránok Anny Frankovej, si myslí, že objav nie je dôležitý z hľadiska svojho sexuálneho obsahu, ktorý možno nájsť aj inde v denníku, ale z hľadiska literárneho štýlu.

„Text začína predstavením imaginárnej postavy, ktorej rozpráva o sexe, takže si sama tvorí prostredie na vyrozprávanie niečoho, o čom sa jej možno nehovorí príjemne.“

Aj výkonný riaditeľ Múzea Anny Frankovej Ronald Leopold sa nazdáva, že ide o výnimočný prienik do štýlu mladého dievčaťa. „Ide o veľmi opatrný začiatok jej spisovateľskej kariéry. Stále sú to len veľmi skoré začiatky.“

Dostupné aj na internete

Anna Franková počas zajatia napísala dve verzie denníkov. Dve tajné stránky boli obsahom prvej z nich, ktorá opisovala obdobie od jej 13. narodenín 12. júna 1942 do 1. augusta 1944, a bola určená len pre ňu samotnú.

Druhú verziu prerozprávania svojich skúseností sa rozhodla spísať, keď v rádiu počula vyhlásenie exilovej holandskej vlády o tom, že sa chystá publikovať každé očité svedectvo o trápení obyvateľov pod nemeckou okupáciou. Podarilo sa jej napísať celých 215 strán, ktoré sa však stratili keď ju a jej rodinu našli, zatkli a deportovali. Anna Franková umrela v koncentračnom tábore Bergen-Belsen krátko pred 16. narodeninami v roku 1945.

Pracovníci Múzea Anny Frankovej natrafili na tajné stránky denníka, keď v roku 2016 kontrolovali jeho stav a fotografovali niektoré strany. Až dnes sa však podarilo nájsť technológiu, ktorá by im dovolila bližšie preskúmať stratený rukopis, a nezničiť ho pritom.

Hovorkyňa Múzea Anny Frankovej uviedla, že nové stránky budú verejnosti sprístupnené prostredníctvom internetu, no momentálne len v pôvodnom holandskom znení.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, independent.co.uk, annefrank.org, Foto: Wikimedia Commons
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Cyklista prekonal pretekárov z Tour de France. Takouto rýchlosťou šprintoval

Video: Cyklista prekonal pretekárov z Tour de France. Takouto rýchlosťou šprintoval

VČERA - 22:29Zaujímavosti

Tento šprintér by sa nemusel hanbiť ani medzi profesionálmi.

Video: Rodine v noci ušiel pes. Na druhý deň ho našli, no mal neobvyklú spoločnosť

Video: Rodine v noci ušiel pes. Na druhý deň ho našli, no mal neobvyklú spoločnosť

VČERA - 21:47Zaujímavosti

Rodine sa strateného psa podarilo nájsť, no nakoniec nebol sám.

Videonávod: Prvá pomoc pri uštipnutí hadom – tieto kroky vám môžu zachrániť život

Videonávod: Prvá pomoc pri uštipnutí hadom – tieto kroky vám môžu zachrániť život

VČERA - 21:09Zaujímavosti

Čo robiť bezprostredne po tom, ako vás uštipne had? Slečna sa nechala pohrýzť, aby vám ukázala niekoľko užitočných rád.

Foto: Top 5 rastlín, ktoré prežijú aj v tmavých kútoch

Foto: Top 5 rastlín, ktoré prežijú aj v tmavých kútoch

VČERA - 20:12Zaujímavosti

Nemáte v byte dosť svetla, ale aj tak si doň chcete vtesnať kúsok zelene? Vložte svoju nádej do týchto piatich rastliniek, ktoré prežijú aj v tmavých priestoroch.