• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.2.2019Meniny má Etela
Bratislava

Lekári varujú pred užívaním ibuprofénu: Nemal by byť voľnopredajný

  • 19:53 12.02.2018
  • Bratislava
Lekári varujú pred užívaním ibuprofénu: Nemal by byť voľnopredajný

Podľa lekárov by mali byť lieky ako ibuprofén len na lekársky predpis.

Mnohí dospelí užívajúci ibuprofén a iné tzv. nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) ich berú priveľa, čím zvyšujú riziko závažných vedľajších účinkov, ako je vnútorné krvácanie a infarkty, tvrdí nový výskum.

Štúdia zistila, že približne 15 percent dospelých, ktorí užívajú ibuprofén alebo iné NSAID, ako napríklad aspirín, naproxén, celekoxib, meloxikam a diklofenak, prekračujú dennú povolenú dávku.

"Nesteroidné protizápalové lieky patria medzi celosvetovo najbežnejšie lieky," povedal vedúci autor štúdie David Kaufman z Bostonskej univerzity. Pre New York Post uvádza:

"Tieto lieky môžu mať závažné vedľajšie účinky vrátane krvácania do gastrointestinálneho traktu a infarktu a často sa užívajú bez lekárskeho dohľadu, pretože mnohé výrobky sú voľnopredajné."

Podľa Kaufmana si užívatelia môžu vybrať svoju vlastnú dávku bez ohľadu na odporúčania a spolu s nedostatočnou znalosťou maximálnych dávok ľudia často prekračujú denný limit.

V štúdii bolo 1 326 ľudí, z ktorých 15 percent bežne prekračovalo maximálnu povolenú dávku týchto liekov. Účastníci po dobu jedného týždňa vypĺňali on-line denníky, kde dokumentovali svoje užívanie liekov. Výsledky ukázali, že 55% účastníkov užívalo ibuprofén tri dni v týždni, pričom 16% ho užívalo každý deň a 37% užívalo viac ako jeden druh NSAID v danom týždni.

Lekári by ich predaj obmedzili

Zistenia poukazujú na potenciálnu nevýhodu v tom, že NSAID sú dostupné bez lekárskeho predpisu, povedal riaditeľ výskumu dánskej Heart Foundation v Kodani Gunnar Gislason pre New York Post. Podľa neho si kvôli ľahkej dostupnosti ľudia často myslia, že tieto lieky sú úplne bezpečné a nie je potrebné čítať príbalový leták.

"Ak odporúčané dávkovanie neposkytuje dostatočnú úľavu od bolesti, je ľahšie užívať viac piluliek, ako hľadať odbornú radu od zdravotníckeho personálu alebo lekára," dodal Gislason.

Zatiaľ čo lekári môžu predpisovať NSAID pre niektoré poruchy svalov a kĺbov a niektoré ďalšie zdravotné problémy, tieto lieky nie sú vhodné na problémy, kvôli ktorým si ich ľudia kupujú, povedal Dr. Liffert Vogt z Akademického zdravotníckeho centra na univerzite v Amsterdame. Ako uviedol:

"Podľa môjho názoru NSAID by nemali byť k dispozícii ako voľne predajné lieky, kvôli všetkým ich škodlivým účinkom. Pri občasnom užívaní je paracetamol (opäť v správnej dávke) oveľa bezpečnejšou voľbou a je veľmi účinný proti bolesti.”

Podľa Vogta je problém najmä v tom, že mnoho ľudí používa nesteroidné protizápalové lieky nielen na bolesti, ale aj na chrípku, alergie či horúčku. Vogt však upozorňuje, že pri týchto problémoch nesteroidné protizápalové lieky nemusia byť účinné a ľudia ich užívajú priveľa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nypost.com, onlinelibrary.wiley.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je najefektívnejšie cvičenie na chudnutie. Stačí vám 20 minút

Toto je najefektívnejšie cvičenie na chudnutie. Stačí vám 20 minút

VČERA - 20:33Zdravie

Ak chcete schudnúť mali by ste zvoliť kratšie a efektívnejšie cvičenie.

Maximálny jas na mobile žene doslova prevŕtal rohovku

Maximálny jas na mobile žene doslova prevŕtal rohovku

VČERA - 20:05Zdravie

25-ročná žena navštívila lekára s tým, že sa jej v posledných dňoch výrazne zhoršil zrak. Jej mobil však napáchal väčšie škody, ako sa čakalo.

6 najčastejších príčin náhleho priberania

6 najčastejších príčin náhleho priberania

21:01 20.02.2019Zdravie

Pri náhlom pribraní o niekoľko kilogramov netreba hneď panikáriť. Na vine môže byť niektorý z týchto najčastejších dôvodov.

Tŕpnutie prstov: 6 zdravotných príčin mravčenia prstov

Tŕpnutie prstov: 6 zdravotných príčin mravčenia prstov

19:06 20.02.2019Zdravie

Ak vám často tŕpnu prsty a pociťujete nepríjemné mravčenie, môžu za tým stáť iné viac či menej závažné zdravotné podmienky.

Tento druh oleja zhoršuje príznaky artritídy

Tento druh oleja zhoršuje príznaky artritídy

12:17 20.02.2019Zdravie

Aký olej by sme mali využívať pri varení, ak nechceme príznaky artritídy zhoršiť, ale naopak zlepšiť?