• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.5.2022Meniny má Gizela
19°Bratislava

KDH si dnes zvolí predsedu a podpredsedov

  • 7:22 17.03.2018
  • Bratislava
KDH si dnes zvolí predsedu a podpredsedov

Kresťanskodemokratické hnutie si v sobotu na sneme v Ružomberku zvolí nového predsedu, podpredsedov a má zmeniť stanovy tak, aby sa upravila skratka hnutia.

O post predsedu sa uchádza súčasný šéf Alojz Hlina, nezaradený poslanec NR SR Richard Vašečka, ktorý nedávno opustil OĽaNO, a nitriansky krajský poslanec Miloslav Hatala. Počet kandidátov by sa ešte mohol meniť. „Takmer až do voľby predsedu môže byť na predsedu navrhnutý ktorýkoľvek člen hnutia,“ vysvetlil Župa.

Predsedu má voliť 342 delegátov snemu. Hlinovi verejne deklarovali podporu členovia predsedníctva KDH. Vašečka svoju kandidatúru zdôvodňoval aj silnou a naliehavou ponukou zvnútra KDH. V pondelok ho za kandidáta na post predsedu nominovala prešovská primátorka Andrea Turčanová.

Delegáti snemu majú tiež meniť stanovy. Upraviť by sa mala skratka názvu. Názov má zostať Kresťanskodemokratické hnutie, ale skratka KDH sa má doplniť o slovné spojenie „Kresťanskí demokrati“. Skratka by tak po zmene mala byť „KDH - Kresťanskí demokrati“.

Návrh zmeny stanov počíta aj s úpravou spôsobu tvorby kandidátnej listiny do NR SR, europarlamentu a pri návrhu kandidáta na prezidenta. Po novom by mala kandidátky schvaľovať Rada KDH na návrh Predsedníctva KDH.

Zostáva v platnosti, že naši členovia, kluby, okresné centrá, krajské rady KDH budú môcť naďalej navrhovať kandidátov do Stáleho zoznamu, z ktorého sa bude vytvárať kandidátna listina,“ píše sa v návrhu zmeny stanov.

Navrhovatelia deklarujú, že návrhy bude Predsedníctvo KDH predkladať po „intenzívnej vnútrostraníckej komunikácii a v takej podobe, aby mali potenciál na to, aby ich Rada KDH schválila“.

Novelizácia stanov má tiež rozšíriť počet členov Rady KDH o štyroch krajských koordinátorov sympatizantov konzervatívnej politiky a troch krajských koordinátorov seniorov. „Títo koordinátori budú navrhnutí z radov členov KDH. Navrhovať ich bude Predsedníctvo KDH a schvaľovať ich bude Rada KDH,“ píše sa v návrhu.

Zmeny kritizovali bývalí funkcionári hnutia. Žiadali zachovanie názvu hnutia a tiež, aby KDH zostalo demokratické. Súčasné vedenie im odkázalo, že navrhované zmeny stanov nie sú nedemokratické.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Záchranné zložky zasahujú pri explózii vo výrobnej hale v Malackách

Záchranné zložky zasahujú pri explózii vo výrobnej hale v Malackách

VČERA - 22:18Domáce

Polícia a záchranné zložky zasahujú pri explózii, ku ktorej došlo krátko po 21.00 h v priestoroch výrobnej haly na Priemyselnej ulici v Malackách.

Boris Kollár: Štefan Hamran by mal byť zdržanlivý

Boris Kollár: Štefan Hamran by mal byť zdržanlivý

VČERA - 19:38Domáce

Policajný prezident Štefan Hamran by mal byť zdržanlivý a dávať si pozor na vlastné správanie. Pred pondelkovou koaličnou radou to uviedol predseda Národnej rady Boris Kollár.

Sulík má partnerom predstaviť vlastné návrhy, Matovič už s SaS rokovať nechce

Sulík má partnerom predstaviť vlastné návrhy, Matovič už s SaS rokovať nechce

VČERA - 19:22Domáce

SaS chce cieliť pomoc na tých, ktorí to naozaj potrebujú, vlastné návrhy predstaví v pondelok koaličným partnerom.

Premiér Heger víta oznámenie, že Švédsko si podá prihlášku do NATO

Premiér Heger víta oznámenie, že Švédsko si podá prihlášku do NATO

VČERA - 19:11Domáce

Premiér Eduard Heger (OĽANO) víta oznámenie švédskej premiérky Magdaleny Anderssonovej, že jej krajina podá prihlášku do Severoatlantickej aliancie (NATO).

Čekovský vníma zadržanie Harabina pozitívne, Fico hovorí o strate súdnosti NAKA

Čekovský vníma zadržanie Harabina pozitívne, Fico hovorí o strate súdnosti NAKA

VČERA - 17:58Domáce

Poslanci Národnej rady (NR) SR Andrej Stančík a Kristián Čekovský vnímajú zadržanie bývalého ministra spravodlivosti Štefana Harabina za dobrý signál pre slušných občanov.