• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.12.2018Meniny má Hilda
Bratislava

Svetová zdravotnícka organizácia varuje: Svetu hrozí nová pandémia

  • 20:20 13.03.2018
  • Ženeva
Svetová zdravotnícka organizácia varuje: Svetu hrozí nová pandémia

Ako nám už napovedajú dejiny, po vypuknutí tejto pliagy budeme pravdepodobne svedkami niečoho, čo sme ešte nezažili.

Na svet chorôb, ktoré by v budúcnosti mohli prerásť do pandémie, pribudla nová choroba so záhadným označením „Choroba X“. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá nedávno publikovala zoznam chorôb, ktoré považuje za nebezpečné pre celé ľudstvo kvôli tomu, že na ne dosiaľ neexistuje liek.

Do zoznamu nebezpečných ochorení zdravotníci zahrnuli tiež Ebolu, Ziku, Horúčku lassa a vírus Sars (ťažký akútny respiračný syndróm). Choroba X sa od týchto známych vírusov líši tým, že sa po prvýkrát ocitla na zozname priorít Svetovej zdravotníckej organizácie.

Hrozba, ktorá ešte len vznikne

Choroba X v skutočnosti nie je novinkou. Ide len o hypotetický vírus, ktorým by sa v budúcnosti mohol nakaziť celý svet. „Pojmom choroba X označujeme medzinárodnú epidémiu, ktorá by v budúcnosti mohla byť vyvolaná patogénom, ktorý dnes nevyvoláva choroby u ľudí,“ vyjadrila sa WHO vo svojom stanovisku.

„Z dejín vieme, že ďalšia veľká choroba bude taká, akú sme nikdy predtým nepoznali,“ uviedol pre The Telegraph vedecký poradca komisie WHO John-Arne Rottingen.

„Možno je zvláštne, že sme ju označili písmenom 'X'. Naším hlavným cieľom v tomto prípade je pripraviť sa a vytvoriť vakcíny a diagnostické testy, ktoré by pomohli v boji proti tomuto ochoreniu.“

Podľa Rottingena by ochorenie mohlo vzniknúť rôznymi spôsobmi, no za najpravdepodobnejší z nich považuje prenos zo zvieraťa na človeka. Vtedy by išlo o takzvanú zoonózu, čo dnes tiež platí pre Ebolu, Salmonellu či HIV, ktoré sa pravdepodobne prenieslo zo šimpanzov na ľudí začiatkom 20. storočia.

„Zmena ekosystému a ľudských habitatov so sebou vždy nesie riziko prenosu choroby zo zvierat na človeka. Je to prirodzený proces a naša pripravenosť je v tomto prípade kľúčová.“

Obnoveniu zoznamu priorít WHO sa nevyhli ani ochorenia spadajúce pod hemoragické horúčky a množiace sa enterovírusy nesúvisiace s obrnou, ktoré boli zo zoznamu vyškrtnuté. Aj tieto patogény ale v minulosti dokázali ľudstvu spôsobiť problémy, v dôsledku čoho by sme podľa odborníkov mali sledovať ich správanie a vývin.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, telegraph.co.uk, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

19:18 07.12.2018Zdravie

Väčšina ľudí si tento druh cysty na mozgu nevšimne aj niekoľko rokov. V jedinečných prípadoch sa jej prítomnosť dá zistiť aj takýmto spôsobom.

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

20:29 06.12.2018Zdravie

O cukre sa hovorí ako o prírodnom zabijakovi. Je síce pravda, že cukor stojí za mnohými ochoreniami, no celkom sa ho vzdať nemusíme. Akú dennú dávku by sme mali prijímať?

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

20:17 06.12.2018Zdravie

Kým niektoré druhy vyrážok sú neškodné a zmiznú behom niekoľkých dní, iné signalizujú vážnejšie stavy, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

19:22 06.12.2018Zdravie

U mladých ľudí sa čoraz viac objavuje nová smrteľná forma meningitídy, ktorej príznaky lekári mylne klasifikujú ako predávkovanie drogami alebo alkoholom.

6 alkoholických nápojov, z ktorých najviac nafukuje brucho

6 alkoholických nápojov, z ktorých najviac nafukuje brucho

19:48 05.12.2018Zdravie

Nafukovanie je bežný problém, pri ktorom dochádza k uviaznutiu nadbytočného plynu v brušnej dutine. Obvykle ho spôsobujú niektoré jedlá a nápoje. Ak sa ho chcete zbaviť, týmto 6 alkoholickým nápojom sa vyhnite.

TV program