• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.12.2018Meniny má Hilda
Bratislava

Ak si počas dňa radi zdriemnete, môže to byť indikátorom tohto ochorenia

  • 19:39 13.03.2018
  • Minnesota
Ak si počas dňa radi zdriemnete, môže to byť indikátorom tohto ochorenia

Dobrý spánok je kľúčom nielen k lepšej nálade počas dňa, ale aj k zdravému životnému štýlu. Ak však patríte medzi tých, ktorí si počas dňa radi pospia, môžete vážne hazardovať so svojím zdravím!

Dnes vieme len veľmi málo o tom, ktorý gén alebo rizikový faktor spôsobuje Alzheimerovu chorobu. Na jej nástup navyše nevplývajú len gény, ale aj biologické procesy zviazané so starnutím.

V uplynulých rokoch však vedci vypátrali niektoré vzorce správania, ktoré môžu ovplyvniť riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Posledná štúdia publikovaná v JAMA Neurology poukazuje na to, do akej miery spánok počas dňa indikuje Alzheimerovu chorobu.

Prashanthi Vemuriová z Mayo Clinic (Minnesota, USA) chcela spoločne s kolegami vyriešiť jeden z najpálčivejších problémov svojho odboru. Predošlé štúdie dokázali, že ľudia s Alzheimerovou chorobou zvyknú mať problémy so spánkom. Môže za to fakt, že počas spánku sa mozog zbavuje amyloidu (proteín, ktorého nahromadením v mozgu vzniká Alzheimerova choroba). Doteraz sa však nevedelo, či zásoby amyloidových plakov vedú k prerušovanému spánku, alebo naopak, či zmeny v spávaní prispievajú k nahromadeniu proteínu.

Vemuriová a jej profesionálny tím teda podnikla pokus na 3000 starších ľuďoch z regiónu. 283 z nich s vekom nad 70 rokov (bez náznakov demencie) zodpovedalo otázky týkajúce sa svojich spánkových návykov, pričom lekári počas siedmych rokov skenovali ich mozog.

Počas štúdie 22% pacientov uviedlo, že si počas dňa radi zdriemnu. Po skončení štúdie Vemuriová prišla na to, že tí, ktorí počas dňa nadmerne často spávajú, boli náchylnejší na nárast množstva amyloidu v mozgu. Na rozdiel od tých, ktorí počas dňa nespávali, u 22% pacientov bolo zistené častejšie ukladanie tohto proteínu obzvlášť v tých oblastiach mozgu, ktoré bývajú postihnuté pri Alzheimerovej chorobe.

„Zistili sme, že spánok počas dňa spôsoboval častejšie ukladanie amyloidu u ľudí, ktorí ho už majú vysoké množstvo, čo sa na ich zdraví podpísalo aj z dlhodobého hľadiska.“

Hoci ide o pomerne podrobnú štúdiu zameranú na tento problém, nepodarilo sa jej vytýčiť jednoznačný dôkaz o tom, že spánok počas dňa prispieva k hromadeniu amyloidu, alebo či práve amyloid je spúšťačom problémov so spánkom (ku ktorým patrí aj spánok počas dňa). Tak či tak sa touto štúdiou podarilo opäť zdôrazniť dôležitosť spánku pre zdravie človeka.

„Dúfam, že ľudia pochopia, že dobrý spánok je kľúčom k zdravému mozgu, pretože dokáže obmedziť prítomnosť amyloidu v ňom, ktorý je jedným zo spúšťačov Alzheimerovej choroby.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, time.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

19:18 07.12.2018Zdravie

Väčšina ľudí si tento druh cysty na mozgu nevšimne aj niekoľko rokov. V jedinečných prípadoch sa jej prítomnosť dá zistiť aj takýmto spôsobom.

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

20:29 06.12.2018Zdravie

O cukre sa hovorí ako o prírodnom zabijakovi. Je síce pravda, že cukor stojí za mnohými ochoreniami, no celkom sa ho vzdať nemusíme. Akú dennú dávku by sme mali prijímať?

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

20:17 06.12.2018Zdravie

Kým niektoré druhy vyrážok sú neškodné a zmiznú behom niekoľkých dní, iné signalizujú vážnejšie stavy, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

19:22 06.12.2018Zdravie

U mladých ľudí sa čoraz viac objavuje nová smrteľná forma meningitídy, ktorej príznaky lekári mylne klasifikujú ako predávkovanie drogami alebo alkoholom.

6 alkoholických nápojov, z ktorých najviac nafukuje brucho

6 alkoholických nápojov, z ktorých najviac nafukuje brucho

19:48 05.12.2018Zdravie

Nafukovanie je bežný problém, pri ktorom dochádza k uviaznutiu nadbytočného plynu v brušnej dutine. Obvykle ho spôsobujú niektoré jedlá a nápoje. Ak sa ho chcete zbaviť, týmto 6 alkoholickým nápojom sa vyhnite.

TV program