• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Beblavý: Smer-SD od nás povinné zverejňovanie miezd opísal, ale zle

  • 15:51 19.04.2018
  • Bratislava
Beblavý: Smer-SD od nás povinné zverejňovanie miezd opísal, ale zle

Vládny Smer-SD podľa nezaradeného poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého zle opísal povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch od mimoparlamentnej strany SPOLU - občianska demokracia. Súčasné znenie novely podľa neho uľahčuje obchádzanie zákona, toto opatrenie je ale napriek tomu plusom.

Zástupcovia Smeru od nás povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch síce opísali, ale zle. To uľahčuje obchádzanie zákona, napriek tomu je jeho zavedenie jednoznačným plusom. Stransparentní trh práce a dá nielen uchádzačom, ale aj aktuálnym zamestnancom do rúk nástroj, ako účinnejšie bojovať za férové platy,“ priblížil Beblavý, ktorý je predsedom strany SPOLU - občianska demokracia.

Poslanec vyzdvihol načasovanie novely, ktorá má vojsť do platnosti začiatkom mája. „Toto opatrenie bude mať najsilnejší efekt práve dnes, keď na trhu práce nie sú ľudia, pretože zamestnávatelia budú tlačení dávať do inzerátov atraktívne sumy a potom ich aj budú zo zákona povinní dodržať. Tí, ktorí budú v inzerátoch uvádzať formálne sumy (napríklad minimálnu mzdu) sa nedočkajú uchádzačov, preto túto stratégiu opustia,“ predpokladá Beblavý.

Podľa pracovného portálu Profesia.sk je však toto načasovanie zlé, pretože novela prichádza v čase, keď sú zamestnávatelia oproti uchádzačom často v nevýhode. Pre firmy je podľa portálu mnohokrát náročné nájsť pracovnú silu, preto sa snažia zaujať tých, ktorí už prácu majú.

Novela zamestnávateľom prikazuje uvádzať v pracovnej ponuke aj základnú zložku mzdy. Problémom podľa marketingového manažéra Profesia.sk Martina Menšíka je, že zamestnávateľom nie je prikázané, či majú uvádzať hodinovú, týždňovú alebo mesačnú zložku. Firmy si tak môžu zvoliť vlastnú politiku, podľa ktorej sa budú riadiť a uchádzači v tom môžu mať zmätok, dodal.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poslanci schválili finančný príspevok za očkovanie. Takéto sú podmienky

Poslanci schválili finančný príspevok za očkovanie. Takéto sú podmienky

DNES - 12:04Ekonomické

Seniori budú mať nárok na finančný príspevok za očkovanie.

Z viacerých častí Bratislavy hlásili zápach plynu

Z viacerých častí Bratislavy hlásili zápach plynu

DNES - 10:49Ekonomické

Pre zápach plynu, ktorý obyvatelia Bratislavy cítili v stredu (8. 12.) večer na viacerých miestach hlavného mesta, prijala SPP - distribúcia na svojej poruchovej linke vyše 80 hovorov. Pre TASR uviedol hovorca spoločnosti Milan Vanga.

Richter: Je potrebné riešiť pandémiu nového koronavírusu aj chudoby

Richter: Je potrebné riešiť pandémiu nového koronavírusu aj chudoby

VČERA - 18:20Ekonomické

Je potrebné riešiť pandémiu nového koronavírusu aj chudoby. Uviedol to poslanec Smeru-SD Ján Richter. Ďalej povedal, že ľudia sa dnes najviac boja chudoby a na to je potrebné reagovať.

Doležal: Očkovaní a prekonaní budú môcť vykonávať v autoškolách aj praktické skúšky

Doležal: Očkovaní a prekonaní budú môcť vykonávať v autoškolách aj praktické skúšky

VČERA - 17:33Ekonomické

Ľudia, ktorí sú zaočkovaní a prekonali ochorenie COVID-19, budú môcť vykonávať v autoškolách aj praktické skúšky. Oznámil to v stredu po rokovaní vlády minister dopravy Andrej Doležal.

Reštaurácie ostávajú zatvorené, Sulík hovorí o

Reštaurácie ostávajú zatvorené, Sulík hovorí o "skutočnom" odškodnení

VČERA - 16:52Ekonomické

Reštaurácie by podľa Sulíka dostať podporu z dôvodu poklesu obratu, preplatenie nájmu a tiež príspevok na zamestnancov.